РЕПОРТАЖ Пресконференція з нагоди відкриття ІІ Луцької літературної резиденції "Місто натхнення"
Луцька літературна резиденція «Місто натхнення» розпочала другий сезон. Цьогоріч її присвятили з’їзду європейських монархів у Луцькому замку, який відбувся у 1492 році.
Про це повідомили організатори 10 жовтня на пресконференції з нагоди відкриття резиденції. На ній була кореспондентка Район.Луцьк.
Місто прийняло двох письменниць – Ірен Роздобудько та Ольгу Купріян. Упродовж 10 днів авторки відвідуватимуть екскурсії, слухатимуть лекції про історію Луцька та надихатимуться на створення нових творів.
Ольга Ольхова, Ірен Роздобудько, Ірина Чебелюк та Катерина Теліпська
Попри те, що 600-літній ювілей від дня з’їзду монархів відзначатимуть у 2029 році, організатори вирішили зупинитися саме на цій темі.
«Ми працюємо на випередження. Література – це інструмент, який потребує зосередженої праці, яку не зробити за один день та іноді потребує значно тривалішого і довшого етапу підготовки. Саме тому цьогорічну резиденцію ми присвячуємо відзначенню події, яка відбудеться через кілька років, аби дати змогу письменницям повністю опрацювати тему і видати хороший книжковий продукт», – розповіла поетеса і літературна кураторка проєкту Ольга Ольхова.
Ольга Ольхова
Проте твори не описуватимуть детально історичну подію, а саме місто може стати тлом або ж повноцінним персонажем.
«У нас немає вимоги до наших резидентів написати роман про з’їзд монархів. Це так в літературі не працює. Резиденція має назву «Місто натхнення». Ми хочемо надихнути нашим містом, історією, культурними надбаннями… Тому в жодному разі це не замовлення. Це література, яка твориться сама у нашому місті», – пояснила кураторка.
Літературна кураторка демонструє газету з публікацією про літературну резиденцію
Засновником і партнером резиденції є Луцька міська рада. «Місто натхнення» почало діяти у 2021 році. Тоді за тему обрали 150-ліття Лесі Українки. Як розповіла кураторка резиденції, мета ініціативи – приветнути увагу туристів до Луцька, як до міста з унікальною історією та культурою.
«Для підкреслення усіх цих надбань вирішили використати, напевно, найблагородніший мистецький інструмент, інструмент літератури, художнього слова. Аби дуже тонко, красиво, вишукано і водночас без тиску запрезентувати саме ті сенси, які важливі для творення туристичного і культурного звучання міста», – сказала Ольга Ольхова.
Зустріч
Учасниками минулої резиденції стали Оксана Забужко, Катерина Калитко, Любко Дереш, Мирослав Лаюк та Максим Кідрук.
«Війна затримала нас з випуском книги майже на рік. «Колонія» Макса Кідрука мала бути тизером, рекламувати вихід книги, але сталося інакше», – додала поетеса.
Тому щоб запобігти можливим затримкам випуску творів змінили формат підготовки до теми. На противагу іншим літературним резиденціям, у які письменники подають заявки для участі в мистецькій ініціативі, «Місто натхнення» саме обирає кандидатів та запрошує їх доєднатися до проєкту.
Пресконференція
Організатори вирішили, що на другу резиденцію варто запросити романістку, авторку кіносценаріїв Ірену Роздобудько, яка б органічно поєднала з’їзд монархів у свою книгу. Другий твір має бути орієнтований на янг-едалт аудиторію, адже за переконаннями організаторів, найлегше посіяти сприятливі сенси молодому поколінню. Цю місію поклали на Ольгу Купріян.
Заступниця міського голови Ірина Чебелюк наголосила на важливості натхнення митців у зображенні міста в їх творах.
«Переконана й вперто говорю, що саме у нас, в Луцьку зародився Європейський Союз. Саме на з’їзді монархи обговорювали ті самі безпекові питання, які на сьогодні є теж актуальними для нашої країни. Про наше місто, не можна говорити не з відкритим серцем і без величезного почуття любові… Я щиро вдячна тим людям, які далі творять, працюють в місті й відображають його в різних творах – не обов’язково у письмових – і прославляють його», – сказала Ірина Чебелюк.
