«Захист України», НУШ, укриття, захист від пожеж, харчування учнів, профтехосвіта, шкільні автобуси, доплати педагогам: в ОВА розповіли про надання субвенцій із державного бюджету в галузі освіти
2025 року пріоритетними напрямками фінансування з державного бюджету в галузі освіти будуть Нова українська школа, облаштування укриттів, протипожежний захист закладів, харчування учнів початкової школи, харчоблоки/їдальні, предмет «Захист України», навчально-практичні центри, шкільні автобуси, а також доплата педагогам.
Про це повідомив сьогодні, 23 січня, під час брифінгу в офіційному медіацентрі Полтавщини заступник начальника обласної військової адміністрації Антон Чубенко. Він наголосив, що фінансування надходитиме на всі напрямки, але на перелічені вище буде зроблений особливий акцент і громадам варто звернути увагу на ті можливості, що надає держава.
Нова українська школа
«НУШ – це тривала ініціатива національного рівня, – зазначив Антон Чубенко. – Торік ми мали по ній успіхи і на рівні держави, і на рівні області. У нас були випущені відповідні підручники. Полтавщина була таким унікальним хабом, через який розповсюджувалися підручники нового зразка по всій державі – від Луганська до Карпат».
Гроші на Нову українську школу надходимуть не лише з держбюджету –передбачене співфінансування. Загалом на НУШ в поточному році планується виділити 63,4 млн грн, обласним бюджетом із них закладені 2,6 млн грн.
Це питання регулюється постановою Кабінету Міністрів України № 1554 «Деякі питання надання субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на реалізацію публічного інвестиційного проєкту на забезпечення якісної, сучасної та доступної загальної середньої освіти «Нова українська школа» у 2025 році».
Облаштування об’єктів цивільного захисту
На сьогодні держава намагається забезпечити для дітей безперервний навчальний процес і повернутися до освіти офлайн. Онлайн-навчання, як показала практика, дає не настільки високий якісний рівень отриманих знань та навичок, як би хотілося, а отже, в умовах війни для закладів освіти потрібні відповідно облаштовані укриття.
Із 20 до 26 січня громади можуть подавати заявки на будівництво й ремонт об’єктів цивільного захисту в закладах, що надають загальну середню освіту, коштом державної субвенції. Детальніше про це читайте тут.
Згідно з урядовою постановою № 419 «Деякі питання надання субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на реалізацію публічного інвестиційного проєкту на облаштування безпечних умов у закладах, що надають загальну середню освіту (облаштування укриттів), зокрема військових (військово-морських, військово-спортивних) ліцеях, ліцеях із посиленою військово-фізичною підготовкою» та відповідним розпорядженням ОВА на Полтавщині утворена спеціальна робоча група, яка верифікуватиме відомості, які надають громади.
«Ми готові підтримати будь-яку громаду для того, щоб процес навчання був безперервним і офлайн, – зауважив заступник начальника облвійськадміністрації. – Усе іде через електронну платформу DREAM. Ми готові надавати консультації щодо використання цієї платформи. Ми вже використовували в області такий інструмент, і в нас є певні успіхи».
Загальний обсяг субвенції – 6,2 млрд грн. Співфінансування місцевих бюджетів може бути в межах від 5% до 30%. Останній термін подання заявок – 26 січня, нагадали в ОВА.
Протипожежний захист закладів освіти
Безпека дітей – найперше питання при організації будь-якого навчального процесу. Із огляду на це законом України «Про Державний бюджет на 2025 рік» передбачені інвестиції в протипожежний захист закладів освіти. Порядок та умови фінансування відповідних ініціатив затверджені постановою КМУ №1530 «Про затвердження Порядку та умов надання субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на реалізацію публічного інвестиційного проєкту на облаштування безпечних умов у закладах, що надають загальну середню освіту (протипожежний захист), зокрема військових (військово-морських, військово-спортивних) ліцеях, ліцеях із посиленою військово-фізичною підготовкою».
«Завдяки цій субвенції можна розв’язати, наприклад, ті питання, які є в Полтаві та Кременчуку. Пожежна автоматика, здійснення протипожежної обробки дерев’яних конструкцій, закупівля засобів пожежогасіння – це ті основні напрямки, де буде використовуватися субвенція, – розповів Антон Чубенко. – Це експериментальний проєкт. Усі, хто бере в ньому участь, мають можливість отримати фінансування від держави. У Полтавській області є 14 закладів освіти, які беруть участь у цьому проєкті».
Реконструкція харчоблоків
Цей напрямок – впровадження ініціативи Першої леді Олени Зеленської, і стосується він фінансування програми щодо здорового харчування школярів, а отже, реконструкції харчоблоків у закладах освіти.
На сьогодні в нашому регіоні реалізується сім таких проєктів. Один із них – у Диканьці – уже завершений, харчоблок зданий в експлуатацію. У ньому встановлене нове сучасне обладнання. Інші проєкти використали наразі на реалізацію приблизно 40% виділених коштів, а на «фінішну пряму», очікується, вийдуть до кінця зими.
