Site icon Новини України

«ТЦК візьметься за цих 160 000 чоловіків прямо з 1 листопада, їх мобілізують після скасуванням відстрочки»: повістки, ЗСУ

"ТЦК візьметься за цих 160 000 чоловіків прямо з 1 листопада, їх мобілізують після скасуванням відстрочки": повістки, ЗСУ

Україна планує мобілізувати ще 160 тис. громадян. На цьому ще 29 жовтня наголосив секретар Ради національної безпеки та оборони (РНБО) Олександр Литвиненко.

Як інформують «ФАКТИ», все, що потрібно знати про особливості мобілізації з 1 листопада, журналісти обговорили з юристом-волонтером Гарячої лінії Асоціації правників України з питань, пов’язаних із військовою агресією, її наслідками та воєнним станом, адвокатом АО ЮК АРЕС Євгенієм Промським.

Параметри мобілізації в Україні 29 жовтня під час виступу в залі Верховної Ради України прокоментував секретар РНБО Олександр Литвиненко.

За його словами, до Сил оборони України було призвано 1 млн 50 тис. громадян.

Крім того, військове керівництво має намір призвати ще понад 160 тис. осіб.

Завдяки цьому, за словами Олександра Литвиненка, можна буде укомплектувати військові частини до 85%.

Звільнення в запас мобілізованих до 25 років

23 жовтня група народних депутатів зареєструвала законопроєкт №12147 про внесення змін до глави XII Прикінцеві положення закону України Про військовий обов’язок і військову службу, щоб врегулювати питання звільнення з військової служби під час мобілізації військовослужбовців, які не досягли 25-річного віку.

Документ передбачає звільнення в запас раніше мобілізованих громадян, які за станом здоров’я були визнані непридатними до військової служби в мирний час та обмежено придатними у воєнний час.

Нагадаємо, що наразі президенту України Володимиру Зеленському передано на підпис схвалений парламентом 9 жовтня законопроєкт №11379-д Про внесення змін до деяких законів України щодо проходження військової служби під час мобілізації особами, які не досягли 25-річного віку.

Цей законопроєкт, що врегульовує звільнення від мобілізації українців віком до 25 років, містив норму про звільнення в запас уже мобілізованих українців такого віку.

Однак згодом комітет Верховної Ради з питань національної безпеки виключив цю норму.

Тому постала потреба зареєструвати законопроєкт, щоб врегулювати це питання.

Юрист Євгеній Промський зауважує: наразі законопроєкт №12147 перебуває лише на початковій стадії розгляду в комітеті Верховної Ради України з питань національної безпеки, оборони та розвідки.

«Чи буде законопроєкт ухвалений остаточно, невідомо. Вважаю, що це залежатиме від того, наскільки виконуватиметься план щодо мобілізації та інтенсивності бойових дій», – припускає фахівець.

Військовий облік для призовників онлайн

З 2 жовтня на ознайомленні в оборонному комітеті парламенту перебуває схвалений урядом законопроєкт №12076 щодо можливості для призовників ставати на військовий облік онлайн.

Цим документом планують дозволити призовникам ставати на військовий облік та уточнювати персональні дані через електронну ідентифікацію у сервісі Електронний кабінет призовника, військовозобов’язаного та резервіста.

Зміни до порядку бронювання від мобілізації

До 15 листопада у застосунку Дія закрито послугу бронювання працівників від мобілізації.

Зробили це для того, щоб здійснити аудит заброньованих військовозобов’язаних.

Крім того, нагадаємо, що в жовтні Кабмін вніс зміни до Порядку бронювання військовозобов’язаних під час воєнного стану засобами Єдиного державного вебпорталу електронних послуг (через портал Дія).

Відтепер до списків можна додавати військовозобов’язаних, взятих на персональний військовий облік у відповідному держоргані, на підприємстві чи установі.

Крім того, списки на бронювання військовозобов’язаних тепер мають містити дані про реквізити військово-облікового документа (у паперовій або електронній формі), військово-облікову спеціальність та дату уточнення військово-облікових даних.

До слова, щоб стабільно працювали стратегічно важливі галузі економіки країни, 25 жовтня Кабмін частково відновив бронювання працівників підприємств.

