Столтенберг про підтримку України з боку НАТО: «Цього недостатньо»

Генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг. AP Photo/Alastair Grant, Pool

Генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг заявив, що фактично 99% військової підтримки, яку отримує Україна надходить від країн-членів військово-політичного блоку. За його словами, очільник Кремля Володимир Путін недооцінив Альянс, коли у лютому 2022 року прийняв рішення про початок повномасштабного вторгнення.

Про це Єнс Столтенберг сказав під час конференції, присвяченої 75-річчю Альянсу, яка відбувалась 30 травня у Празі (Чехія).

"І я думаю, що Путін повністю недооцінив українців, їхню хоробрість, їхню відданість боротьбі. Він думав, що встановить контроль над Україною за кілька тижнів. Він повністю провалився, тому що недооцінив силу ЗСУ, їхню хоробрість, їхню майстерність, їхню готовність захищати свою землю. Але він також недооцінив членів НАТО і нашу готовність підтримувати Україну", — сказав він.

Столтенберг наголосив, що НАТО надає Україні "безпрецедентну підтримку" від початку повномасштабної війни.

"Фактично 99% військової підтримки Україні надходить від країн-членів НАТО. Це боєприпаси, артилерія, засоби протиповітряної оборони, бойові танки й багато інших видів озброєнь. І країни, представлені тут (на конференції — ред.) сьогодні, є одними з тих, хто дійсно багато зробив, включаючи Польщу, Фінляндію, а також Чехію", — сказав генсек Альянсу.

Водночас Столтенберг зазначив, що цим "можна пишатися", але те, що роблять держави-члени НАТО для України — недостатньо.

"Реальність така, що того, що ми зробили, недостатньо. Реальність також полягає в тому, що протягом останніх місяців ми спостерігаємо серйозні затримки в наданні Україні боєприпасів, військової підтримки та серйозні прогалини, наприклад, коли йдеться про засоби протиповітряної оборони", — сказав він.

Столтенберг поінформував, що на тлі цього йде робота над тим, як НАТО може відігравати більшу роль у координації надання допомоги в галузі безпеки й тренувань для України.

"Для того, щоб у нас була міцніша основа для мінімізації ризиків виникнення нових прогалин і затримок у постачанні зброї та боєприпасів, а також тренуванні українців. А також чому я запропонував багаторічне фінансове зобов'язання, де ми фактично погоджуємося на кілька років, що ми будемо надавати мінімальну фінансову підтримку для купівлі військових товарів для України. І таке багаторічне зобов'язання допоможе українцям захистити свою державу, а також надішле дуже важливий сигнал Москві, що ми тут надовго, і це важливо, щоб переконати їх, що вони не можуть чекати, поки ми підемо, — пояснив генсек Альянсу.

Він додав, що остаточні рішення щодо цього будуть прийняті на саміті НАТО у Вашингтоні, який відбудеться 9-11 липня цього року.

3 квітня генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг запропонував п'ятирічний пакет військової допомоги Україні в розмірі 100 мільярдів євро.

Він переконаний, що союзники погодять довгострокову угоду стосовно фінансування України до липня.

Новини України