Прем’єр-міністр України Денис Шмигаль під час пресконференції в Києві, 10 вересня 2024 року. Олександр Синиця/УНІАН
Євросоюз, США і Велика Британія ухвалили рішення про надання Україні фінансової підтримки коштом заморожених російських активів. Загалом йдеться про близько 50 мільярдів доларів, які мають бути доступні вже цього року.
Про це під час засідання уряду заявив прем'єр-міністр України Денис Шмигаль.
"Цього тижня Україна без перебільшення здобула одну з найбільших фінансових перемог за 2,5 року великої війни. Європейський Союз, США і Велика Британія ухвалили рішення про виділення Україні фінансової підтримки коштом заморожених російських активів", — сказав він.
За словами Шмигаля, ЄС надасть до 35 млрд євро, США — до 20 млрд доларів, а Велика Британія — 2,3 млрд фунтів стерлінгів.
"Загалом Україна отримає близько 50 млрд доларів від "Групи семи" (G7) та ЄС, і ці кошти мають бути доступні вже цього року", — сказав очільник Кабміну.
Він додав, що російські гроші фактично будуть направлені на підтримку України., зокрема, на фінансування найважливіших потреб в обороні, відновленні та підтримці українців.
"Це проміжний результат, тому що Україна продовжить наполягати на повній конфіскації всіх російських заморожених коштів. Російські гроші мають бути повністю конфісковані на відбудову нашої держави", — підкреслив Шмигаль.
Рада ЄС 23 жовтня ухвалила рішення, згідно з яким Україна отримає від Євросоюзу кредит на суму до 35 мільярда євро в рамках зобов'язань G7. Того ж дня про надання Україні позики у 20 мільярдів доларів повідомив президент США Джо Байден
Кредит Україні у 50 млрд доларів від G7 та ЄС
З початку повномасштабного вторгнення РФ в Україну закордоном виявили заморожені активи Банку Росії на майже 280 млрд євро — понад дві третини з них в Євросоюзі.
Бельгійська компанія Euroclear тримає близько 191 млрд євро, що належать російському Центробанку, яка у 2023 році заробила на них близько €4,4 млрд, пише Financial Times із посиланням на фінансовий звіт Euroclear.
Представниця Мінфіну США заявила, що Україна не зможе одразу отримати всю суму у разі конфіскації заморожених російських активів. Проте союзники Києва заявили, що знайдуть спосіб їх використання.
У липні 2024 року лідери країн G7 та ЄС домовилися використати відсотки від заморожених російських активів для виділення Україні 50 мільярдів доларів. Проте США вимагають від ЄС чітких гарантій, що кредит для України можна буде повністю "погасити" активами в ЄС, оскільки спливає термін санкцій Євросоюзу проти Росії.
Згодом у Вашингтоні заявили, що не розблокують російські активи, допоки Москва не виплатить Києву репарації в повному обсязі.
Наприкінці липня 2024-го єврокомісар з економіки Паоло Джентілоні заявляв, що G7, ймовірно, завершить рамкову угоду про надання Україні кредиту в розмірі 50 мільярдів євро у жовтні цього року.