У Криму силовики РФ звинувачують у «держзраді» та «шпигунстві» щонайменше 50 громадян України – КПГ

У Криму силовики РФ звинувачують у «держзраді» та «шпигунстві» щонайменше 50 громадян України – КПГ

Ольга Скрипник   У Криму силовики РФ звинувачують у «держзраді» та «шпигунстві» щонайменше 50 громадян України – КПГ

У Криму щонайменше 50 громадян України проходять у відкритих російських силовиках кримінальних справах про «держзміну» та «шпигунство». Про це у коментарі QIRIM.News заявила голова правління Кримської правозахисної групи (КПГ) Ольга Скрипник.

Крім того, Скрипник зазначила, що у 2024 році посилилася тенденція переслідування жінок за даними статтями.

«Кримчан, які постійно проживали на півлстрові під час окупації, зазвичай звинувачують або у «шпигунстві», або у «державній зраді». І за «державну зраду» мінімальний термін покарання — 12 років, а загалом, від 12 до 20 років. Тобто, це дуже тяжкі статті, які передбачають довгий термін ув’язнення. Під ці статті підпадають і жінки. І ця тенденція, за нашими спостереженнями та документуванням, особливо посилилася у 2024 році», – повідомила Скрипник.

За її словами, насамперед російські силовики зазвичай переслідують таким чином українських активістів. Зокрема тих, хто активно виходив ще у 2014 році на мітинги проти російської окупації, не підтримували «референдум» і публічно висловлювалися проти окупації. Скрипник також зазначила, що до затриманих часто застосовуються тортури.

Вона також зазначила, що включення цих людей до обмінних списків залишається досить складним.

«За весь період окупації, за 10 років, маємо лише 10 людей з Криму, які взагалі були повернуті в рамках різних політичних домовленостей, включаючи обміни після 2022 року», – зауважила вона.

Напередодні повідомлялося, що в Криму російські силовики затримали громадянку України, яка нібито передавала українським спецслужбам дані про розташування російських військ у Херсонській області.

Після початку повномасштабного вторгнення в Україну в Росії та на окупованих територіях масово переслідують тих, хто виступив проти війни.

Влітку цього року голова правління Центру прав людини ZMINA Тетяна Печончик під час ІІІ Міжнародного форуму Експертної мережі Міжнародної «Кримської платформи» повідомила, що в Криму зросла кількість звинувачень з боку російської влади за статтями про державну зраду (стаття 275 КК РФ) та співробітництво з іноземною державою (стаття 275.1 КК РФ).

За її словами, українські правозахисники зараз моніторять 8 таких справ. Печончик заявила, що збільшення кількості звинувачень за цими статтями відбулося після початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну.

Новини України