Унікальні фрески Горянської ротонди відтепер доступні у цифровому форматі

Унікальні фрески Горянської ротонди відтепер доступні у цифровому форматі

В Ужгороді двоє братів зініціювали проєкт із оцифрування унікальних фресок Горянської ротонди.

Тепер віртуальну екскурсію пам’яткою національного значення може здійснити будь-хто, відвідавши інтернет-сайт.

Пам'ятка архітектури національного значення Горянська ротонда розташована в Ужгороді у мікрорайоні Горяни. Італійське слово «ротонда» перекладається як кругла і дає назву такому типу церков.

«Пам’ятка дуже важлива, тому що не так багато в Україні збережено пам’яток такого часу. За значимістю — це третя пам’ятка, можливо, після Софії київської і Кирилівської церкви в Києві, де є давні розписи», — розповідає мистецтвознавець Михайло Сирохман.

За словами Михайла Сирохмана, унікальні фрески храму протягом останнього століття досліджували мистецтвознавці та історики.

«На основі свого аналізу, Михайло Приймич дійшов висновку, що ротонда збудована в 13 столітті, а фрески датовані 14 століттям. А прибудована прямокутна нава — там малювання скоріше всього 15 століття. Там є різні версії, всі не переповісти, але ось такі часові рамки можна виставити», — каже мистецтвознавець.

Кілька років тому пам’яткою зацікавилися брати Леонід та Іван Ільки. Вони захопилися ідеєю оцифрувати унікальні фрески й для цього написали грант.

«Концептуально проєкт розроблявся декілька років. Ми 2-3 роки думали над ідеєю, пробували технології, робили помилки, міняли технології, робили інженерні рішення. А потім змогли предметно і не по-аматорськи підійти, коли змогли отримати грант від УКФ», — розповів комунікаційний менеджер проєкту Леонід Ілько.

За словами Леоніда Ілька, Український культурний фонд виділив майже 20 тисяч євро на реалізацію проєкту. Угоду підписали у червні, завершується вона 11-го листопада. За цей час Леонід та Іван провели необхідні дослідження і 26 жовтня презентували оцифровану версію фресок і самої ротонди.

Суспільне Ужгород

Новини України