У деяких точках столиці виявили температуру 61-65 градусів, пояснили на каналі урбаністичної ініціативи «Містознавство». Причина такої ситуації — недостатня увага до дерев, які давали б достатню кількість тіні.
Related video
Найспекотніші місця у Києві — об’єкти, розташовані під прямими сонячними променями і без жодного захисту від зелених насаджень. Перепади температур між більш та менш гарячими точками подекуди досягає 20 градусів. Про особливості міського простору під час літньої спеки розповіли у Telegram-каналі урбаністичної ініціативи «Містознавство».
У дописі ідеться про результати вимірювання температури у семи точках Києва. Вимірювання проводились опівдні 12 та 14 липня. Для вимірювання застосували інфрачервоний пірометр Benetech GM321 (похибка вимірювання 1,5%, тобто близько 0,5-0,9 градуса). Як з’ясувалась, у точках з повною відсутністю тіні температура поверхонь досягнула позначок 60-65 градусів. При цьому поруч висаджено дерева, крона яких не дає достатньої тіні, зауважується у Telegram-каналі.
Важливо "Спека набирає обертів": Діденко розповіла про погоду на вихідні
«Відсутність дерев з густою кроною фактично унеможливило користування простором за сонячної погоди», — ідеться у дописі.
Біля парклету поруч із «Київським цирком» на поверхні тротуарної плитки і на дерев’яних лавах пірометр наміряв температура 51-59 градусів. На дерев’яних поверхнях, на які світить сонце, — 61 градус. При цьому поруч є 35 градусів, але в тіні. На дерев’яній лаві, яку встановили на Володимирській гірці, ще спекотніше — 65 градусів, тоді як на затінених поверхнях — 27 і 37.
14 липня на Хрещатику на сонці пірометр показав 57 градусів, а за два метри праворуч, у тіні — вже 27, 37 чи 38. 12 липня у районі UNIT city температура тротуару досягла позначок 48-58 градусів.
Вимірювання у сквері біля кінотеатру «Жовтень» та на Спаській вулиці ще раз проілюстрували значення тіні від дерев у місті. Якщо на сонці пірометр показував температуру поверхонь від 41 до 62 градусів, то у тіні — 27-30, свідчать дані каналу «Містознавство».
На сторінці Facebook та порталі КМДА та департаменту захисту довкілля та адаптації до зміни клімату поки що не коментували зв’язок характеру озеленення і температури на вулицях столиці під час спеки.
Зазначимо, у 2021 році Фокус розповідав про аномальну спеку у Києві. Тоді синоптики зауважили, що столицю накрила аномальна спека — вночі було 24 градуси, і така температура була вперше за 140 років вимірювань. Тим часом влітку 2024 року з’явились нові температурні рекорди. Згідно з даними метеорологів, рекорди спеки побили Київ та 10 областей України. Наприклад, у Києві найспекотніший день 12 липня був у 1885 році — тоді стовпчик термометра піднявся до 34 градусів.
Нагадуємо, 14 липня прем’єр-міністр України Денис Шмигаль розповів, коли українців очікує зменшення спеки та покращення ситуації з відключенням світла.