Вода по сто гривень — до таких сум виросли тарифи у кількох містечках Буковини.
Чому ж така золота вода, пояснили керівники містечок.
«Усі витрати лягли на плечі споживачів»
З першого вересня вода в Новодністровську коштує 110 гривень за метр кубічний (63 гривні 74 копійки за водопостачання та 46 гривень 26 копійок за водовідведення). Це один із найвищих тарифів в Україні. Здавалося б, місто розташоване на березі Дністровського водосховища, і воду не треба подавати за десятки кілометрів.
У місті дві насосні станції закачують воду із Дністровського водосховища вгору до міста. І це основний чинник дорогої води. Воду піднімають потужними насосами. Адже під час будівництва міста планували, що тут буде жити 40 тисяч населення. Зараз воду отримує вісім тисяч споживачів, і всі витрати лягли на їхні плечі.
«До вересня тариф на воду становив 76 гривень, і за ним ми посідали шосте місце в країні. На підвищення тарифу вплинуло зростання вартості електрики з 6 до 11 гривень. Десять років тому ми замінили насоси на більш ощадні, але це не суттєво вплинуло на ситуацію. Щоб вартість води була нижчою, пробували різні варіанти економії. Упродовж місяця воду вночі не подавали, щоб бачити, скільки зекономимо на електроенергії. Сума виявилася незначною», – пояснює міський голова Новодністровська Наталя ЦИМБАЛЮК.
У Новодністровську хочуть купити для однієї з насосних станцій сонячні панелі. Але це, радше, на випадок тривалого знеструмлення, ніж економії.
За десять кубів води мешканцям Новодністровська доводиться сплачувати приблизно таку суму, як у Чернівцях за три місяці.
«Ми розуміємо, що це дорого, але 97 % мешканців мають лічильники. Багато мешканців мають субсидії та пільги. Малозабезпеченим надаємо матеріальну допомогу. Якщо проаналізувати ситуацію в Україні, то побачите, що вартість води в малих містах всюди вища, ніж у великих. Це через меншу кількість споживачів», – провадить Наталя Цимбалюк.
У Новодністровську запевняють, що вода хоч дорога, але якісна. І заспокоюють, що найближчим часом тариф не будуть знову підвищувати.
«П’ємо артезіанську воду»
Кіцмань – друге місто в області, де тариф на воду високий. Мешканцям доводиться сплачувати по 95,81 гривні за куб (48 гривень 11 копійок водопостачання, 47 гривень 70 копійок — водовідведення). Воду подають для споживачів міста Кіцмань і села Лашківка зі свердловин так званої Лужанської долини.
Голова Кіцманської громади Сергій БУЛЕГА каже, що відстань від місця забору і до місця з резервуарами чистої води майже сім кілометрів.
«Вода в Кіцмані така дорога вже 15-20 років. Подаємо величезними потужними насосами, які беруть 100 кВт/год. Це надзвичайно дорогий процес. Усе це зроблено ще за радянських часів. І не було ні технічної, ні матеріальної можливості це змінити», – пояснює Сергій Булега.
У Кіцмані центральне водопостачання є приблизно у 2,5 тисячі людей. А потужність резервуарів набагато більша, ніж у нас є споживачів. Могли б обслуговувати не менше 10 тисяч споживачів. Якби в Кіцмані було вп’ятеро більше споживачів, то вода була б дешевша.
«Також маємо постійне здорожчання електроенергії по кілька разів на рік. Крім того, мережу обслуговує чимало працівників. Все це впливає на ціну. Ми робимо все, щоб вода не здорожчала. Хоча працюємо собі у збиток, бо наш економічно обгрунтований тариф — 138 гривень за куб. У нас найдорожча вода, але вона найчистіша. Ми п’ємо артезіанську воду, і вона набагато краща за показниками, ніж вода, яку купують з автоматів», — каже Сергій Булега.
Де найдорожча вода
Новодністровськ – 110 гривень (водопостачання – 63,7, водовідведення – 46,2)
Кіцмань – 95 гривень 81 копійка (водопостачання – 48,1, водовідведення – 47,7)
Заставна – 94,5 гривні (водопостачання – 52,5, водовідведення – 42)
Вижниця – 76 гривень 83 копійки (водопостачання – 42,6, водопостачання – 34)
Новоселиця – 75 гривень 77 копійок (водопостачання – 43,5, водовідведення – 32,2).