Жителька підхопила хворобу під час подорожі Європою.
Від гарячки Західного Нілу вакцини немає.
У вересні 2024 року у Харківській області зареєстрували перший за 12 років випадок гарячки Західного Нілу. Діагноз поставили 57-річній жінці, яка подорожувала Європою. Жінка проходить лікування в інфекційній лікарні, наразі вже одужує. Про це повідомила директорка Харківського обласного центру контролю та профілактики хвороб Любов Махота.
«Хвора інфікувалась під час поїздок країнами Європи. Вона подорожувала у Польщі, Болгарії, Греції, також була в Туреччині. До Харкова вона повернулася вже з клінічними проявами захворювання. На сьогодні ця хвора ще знаходиться в інфекційній лікарні. Вона 1967 року народження. Іде на поправку, уже сподіваємось на виписку. Якщо взяти останній випадок у Харківській області захворювання на гарячку Західного Нілу, воно було у 2011 році, це також був завізний випадок. Тоді хвора інфікувалася, перебуваючи у Греції», — розповіла Любов Махота.
Сьогодні гарячка Західного Нілу поширена у багатьох країнах. Це Середземномор’я, Північна Африка, Близький Схід, Західна Азія. Хвороба розповсюджується із перелітними птахами на території Західної Європи, Центральної Азії, Австралії. У США була занесена у 1999 році.
Головним збудником гарячки Західного Нілу є перелітні птахи, які мешкають біля водоймищ. Це качки, гуси. Тому у стародавні часи хворобу називали — «качина гарячка». У населених пунктах збудником є птахи родини воронових — ворони, граки, галки, сойки і сороки. Переносники вірусу — комарі.
В Україні інфікованих комарів виявляли у 19 областях. Постійні природні осередки знаходяться вздовж річки Дніпро. Це Полтавська, Київська і Запорізька області. У Харківській області природних осередків немає, однак умови для їхнього формування є. Через Харківщину йдуть шляхи міграції перелітних птахів, і тут великі водойми.
Гарячки Західного Нілу має сезонний підйом захворюваності — серпень-вересень, що пов’язано з активністю комарів. Інкубаційний період складає від трьох днів до двох тижнів. Серед симптомів захворювання — різке підвищення температури — до 38, 39 градусів, головний біль, біль в горлі, м’язах, суглобах, спині, нудота, діарея. Також можуть бути висипи на тілі. У разі важкого перебігу хвороби виникає ураження центральної нервової системи, менінгіти, менінгоенцефаліти. Цього року у світі фіксують збільшення захворюваності на гарячку Західного Нілу.
«Діагноз підтверджується лабораторно дослідженням сироватки крові. Летальність складає 2-14%. У 2024 році відмічається значне зростання захворюваності у світі на гарячку Західного Нілу. Спалахи реєструються в Ізраїлі, Греції, Італії, США. У Європі останній великий спалах був у Румунії, це п’ять років тому. Тоді захворіло близько 7000 осіб. Що стосується України, то за 8 місяців 2024 року зареєстровано 28 випадків захворювання. Це Київська, Полтавська, Черкаська області та місто Київ. Якщо порівняти з аналогічним періодом 2023 року, то було зареєстровано 6 випадків. Тобто зростання майже у п’ять разів», — розповіла Махота.
Вакцини від гарячки Західного Нілу не існує. Проте для запобігання інфікування проводять заходи, спрямовані на зниження чисельності комарів. Крім того, людям радять застосовувати захисний одяг, встановлювати сітки на вікнах і користуватися репелентами — засобами для боротьби з комахами. При вище перелічених симптомах, що виникли після укусів, потрібно звертатися до лікарів.
Як писав UA-NEWS.in.ua, у Харківській області зареєстрували новий штам коронавірусу. Епідпорог захворюваності не перевищений.
Автор: Ганна Ткаченко