Про це інформує департамент культури ОВА.
Захід розпочали зі вшанування хвилиною мовчання Героїв та Героїнь, які поклали свої життя у боротьбі за незалежність, суверенітет і територіальну цілісність України.
Про історію фестивалю «Червона рута» розповів виконавчий директор та голова журі Мирослав Мельник. Він нагадав, що фестиваль був започаткований ще в радянські часи, і вже тоді серед його пріоритетних завдань було патріотичне виховання суспільства. Так, у 1989 році в Чернівцях під час фінального концерту фестивалю, що згуртував на стадіоні «Буковина» майже 20 тисяч глядачів, прозвучав сучасний Гімн України. Минуло 35 років, та фестиваль «Червона рута» поряд із пошуком талановитих виконавців продовжує виконувати і свою україноцентричну просвітницьку місію, вкрай актуальну сьогодні.
«Дуже важливо, що зараз наша країна, опираючись ворогу, має контингент військових, молодих людей, які виховувалися в 90-ті роки, і свідомість їхня була вихована, зокрема, масовою музикою – це «Брати Гадюкіни», «Сестричка Віка», «Океан Ельзи», Руслана, Олександр Пономарьов, ILLARIA, «KOZAK SYSTEM» – їх дуже багато, і всі вони були лауреатами фестивалю «Червона рута». Внесок масової культури – дуже важливий у формуванні свідомості нашого народу, а пісня тут є передовою, і без мотивації, яку виховує українська пісня – неможливо мати свою державу. Оце і є нашим завданням сьогодні. Завдяки місцевим організаторам, а це – Департамент культури облдержадміністрації та Обласний організаційно-методичний центр культури, які багато років опікуються цим конкурсом на Закарпатті – маємо можливість зібратися тут для відбіркового прослуховування і визначення переможців».
В.о. директора департаменту культури Галина Ломпарт передала всім учасникам події вітання від т.в.о. голови Закарпатської ОДА-начальника ОВА Мирослава Білецького. Вона наголосила, що Закарпаття завжди радо долучається до таких масштабних проєктів, спрямованих на виявлення і підтримку талантів, якими повниться наш край, а також – популяризацію самобутньої української культури, яка одночасно є і причиною російської агресії, і потужною зброєю проти неї. Галина Ломпарт побажала всім учасникам вдалих виступів, і незалежно від результатів – продовжувати вдосконалюватися у творчості.
З вітальним словом виступила в.о. директора Обласного організаційно-методичного центру культури, заслужена працівниця культури України Ганна Дрогальчук, яка означила «Червону руту» як один із наймасштабніших, найяскравіших і найулюбленіших фестивалів нашої країни. Вона подякувала організаторам за те, що попри складні реалії сьогодення, після вимушеної перерви фестиваль отримав продовження. Також Ганна Дрогальчук висловила сподівання, що серед нинішніх учасників – майбутні фаворити фінальних змагань, якими свого часу стали закарпатські гурти «Спалахнув шифер», «Альтер Его», «Рокаш», солісти Мирослава Копинець і Роман Кинів.
На сцені Закарпатської обласної філармонії протягом дня виступили близько пів сотні учасників – солістів і колективів із майже всіх районів Закарпаття. Виконавці змагалися в шести музичних жанрах: популярної, сучасної танцювальної, рок, акустичної, іншої музики та українського автентичного фольклору. Кожен виконував три пісні українською мовою.
Разом із Мирославом Мельником, Галиною Ломпарт і Ганною Дрогальчук виступи конкурсантів оцінювали: Михайло Вігула – викладач Ужгородського музичного фахового коледжу імені Д.Є.Задора, заслужений артист України; Валентина Зелінка – викладачка Академії культури і мистецтв, заслужена працівниця культури України; Яна Садварій – солістка Заслуженого академічного Закарпатського народного хору, викладачка Академії культури і мистецтв, заслужена артистка України; Маріанна Сухолова – викладачка Ужгородського музичного фахового коледжу імені Д.Є.Задора, доцентка кафедри музичного мистецтва Мукачівського державного університету, докторка філософії, заслужена артистка України.
Обласний відбірковий тур в Ужгороді став 19-м із 25 запланованих. Завершальний відбудеться у Києві 23-26 листопада, долучитися до нього можуть і ті, хто не зміг завітати на нинішнє прослуховування, – розповів виконавчий директор Мирослав Мельник.
Наступного ж року за підсумками відбіркових турів відбудеться фінальне змагання в одному з міст України, а також – концерт переможців за участі відомих виконавців, серед яких – лауреати попередніх років. Втім, і на цьому події не завершуються, адже на відміну від багатьох фестивалів, організатори «Червоної рути» не залишають своїх лауреатів наодинці з перемогою, а допомагають їм у подальшому просуванні власного мистецького бренду.