У яких випадках можуть відмовити в нарахуванні пенсії: адвокатка розставила крапки над «і»

У яких випадках можуть відмовити в нарахуванні пенсії: адвокатка розставила крапки над "і"

Є дуже багато випадків, коли Пенсійний фонд відмовляє українцям у нарахуванні пенсії. Таку заяву зробила адвокатка Лілія Лукацька. 

В коментарі «Українському радіо» вона пояснила, що в законі про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування і в Порядку призначення та перерахунку пенсії є певний перелік документів, затверджений правлінням Пенсійного фонду. Там чітко розʼяснено, які документи людина повинна надати для призначення пенсійних виплат. Йдеться про ідентифікаційний номер, паспорт (або ID-картку), і трудову книжку.

«Тобто наявність трудової книжки говорить про те, що Пенсійний фонд вже повинен призначати. І якщо дотримуватися того переліку, що зазначений в Порядку і в Законі, якщо людина ці документи надала, то Пенсійний фонд зобов’язаний призначити пенсію. Але, отримавши від людини трудову книжку або інший документ, Пенсійний фонд відкриває, рахує стаж і може або зарахувати частково, або взагалі не зарахувати людині страховий стаж у зв’язку з тим, що, наприклад, на титульній сторінці неправильно поставлена дата, або взагалі не поставлена, або різні український і російський варіант написання прізвища», – розповіла адвокатка. 

Через це людям відмовляють у призначенні виплат. Страховий стаж, зазначений у трудовій книжці, не зараховується повністю. 

Такі випадки вирішуються в судовому порядку. Якщо було дотримано всіх правил, надані необхідні документи, суд буде на боці особи, якій відмовили у виплатах.  

«І останнім часом, на мій погляд, взагалі неможливо призначити пенсію, якщо ти не отримаєш рішення суду. Незалежно від того, чи це буде адміністративна справа, коли ми скасовуємо рішення про відмову в призначенні пенсії, чи це буде цивільна справа, коли ми встановлюємо факт, як було в однієї жінки, коли написання російською і українською мовою не співпадали. Відмовили, звернулися до суду про встановлення факту, що дійсно трудова книжка належить саме цій особі. Тобто це буде або цивільна справа, або адміністративна, в залежності з яким позовом ми звертаємося», – констатувала Лукацька. 

Пенсії в Україні: це варто знати

В Україні змінять підхід до підвищення пенсій. Майбутня пенсійна реформа передбачає, що індексація стане єдиним механізмом підвищення пенсій. У найближчій перспективі уряд збирається вжити заходів щодо обмеження розміру додаткових виплат, які виплачуються певним категоріям пенсіонерів понад накопичувальну частину їхніх пенсій.

Крім того, в 2025 році зміниться кількість стажу, який необхідний для виходу на пенсію. Так, щоб вийти на заслужений відпочинок в 60 років, з 1 січня потрібно буде мати 32 роки стажу. 

Право на пенсію в 63 роки людина матиме за наявності стажу від 22 до 31 року. За наявності стажу від 15 до 21 року, пенсію призначатимуть у 65 років.

Новини України