Внутрішньоматкова спіраль (ВМС) є одним із найпопулярніших методів контрацепції, який не тільки ефективно запобігає небажаній вагітності, але й може використовуватися для лікування гінекологічних захворювань.
Про це читачам “Галки” розповідає гінекологиня Мар’яна Петрина з лікувально-діагностичного центру “Мед-Атлант” в Івано-Франківську. У цьому інтерв’ю з фахівчинею ми дізнаємося про різновиди ВМС, їхній вплив на жіноче здоров’я та розвінчаємо кілька поширених міфів про цей метод контрацепції.
– Що таке внутрішньоматкова спіраль і які її основні види?
– Внутрішньоматкова спіраль – це контрацептивний засіб, який встановлюється в порожнину матки. Сьогоднішні існують спіралі, що містять гормон, та ті, які його не мають. За формою спіралі бувають Т-подібні, Ф-подібні та кільцеподібні.
– Який принцип дії спіралі як методу контрацепції і наскільки вона ефективна порівняно з іншими методами?
– Гормональні спіралі впливають на овуляцію та перешкоджають потраплянню сперматозоїдів у порожнину матки. Не гормональні спіралі містять метали, такі як срібло, золото чи мідь, які змінюють склад цервікального слизу, що також перешкоджає руху сперматозоїдів у матку. Насправді цей метод є дуже ефективним — близько 98%.
– Як спіраль впливає на статеве життя і чи повинен знати про неї партнер жінки?
– Якщо спіраль встановлена правильно, вона абсолютно не відчутна ні для жінки, ні для її партнера. Однак цей контрацептив не захищає від інфекцій, які передаються статевим шляхом, що слід враховувати при зміні партнера.
Спіраль встановлюється на тривалий період — три, п’ять чи вісім років, але її можна зняти в будь-який час, не чекаючи закінчення терміну дії.
– Чи може спіраль використовуватись для лікування певних захворювань? Якщо так, то яких?
– Застосування внутрішньоматкових спіралей, а саме гормональних, ширше, ніж просто контрацепція. Вони можуть ефективно впливати на перебіг таких гінекологічних захворювань, як ендометріоз, гіперплазія ендометрію в складі комбінованого лікування.
– Чи є обмеження або протипоказання для встановлення спіралі?
– Звичайно, як і для будь-якої медичної маніпуляції, встановлення спіралі має свої обмеження. Зокрема: вади розвитку матки, фіброміоми, що деформують порожнину матки, злоякісні новоутворення, маткові кровотечі нез’ясованої причини, поліпи у матці, гіперплазія, захворювання шийки матки, алергія на вміст спіралі, проблеми з серцем.
– Наскільки поширені спіралі серед ваших пацієнток?
– Коли жінка приходить на візит із питанням контрацепції, ми намагаємось обрати найкращий варіант саме для неї. Внутрішньоматкові спіралі встановлюю досить часто як для контрацепції, так і для лікування.
– Які спіралі доступні для встановлення у клініці «Мед-Атлант»? Чи може жінка придбати її сама?
– У нашій клініці «Мед-Атлант» доступний увесь асортимент спіралей, представлених на фармацевтичному ринку. Ми можемо встановити спіраль, яка є у нас, або, за бажанням пацієнтки, ту, яку вона придбає в аптеці.
– Як встановлюється спіраль і які відчуття жінка може відчувати під час процедури?
– Процедура встановлення внутрішньоматкової спіралі є досить комфортною та практично безболісною. Її проводять в кабінеті лікаря в умовах стерильності. Найкраще встановлювати на 3–4 день менструального циклу, хоча можна і в інші дні.
Обов’язково проводиться УЗД-контроль після встановлення, а також надаються рекомендації.
– Які можливі побічні ефекти або ускладнення після встановлення спіралі?
– Побічні ефекти рідкісні, але про них варто знати. Це біль, кровотеча, зміна виділень, зміни емоційного стану, загострення інфекцій, перфорація матки, можливе випадіння спіралі. Якщо лікар перед встановленням проводить повне гінекологічне обстеження, оцінює ризики і правильно виконує маніпуляцію, ризик ускладнень мінімальний.
– Як часто потрібно відвідувати лікаря для контролю після встановлення спіралі?
– Якщо встановлення пройшло успішно і немає скарг, пацієнтка повинна приходити на огляд раз на шість місяців.
– Які поширені міфи існують про спіраль? І чому вони неправдиві?
– Насправді міфів про спіраль є дуже багато, але ці три найпоширеніші:
- Міф: Після встановлення спіралі я наберу вагу.
Правда: На початку використання можлива затримка рідини (до 1,5 кг), але згодом організм адаптується, і вага приходить у норму. Все залежить від харчування та способу життя, а не від спіралі.
- Міф: Після встановлення спіралі треба відмовитися від тампонів.
Правда: Тампон ніяк не впливає на розташування спіралі і не може її зрушити або видалити.
- Міф: Після використання спіралі я не зможу завагітніти.
Правда: Це міф! У мене багато пацієнток, які успішно завагітніли після використання ВМС.
Контакти лікувально-діагностичного центру «Мед-Атлант»:
+38 (095) 00 38 452
+38 (097) 41 13 133
м. Івано-Франківськ, вул. Чорновола, 48 (корпус 1),
м. Івано-Франківськ, вул. Чорновола, 23 (корпус 2).
Офіційний сайт і соцмережі:
https://med-atlant.if.ua/
https://www.facebook.com/medatlantif
https://www.instagram.com/med_atlant.if/
https://www.youtube.com/channel/UCA53wtCg6uamh8okZZn5JNA
Реклама