2025 року в державному бюджеті на реалізацію таких ініціатив закладені 960 млн грн. Порядок та умови надання субвенції з держбюджету місцевим на реалізацію публічного інвестиційного проєкту на придбання обладнання, створення та модернізацію (проведення реконструкції та капітального ремонту) їдалень (харчоблоків) закладів освіти, зокрема військових (військово-морських, військово-спортивних) ліцеїв, ліцеїв із посиленою військово-фізичною підготовкою, передбачені постановою уряду № 120 (зі змінами від 30 грудня 2024 року). Органи місцевого самоврядування Полтавщини мають змогу взяти участь у конкурсному відборі.
Харчування учнів початкової школи
Цього року на харчування 1 млн учнів 1-4 класів у державі буде виділено майже 3 млрд грн. Для нашої області передбачені 127,7 млн грн. Кошти розраховані на період до завершення поточного навчального року, тобто по 31 травня.
«Держава компенсує вартість харчування дітей у початковій школі всім громадам, у яких на одного учня вона затверджена на рівні 50 і більше гривень, – повідомив заступник начальника ОВА. – Поки що це зроблено не в усіх громадах, зокрема Полтава перебуває в стадії ухвалення рішення».
«Захист України»
На сьогодні в цьому напрямку розгорнута широка робота, зокрема відбулася модифікація предмета, створені брендбуки, згідно з якими формуються осередки з питань вивчення «Захисту України». У процес включені багато суб’єктів, зокрема Полтавський і Кременчуцький ліцеї з посиленою військово-фізичною підготовкою. Загалом по області затверджені 37 навчальних осередків. Критерії для створення їх встановлені наказом Міністерства освіти і науки України №731 «Про затвердження особливостей використання освітньої субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам (за спеціальним фондом державного бюджету) для забезпечення викладання навчального предмета «Захист України».
Із бюджету на цей напрямок передбачені приблизно 83,5 млн грн. За ці кошти можна здійснити, наприклад, закупівлю сучасного обладнання: макетів автоматів, гранат, гранатометів із елементами, які імітують реальну бойову обстановку, дрони тощо. Частина такого обладнання в названих осередках уже є.
Також понад 5 млн грн будуть спрямовані на підготовку вчителів із цього предмета, їхній професійний розвиток.
«Основним осередком підготовки є Полтавська академія неперервної освіти імені Михайла Остроградського. Тут відбуваються відповідні заходи, зокрема із залученням депутатів обласної ради. Так, керівник профільної комісії Полтавської облради Олег Діденко вже провів кілька заходів, не чекаючи на фінансування. По області відбулися навчальні збори для вчителів із предмета «Захист України». Цю практику ми будемо продовжувати», – сказав Антон Чубенко.
2024 року на оснащення згаданих вище навчальних осередків було витрачено 22,7 млн грн субвенції з державного бюджету. Залишок виділених коштів – 20,4 млн грн – буде використаний 2025-го.
Окрім того, на засіданні МАН було порушене питання про те, щоб готувати наукові роботи з предмету «Захист України». Це може бути тактична медицина, історія та ін.
Навчально-практичні центри
Україна на сьогодні потребує фахівців робітничих професій, тож у державі започаткували проєкт «100 майстерень». Загалом у ньому нині нараховується 88 ініціатив, долучилася до проєкту й Полтавщина. В області наразі є три основні учасники. Це Вище професійне училище №7 (Кременчук), Решетилівський професійний аграрний ліцей імені І. Г. Боровенського та Регіональний центр професійно-технічної освіти №1 м. Кременчука.
Із державного бюджету на такі навчально-практичні центри передбачені 32 млн грн, із обласного – 13,7 млн грн. Також понад 400 тис грн власних коштів планують залучити самі заклади.
Шкільні автобуси
Підвезення дітей до закладів освіти є важливим складником навчального процесу, тож нині ведеться активна робота із закупівлі шкільних автобусів. Їх придбають у вітчизняних виробників. Фінансування з держбюджету закупівлі автобусів іноземного виробництва не передбачене.
«27 грудня 2024 року Кабмін ухвалив постанову № 1518 «Деякі питання надання субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на реалізацію публічного інвестиційного проекту на безперешкодний доступ до якісної освіти – шкільні автобуси у 2025 році», якою були внесені деяк зміни в порядок надання субвенції. Тут є така новація: якщо в громаді немає для дітей автобусу з інклюзією, то його мають купити першочергово, а потім уже придбавати звичайний, – поінформував посадовець. – На Полтавську область виділено майже 82 млн грн. Громади надали свої пропозиції. На сьогодні їх вивчають. Усі, хто відповідає критеріям, будуть забезпечені автобусами на умовах співфінансування».
Доплата педагогам
Постановою уряду №1286 «Деякі питання оплати праці педагогічних працівників закладів загальної середньої освіти» на 2025 рік (із 1 січня по 1 вересня) передбачені доплати педагогічним працівникам закладів загальної середньої освіти у розмірі 1300 грн щомісяця. На сьогодні кошти державної субвенції розподілені на січень-червень. Загальний обсяг для Полтавської області – 182 млн грн, у тім числі на заклади, які фінансуються з обласного бюджету 9,3 млн грн.
«Ця доплата є частиною заробітної плати, тому буде враховуватися до середньої зарплати для відпусток, інших соціальних гарантій, які гарантуються законодавством нашої дерржави», – сказав заступник начальника ОВА.