Заступниця міського голови взяла слово
Начальниця управління туризму і промоції міста Катерина Теліпська відзначила позитивний результат попередньої резиденції, який завершився випуском книги «Вежа через [ó]». Туристи неодноразово казали, що приїхали до Луцька після прочитання збірки. Окрім мети розказати туристам про Луцьк, резиденція повертає цеглини української ідентичності.
«Коли ми готували до друку книгу «Вежа через О», ми навіть не думали над тим, якою буде її назва. А потім зрозуміли, що поставили перед собою дуже велику ціль і місію – повернути справжню українську назву пам’яті національного значення вежі князів Чорторийських. Багато років її називали по-іншому, і ми таким чином відчистили цей колонізаторський вплив на нашу державу, і, зокрема, на цю пам’ятку… В цьому ж році ми вирішили звернутися до ще однієї події, яку в історичній радянській літературі позиціювали як бенкет, розвагу, на яку приїхали монархи, але ніяких відповідей в Луцьку не отримали, а просто добре відпочили», – сказала Катерина Теліпська.
Катерина Теліпська
З іншого боку така слава, відмітила очільниця управління туризму, теж є хорошою маркетинговою частиною. Про Луцьк можна говорити, як і про центр ділового туризму, тому що князь Вітовт запросив сюди правителів, бо у місті все було для ділової гостини – місця де переночувати, смачно поїсти, відпочити, розважитися, полювати, а також помолитися.
«Я викладач драматургії, тому я одразу бачу величезну вигоду і креатив щодо Луцька. Часом, коли люди живуть в якомусь певному місті, працюють, їдять, сидять, закохуються, навіть не пам’ятають, що вони ходять по золоту. Так ось, ваше золото – то історія. Тут є величезне поле для такого ж масштабу фільмів, як «Ігри престолів» не тільки на українській землі, а зі залученням десятки країн, які були запрошені на цей банкет. Я літературу дуже поважаю, вона в мене на першому місці, але екранна візуалізація це мова світу», – взяла слово Ірен Роздобудько.
Ірен Роздобудько
Письменниця порадила лучанам почати працювати над стрічкою і залучити земляка – режисера родом з Волині Олеся Саніна. Попри захоплення історією міста, спочатку Ірен не була впевнена щодо своєї участі. Думала відмовитися від пропозиції, бо переймалася чи зможе якісно виконати роботу.
«Мені не хотілося б братися за халтуру і писати про те, як я тут відпочивала. А тут я гарно відпочила. Але я почала обмірковувати, та подумала, що цей саміт, буде не просто згадуватися у книзі, а він мені конче потрібен як повітря, тому що без цього не може існувати цього роману. Я вирішила, що зроблю це на хорошому рівні… Тому якщо хочете велику класну книжку, трішки почекайте», – відповіла вона.
Письменниця
Авторка поділилася попередньою назвою твору — «Ной опирає Чорнобиль», проте додала, що події зовсім не стосуються тієї місцевості та зони відчуження.
Ольга Купріян не змогла бути присутньою на пресконференції, бо мала відлучитися до рідного міста. Та напередодні вона записала відео, у якому поділилася планами стосовно майбутнього твору.
«Писатиму про дівчат, як зазвичай, але твір буде цікавий і для хлопців, бо там будуть пригоди та й герої-хлопці. Можливо, це буде різдвяне оповідання… Це вже дуже залежить від письменницького натхнення і часу», – пояснила Ольга Купріян.
Звернення Ольги Купріян
Письменниця вже почала глибше досліджувати та занурюватися в атмосферу Луцька через літературу.
«Я хочу зануритися, тому що це один з найважливіших етапів. Я ціную, що резиденція влаштовує для нас лекції, на яких ми більше дізнаємося про місто, вивчаємо його ногами завдяки екскурсіям, відчуваємо на смак завдяки відвідинам кафе… Я дуже дякую пані Катерині Теліпській за те, що вона розповіла безліч цікавих історій про те, як ви закохуєте в місто, про фестивалі – в тому числі й лицарські. Це страшенно надихає, і я впевнена, що стане основою сюжету книжок, через які ви можете впізнати своє місто, а інші люди в Україні теж зможуть його полюбити, так само як любите його ви, і як уже закохуюся у нього я», – додала письменниця.
Авторки гостюватимуть у Луцьку до 17 жовтня. Наступною публічною зустріччю літературної резиденції стане творча зустріч з Ірен Роздобудько «Як народжується задум великого роману».
Читайте також: Письменниця Ірен Роздобудько розкаже лучанам, як народжується задум великого роману