Генератори, запаси пального, спецтехніка та протиожеледні суміші — про все це подбали рівненські комунальники, щоб місто спокійно пройшло осінньо-зимовий період. І хоча чимало працівників комунальних служб нині захищають країну на фронті, все ж їхні колеги роблять все можливе, аби підтримувати Рівне чистим та готовим до будь-яких ситуацій. В тому числі, і надзвичайних. Про найголовніше з того, що вже вдалося зробити цього року і що планують зробити в майбутньому, розповів «РВ» директор департаменту інфраструктури та благоустрою міста Руслан Гудима:
— Станом на сьогодні житлово-комунальне господарство Рівного готове на понад 80%, ідемо за графіком. А підготовка в нас щороку розпочинається одразу по завершенні попереднього опалювального періоду. Зробити треба багато: від закупівель необхідних матеріалів до ретельного напрацювання стратегії, як пройти сезон. Проводимо тендери, уже подбали про закупівлю пально-мастильних матеріалів. Також закупили сипучі матеріали: пісок, сіль, відсів, протиожеледну суміш і наразі маємо вже 3 тисячі тонн, а це більше від половини від запланованого. Готуємо техніку — як для утримання доріг взимку, так і комунальний громадський транспорт для перевезення пасажирів. Постійно на зв’язку з теплопостачальними підприємствами, а таких у нашій громаді є шість. На сьогодні експлуатується 43 стаціонарних котельні та 21 дахова, 85 ЦТП та 49 індивідуальних. Ми співпрацюємо з енергетиками, регулярно проводимо навчання з представниками ДСНС та інших служб. Деталей розголошувати не можемо, але знайте — ми готуємося. Вважаю, що завжди треба готуватися до гіршого. Так, ворог не перестав обстрілювати українські міста, і зима обіцяє бути нелегкою — можливо, складнішою за усі попередні. Та все ж в нас є бачення, як пройти зиму. Нам не звикати, просто продовжимо виконувати свою роботу.
Світлофори — на сонячних батареях
Енергетики попереджають, що цієї осені та взимку планові відключення електроенергії можуть повернутися в життя українців, так само як і аварійні чи екстрені знеструмлення. На цей випадок у Рівному обладнали резервними джерелами живлення 25 світлофорних об’єктів із 62-х, що діють по місту. Світлофори на акумуляторах уже діють на найбільш завантажених транспортом перехрестях, серед яких перетин вул. Набережної та проспекту Миру, вул. Соборної — площі Театральної, вул. Київської — Данила Галицького — Захисників Маріуполя, вул. Василя Червонія — Грушевського — Богоявленської та інші.
А тим часом на вул. Кулика і Гудачека, де щодня проїжджають тисячі машин, встановили першу гібридну сонячну міністанцію, щоб заживлювати світлофори.
— Це пілотний проєкт, він поки що проходить тестування, але свої функції уже виконує. Така міністанція може працювати як від мережі, так і від акумулятора або сонячної електроенергії — у погожі дні. Це дасть змогу світлофорному об’єкту працювати безперебійно. Аналогів такої техніки мало, тому укомплектуванням цієї міністанції займалися наші фахівці з КП «Міськсвітло», що водночас дозволило значно здешевити вартість проєкту. А вже після тестування буде зрозуміло, що потрібно вдосконалити та де ще можна буде встановити подібні гібридні станції, щоб навіть під час знеструмлень подбати про безпеку на дорогах, — пояснює Руслан Гудима.
Допоможе взимку і нова техніка
Цього року комунальні підприємства продовжують оновлювати застарілий автопарк, що стало можливим завдяки підтримці міської влади та міжнародних донорів. Зокрема, у серпні до КАТП-1728 прибули закуплені у кредит нові сміттєвози з горизонтальним навантаженням (що дозволить вивозити великогабаритні відходи), а ще раніше нову техніку отримали у міському ШЕУ. Також два сучасних катафалки закупили для спецкобінату, які уже залучають до почесних поховань захисників.
— Сучасна техніка тим важливіша, що виконує більше функцій і дозволяє обійтися меншою кількістю людей — дещо компенсує нестачу високоякісних спеціалістів. А потреба у тому нагальна: багато наших комунальників нині перебувають у лавах ЗСУ (ми регулярно підтримуємо з ними зв’язок, намагаємося допомогти чим можемо). Тому поступове оновлення автопарку вкрай необхідне, адже стара техніка відпрацювала свій ресурс. Зараз надійшла ще деяка допомога від наших донорів, яка згодом теж послужить на благо громади.
