«Треба посилювати свої переговорні позиції»: експерт з Чернівців — про План перемоги Зеленського

«Треба посилювати свої переговорні позиції»: експерт з Чернівців - про План перемоги Зеленського

Днями Президент України Володимир ЗЕЛЕНСЬКИЙ у Верховній Раді представив так званий План перемоги. Він викликав активне обговорення серед медіа, політиків, експертів як в Україні, так і на Заході. Утім, оцінки неоднозначні, йдеться в матеріалі «МБ».

Що запропонував Зеленський

План перемоги складається з п’яти пунктів і трьох таємних додатків. Це перелік заходів, які мали б переламати хід війни на користь України.

Геополітичний пункт

Перший пункт – це запрошення України до НАТО зараз.

«Путін має побачити, що його геополітичні розрахунки програшні. Росіяни повинні це відчути: їхній цар програв геополітично. Запрошення зараз із членством пізніше посилює всіх», – зазначив Зеленський.

Оборона

Другий пункт – це посилення української армії та оборони. Ключами до реалізації цього, на думку президента, є допомога партнерів у комплектуванні бригад резерву для ЗСУ, підвищення рівня нашої протиповітряної оборони, інвестиції у виробництво дронів, зняття партнерами обмежень на застосування далекобійної зброї вглиб Росії, надання супутникових даних, які отримують західні розвідки.
«Завдяки Курській операції ми побачили, що Путін немає сил, щоб триматися, коли ми тиснемо справді міцно. Ми не маємо допустити буферних зон на нашій землі», – зазначив В. Зеленський.

Стримування

Також Зеленський пропонує розмістити в Україні комплексний неядерний стратегічний пакет стримування. До цього пункту плану є таємний додаток, який не розголошують.

Стратегічний економічний потенціал

Економічний пункт, який полягає в укладанні угоди з США та партнерами G7 щодо спільного захисту природних українських ресурсів, спільного інвестування та використання відповідного економічного потенціалу.

«В Україні зосереджені критично важливі метали ціною в трильйони доларів, які або посилять Росію та її союзників, або Україну та демократичний світ», – запевнив В. Зеленський.

Безпековий пункт

Цей компонент плану розрахований на післявоєнний час та передбачає заміщення окремих військових контингентів збройних сил США українськими підрозділами, які «володіють реальним досвідом сучасної війни».

«Треба посилювати свої переговорні позиції»

Доцент кафедри політології та державного управління ЧНУ Павло МОЛОЧКО вважає, що План перемоги загалом досяжний.

«Нам показали лише публічну частину, яка не передбачає жодних ризиків. Ті пункти, які озвучив Зеленський, цілком досяжні. Усі розуміють, що найближчим часом або в рамках Саміту миру, або якогось іншого формату будуть перемовини з Росією. Нам треба посилювати свої переговорні позиції. Цей план на те й зорієнтований, зокрема перший його пункт про вступ до НАТО. Багато чого залежить від міжнародних партнерів. Думаю, що найпереконливіші аргументи містяться в таємних додатках. Франція підтримала план, і в США заявили, що вони можуть розглядати негайне запрошення України до Альянсу. Якщо вони про це починають говорити, то, найімовірніше, приховані аргументи переконливі для них», – каже П. Молочко.

«Треба посилювати свої переговорні позиції»: експерт з Чернівців - про План перемоги Зеленського

Експерт звертає увагу на економічний пункт плану і називає його запобіжником від монопольного впливу олігархів на наші природні ресурси.

«Багато хто каже, що в цьому плані є лише наші вимоги до партнерів, натомість немає наших зобов’язань прямих. Проте цей пункт можна розцінювати як зобов’язання здійснювати політико-економічні реформи. До початку війни в нас почався процес деолігархізації. Декларування про спільний контроль природних ресурсів приховано говорить про те, що держава під наглядом міжнародних партнерів не дозволить монополізувати українські природні ресурси. З іншого боку, не треба це розглядати лише як спосіб нашої плати за західну підтримку. Це запобіжник. Тут стримувальний фактор: Україна зможе себе зберегти як ринкова та незалежна країна, а не олігархічна держава, якою нас бачили», – запевняє П. Молочко.

Українські ресурси до того ж важливі для Європи з огляду на те, що ними після можливого захоплення наших території володітимуть Росія та Китай.

«В умовах теперішньої економічної моделі світу, коли все виробництво зосереджене в Китаї, є бажання перерозподілу ресурсів. Якщо буде ресурс всередині в Європи, це буде інтерес як для української економіки, так і для європейської», – додає науковець.

На Заході чітко розуміють, що Росія веде не звичайну війну – Путін сіє хаос, вважає експерт.

«Згадати тільки замах на голову німецького оборонного концерну Rheinmetall! Європейці чекають, що війна буде в Європі через кілька років, насправді вона вже там. Просто не в тому форматі, у якому вони її очікують. Тому Європа зацікавлена залагодити конфлікт якомога швидше», – зазначає Павло Молочко.

Новини України