В Естонській академії музики і театру у Таллінні 31 жовтня відбувся концерт «Світова музика народжена в Україні», на якому були виконані всесвітньо відомі твори українських композиторів, натхненних багатою культурою та традиціями України.
Як передає Укрінформ, про це у Фейсбуці повідомило посольство України в Естонській Республіці.
Окрім музики українських майстрів, на концерті також прозвучали шедеври всесвітньо відомих композиторів, таких як Джордж Гершвін та Едуардо ді Капуа, які або створили свої твори в Україні, або черпали натхнення з української народної музики.
У посольстві зауважили, що яскравим прикладом є пісня «O sole mio», написана Едуардо ді Капуа у 1898 році в Одесі. Він був глибоко зворушений захопливим сходом сонця над Чорним морем, і ця краса стала основою для мелодії цього відомого світового хіта.
Водночас американський композитор Джордж Гершвін у своїй опері «Поргі і Бесс» використав мотиви української колискової «Ой ходить сон коло вікон».
Також прозвучали твори таких визнаних композиторів, як Мирослав Скорик, Валентин Сильвестров, Микола Лисенко, Костянтин Данкевич, Ростислав Демчишин, Юрій Шевченко, Анатолій Кос-Анатольський, Олександр Козаренко, Ніна Андрієвська, Федір Надененко.
Концерт був організований посольством України у співпраці з диригентом театру «Ванемуйне» (Vanemuine Theatre) Олександром Бражником за участю видатних українських оперних співаків – Олени Бражник (сопрано) та Павла Балакина (бас).
На заході з промовою виступ посол України в Естонській Республіці Максим Кононенко.
«Нам важливо, щоб ви знали, що такі визнані композитори, як Скорик, Сильвестров, Лисенко, Данкенвич, Демчишин були, є і залишаються українцями. Нам важливо, щоб ви розуміли, що зворушлива народна пісня «Місяць на небі» віддзеркалює душу саме українського народу, а не якогось іншого. Тоді ви зрозумієте, який внесок Україна та її таланти можуть зробити у світову мистецьку скарбницю, і якою буде втрата для світової культури, якщо ми зникнемо під російською навалою. Ми прагнемо, щоб ви нас побачили, ідентифікували і усвідомили як щось більше, ніж народ, територія чи політична спільнота. Ми – духовність, ми – мистецтво, ми – культура, які заслуговують на допомогу, які варті того, щоб їх захищати, які потребують Вашої незмінної підтримки перед обличчям екзистенційної загрози», – зазначив він.
Культурну подію відвідали міністр соціального захисту Естонії Сігне Ріісало, представники Міністерства культури Естонії, інших державних установ і відомств, дипломати, представники українських громадських організацій, а також численні українці та естонці.
«Концерт «Світова музика, народжена в Україні» став не лише яскравим доказом внеску української культури у світову музичну спадщину, але й потужним мистецьким закликом до підтримки України в її боротьбі за свободу. Кожна мелодія, народжена на українській землі чи натхненна її культурою, звучала як відлуння глибокої національної ідентичності та прагнення до миру. Музика, що долає мовні та культурні кордони, стала мовчазним послом, який закликає світ згуртуватися на захист унікального мистецтва, духовності та культурного надбання, яке сьогодні опинилося під загрозою. Концерт підкреслив, що підтримка України – це не лише підтримка окремої країни, а й збереження багатовікової культури, яка збагачує світову спадщину», – наголосили у посольстві.
Диппредставництво подякувало всім, хто погодився взяти участь у цьому важливому проєкті, реалізованому під егідою Міністерства закордонних справ України: його автору і натхненнику – Олександру Бражнику, сопрано Олені Бражник, басу Павлу Балакіну, тенору Heldur Harry Põlda, солістам – Олександру Авраменку, Дмитру Черепову, Софії Яворській, Мирославі Буката, Rain Vilu і Kadi Vilu, та іншим музикантам.
Окрема вдячність висловлена Естонській академії музики і театру та її директору Іварі Ілья, які послідовно уже третій рік поспіль підтримують українських студентів і є незмінними партнерами українських музичних заходів.
Нагадаємо, у церкві святого Олафа (Oleviste) у Таллінні з нагоди Дня захисників і захисниць України відбулася презентація «Рушника Перемоги», який символізує єдність українців усього світу та їхню спільну боротьбу за свободу та перемогу.