Вікторія Рощина. Facebook / Вікторія Рощина
Найближчим часом рідним передадуть тіло журналістки Вікторії Рощиної, про смерть якої у російському полоні стало відомо напередодні.
Про це Суспільному повідомив голова парламентського комітету з питань свободи слова Ярослав Юрчишин.
“Є ця інформація, вона є в родичів, але буде некоректно, коли я її буду проголошувати, а не родичі, це буде найближчим часом”, — сказав Юрчишин.
Депутат розповів, що українська сторона працюватиме над виявленням імен всіх всіх дотичних до смерті журналістки.
“Йдеться не лише про Путіна і верхівку, а про тих, хто утримували Вікторію, хто забезпечував етапування під час чи в процесі якого, за словами російської влади, відбулося вбивство”, — сказав Юрчишин.
Він додав, що є інформація про те, що Вікторію готували до обміну. Після звільнення з полону Нарімана Джеляла це був би другий випадок, коли Україні вдалося звільнити цивільного журналіста.
За словами Юрчишина, на смерть Вікторії Рощиної буде реакція не лише Верховної ради, а всієї влади України.
“Омбудсман Дмитро Лубінець вже працює над тим, щоб зафіксувати це як воєнний злочин. Військова прокуратура — зараз ведеться робота про відкриття кримінального провадження про умисне вбивство. Для цього збираються додаткові факти. Ми як комітет звертаємося до міжнародної спільноти, вже маємо позицію Репортерів без кордонів, які вимагають розслідування даного злочину, засуджуючи дії Росії”, — розповів депутат.
Він нагадав, що Росія вже вбила 12 цивільних журналістів і велику кількість утримує в заручниках. За словами Юрчишина, іде робота через Національну спілку журналістів із Європейською та Світовою федераціями журналістів. Також плануються заходи, щоб публічно привернути увагу до інших утримуваних цивільних заручників та журналістів, зокрема Дмитра Хилюка та інших.
“Заходи привернення уваги і вимоги звільнення цивільних українських заручників, зокрема журналістів-заручників, будемо проводити по всьому світу. На рівні парламентської асамблеї ОБСЄ, Ради Європи ми неодноразово наголошували на цій проблематиці і далі будемо робити все, щоби світ звернув увагу, допоміг нам звільнити українських журналістів.Так само плануємо комунікувати з Червоним Хрестом ОБСЄ”, — сказав Юрчишин.
Він наголосив, що це неприпустимо, коли Україна фактично не має інформації тепер вже навіть про факти вбивства українських цивільних заручників в РФ.
Напередодні Юрчишин повідомив, що батькові української журналістки Вікторії Рощиної Володимиру надійшло повідомлення про смерть доньки. Представник ГУР Андрій Юсов у коментарі Суспільному повідомив, що Вікторія Рощина була у списках на обмін і найближчим часом мала повернутися додому. Речник Координаційного штабу з питань поводження з військовополоненими Петро Яценко в ефірі телемарафону повідомив, що інформація про смерть журналістки Вікторії Рощиної в російському полоні підтвердилася. Наразі обставини її загибелі не відомі.
11 жовтня в Офісі Генпрокурора повідомили, що у звʼязку з інформацією про смерть української журналістки Вікторії Рощиної в РФ, кримінальне провадження, відкрите за фактом її зникнення, докваліфіковано. Тепер йдеться про воєнний злочин, поєднаний з умисним вбивством.