Так, працівники підприємств, які отримали статус заброньованих до 31 травня 2024 року, тепер можуть подовжити свою відстрочку від мобілізації на аналогічний термін.

Призов добровольців без участі ТЦК

У жовтні Кабмін надав право командирам військових частин здійснювати комплектування бойових військових частин добровольцями, які виявляють бажання проходити військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період.

Також командирам військових частин дозволили видавати направлення для проходження військово-лікарської комісії військовозобов’язаним, щоб визначати ступінь їхньої придатності до проходження військової служби.

Скорочення терміну явки до ТЦК за повісткою

У жовтні уряд скоротив терміни явки резервіста або військовозобов’язаного за викликом повісткою через пошту до ТЦК та СП.

Якщо раніше день явки за викликом резервіста або військовозобов’язаного становив 14 днів із дня надсилання повістки, то тепер резервіст або військовозобов’язаний із населеного пункту, що є адміністративним центром області, має прибути до ТЦК і СП протягом семи діб.

Якщо особа проживає в іншому населеному пункті області, то термін явки становить десять днів.

Зауважимо, що Кабмін також прирівняв час зберігання повісток від ТЦК до судових повісток.

Тепер, щоб забрати рекомендований лист з пошти, який надіслав ТЦК на адресу військовозобов’язаного, є три дні.

Мобілізація з 1 листопада: коментар юриста

Як наголосив у коментарі юрист Євгеній Промський, низка змін, які відбулись у жовтні й очікуються в листопаді, є логічним продовженням обраної керівництвом держави політики.

Так, говорить Євгеній Промський, ці нововведення є реакцією на постійну потребу Сил оборони в поповненні особового складу, а також на виявлення осіб, які порушують правила військового обліку.

У листопаді, продовжує юрист, слід очікувати масової розсилки повісток поштою військовозобов’язаним незалежно від того, оновили вони свої дані чи ні.

У разі неявки особи за повісткою, наголошує Євгеній Промський, інформація передаватиметься органам поліції для затримання та доставлення військовозобов’язаних до ТЦК та СП.

Кого можуть мобілізувати з 1 листопада

У листопаді 2024 року, зазначає юрист Євгеній Промський, можуть мобілізувати будь-якого військовозобов’язаного віком до 60 років, який придатний до служби за станом здоров’я, не має права на відстрочку або не може цього підтвердити документально.

Новації застосунку Резерв+

З 18 жовтня в застосунку Резерв+ (платформа, створена Міноборони для управління резервом та мобілізаційними процесами) доступний сервіс рекрутингу.

Завдяки цьому сервісу українці можуть знайти для себе оптимальну з понад 4 тис. вакансій у Силах оборони України.

Менше ніж за тиждень після запуску рекрутингу через Резерв+ кількість відгуків на вакансії сягнула понад 2,5 тис.

У першій декаді листопада в додатку Резерв+ планують активувати три форми відстрочки для:

студентів денної форми навчання;

багатодітних батьків;

осіб з інвалідністю.

Новації застосунку Армія+

Нагадаємо, що в оновленій версії Армія+ можна оновити статус про військову службу.

Тепер користувачам не потрібно встановлювати застосунок Резерв+, щоб через нього надсилати запит для оновлення чи виправлення даних.

Тепер це можна зробити в застосунку Армія+ (застосунок лише для чинних військових).

Додамо, що в застосунку Армія+ запустили онлайн-підготовку військових.

Наразі там міститься доступ до курсів Загальна підготовка, Побут у польових умовах та Безпілотні системи.

Невдовзі планують додати курси Зв’язок на полі бою та Психологічна підготовка.

В оновлену версію застосунку додали п’ять нових електронних рапортів:

на отримання довідки форми 5 про проходження військової служби;

на виїзд за межі гарнізону;

на звільнення від виконання службових обов’язків за станом здоров’я;

на виплату одноразової грошової допомоги після укладання першого контракту;

на відпустку після звільнення з полону.

Невдовзі в застосунку Армія+ мають з’явитися:

е-посвідчення військового (цифровий аналог військового квитка, який матиме таку ж юридичну силу, що й паперовий);

соціальні послуги;

бонуси від бізнесів.

Exit mobile version