Гідропарк стане чистішим та безпечнішим
Улітку міська рада забрала у приватних підприємств територію гідропарку, яку ті мали регулярно доглядати, але часто нехтували обіцяним. Натомість ці землі передали під опіку міському тресту зеленого господарства, чиї фахівці тепер дбатимуть про благоустрій території. А щоб дати початок великому прибиранню, комунальники разом з активними містянами нещодавно долучилися до «Еко-пятниці» — толоки у гідропарку, що пройшла під егідою очільника Рівного Віктора Шакирзяна.
— Процес передачі уже відбувся, нині трест дозавершує усі бюрократичні питання. Дуже приємно, що рівняни небайдужі до стану цієї популярної зеленої зони і охоче долучилися до нещодавньої толоки у гідропарку. Тепер маємо розчищені пішохідні доріжки, якими можна рухатися, не боячись підвернути ногу; зібрали та вивезли сміття; підрізали верби, які своїми кронами уже сягали землі. Наразі прибирання там силами ТЗГ відбувається регулярно. Будемо утримувати паркову зону в належному стані, це буде прохідне та доглянуте місце. А щоб воно було ще більш безпечним, в перспективі подбаємо про освітлення та відеоспостереження — Віктор Шакирзян тримає це питання на контролі.
Куди поїдуть нові автобуси?
У серпні Рівне та Квасилів з’єднав новий маршрут № 46, що проходить через міський залізничний вокзал. Працюють на ньому шість автобусів КП «Рівнеелектроавтотранс», які були закуплені за кредитні кошти за програмою «Доступні кредити 5-7-9%». Вони розпочинають рух о 7.00 із селища та о 7.05 з вулиці Золотіївської у Рівному. А ще раніше у місті запрацював маршрут № 6, яким теж курсують комунальні автобуси.
— Квасилів — частина нашої громади, цей маршрут потрібен багатьом мешканцям, які доїжджають до Рівного на роботу чи навчання та повертаються назад. Ним поїхали сучасні низькопідлогові автобуси, які пристосовані для перевезення маломобільних груп населення і які були закуплені містом завдяки кредитній угоді. Так само нова техніка працює й на міському маршруті №6. Судячи з відгуків, пасажири задоволені — а це головне. Маємо ще декілька придбаних автобусів. Але куди саме їх пустимо — будемо знати за кілька днів: наразі ще обдумуємо, де вони будуть найбільш потрібні. Пропрацьовуємо маршрути і обов’язково повідомимо про це громаду, — додає очільник департаменту.
Також за цей рік комунальники з міського ШЕУ встигли зробити поточний ремонт багатьох вулиць громади, облаштували квазікільце Петлюри-Мазепи-Полуботка-Сагайдачного в центрі Рівного, перекладали плити у пішохідній зоні на бульварі Незалежності, прочищали дощову каналізацію. КАТП-1728 також закупило 300 нових сміттєвих контейнерів, які відповідають європейським стандартам EN 840–2 і частину яких уже встановили на вулицях міста. У тресті зеленого господарства не лише прикрашали квітами міські клумби, але й ремонтували дерев’яний пішохідний міст через Устю, обрізали старі дерева, розчищали кладовища, косили траву у зелених зонах. Не забули й про єдиний міський пляж, куди завезли близько 60 тонн свіжого піску та допомагали розчистити Басівкутське водосховище від отруйних водоростей.
На Алеї Героїв продовжують встановлювати нові пам’ятники
За комунальними буднями не забувають і про вшанування полеглих захисників. На найбільшому діючому кладовищі міста «Нове» нещодавно завершили встановлення пам’ятників загиблим воїнам, похованим у другому секторі дев’ятого кварталу на Алеї Героїв. Довкола поклали бруківку та встановили лавки біля кожної могили. До початку холодів ці роботи триватимуть.
— Понад 30 надгробків ми вже встановили. Процес триває, уже підготували фундаменти під інші пам’ятники: наразі тривають роботи у третьому секторі дев’ятого кварталу. Загалом цьогоріч заплановано встановлення понад 160 пам’ятників на Алеї Героїв. Ми зобов’язані вшановувати пам’ять наших полеглих військовослужбовців, які віддали життя за те, щоб ми тут могли мирно жити і працювати, — говорить Руслан Гудима.
Шукають в команду відповідальних та працьовитих
У департаменті інфраструктури та благоустрою є велика потреба у водіях громадського транспорту та інших фахівцях — від слюсарів до вантажників. Відповідні вакансії є у КАТП-1728, яке займається вивезенням побутових відходів, а ще у тресті зеленого господарства, в КП «Спецкомбінат-ритуальна служба» та інших комунальних підприємствах. Дізнатися більше про вакансії та умови праці можна за телефонами ДіБу або ж безпосередньо у КП.
— Ми раді активним людям, які готові долучитися до нашого колективу — забезпечимо стабільною зарплатнею, гідними умовами праці. Головне, щоб була мотивація працювати і разом дбати про благоустрій нашої громади, — каже Руслан Гудима.
Спілкувалася Олена РАКС.