Фото: Район.Луцьк
Семикласникам Луцького ліцею №24 розповіли, як маніпулюють свідомістю українців за допомогою штучно згенерованих картинок та чому не можна у соцмережах поширювати інформацію про зниклих безвісти військових.
Заняття у рамах проєкту Район.Діти для 7-А класу провела редакторка видання Район.Життя, тренерка з медіаграмотності Оксана Федорук.
Нагадаємо, на попередньому занятті учні дізналися, що таке пропаганда, як перевіряти російські фейки та дотримуватися інфогігієни у соціальних мережах.
Читати також: Семикласники Луцького ліцею №24 дізналися, як діє російська пропаганда та як перевіряти фейки
Сьогодні у соцмережах дуже часто можна побачити картинки, згенеровані штучним інтелектом, на яких зображені українські військові – у них нібито день народження, а їх ніхто не привітав.
Але, як розповіла Оксана Федорук, поширення щемливих дописів та картинок – це метод, яким користуються, аби збільшити популярність сторінок і залучити більшу кількість лайків, репостів та загальне охоплення. Адже такі пости активно лайкають і поширюють патріотично налаштовані люди, у яких емоції часто переважають над логікою.
А коли аудиторія збільшується – адміністратори можуть використовувати спільноти для просування сумнівних рекламних або й відверто пропагандистських матеріалів.
«Після розкручення таких груп, росіяни використовують їх, щоб розколювати суспільство та вкидувати дописи на вразливі й тригерні теми. Це стає підґрунтям, щоб потім закидати фейки, використовувати їх для таргету на рекламні кампанії та спрямовувати їх на вже підготовлену аудиторію або перепродати групу для подальших маніпуляцій», – зазначила тренерка з медіаграмотності.
Також вона закликала не поширювати в мережі інтернет особисту інформацію про військових, які зникли безвісти.
Військових у полоні допитують і вони можуть вигадати якусь свою історію, приховати своє звання, місце народження.
«Він може сказати, що кухар або звичайний тракторист. А його рідні розмістили пост, що він учасник АТО. Для росіян АТО – це найбільше зло. Або напишуть, що він має високе звання. Тоді росіяни усвідомлюють цінність конкретних захисників для українського суспільства, підіймають «ціну» за його визволення, або ж взагалі зривають обмін полоненими», – стверджує медійниця.
Або цим можуть скористатися звичайні шахраї, а родичі, бувши у складному емоційному стані, можу віддати останнє, щоб допомогти полоненим.
Найперше волинянам, чиї рідні потрапили в полон або зникли безвісти на війні, потрібно звернутися у поліцію, СБУ, а також до регіонального координатора Уповноваженого з питань осіб, зниклих безвісти за особливих обставин:
+38(050) 675-34-17 або +38(096) 933-92-63.