Генеральний директор МАГАТЕ Рафаель Гроссі на зустрічі з міністром енергетики України Германом Галущенком та головою «Енергоатому» Петром Котіним, Київ, 3 вересня 2024 року. Rafael MarianoGrossi/X
Ситуація на Запорізькій атомній електростанції "крихка та нестабільна", АЕС 8 разів опинялася на межі знеструмлення. Ситуація ж на Курській АЕС дуже відмінна. Спільним є те, що жодна атомна станція "не повинна піддаватися нападу або бути військовою ціллю".
Про це гендиректор Міжнародного агентства з атомної енергії (МАГАТЕ) Рафаель Гроссі розповів на пресконференції в Києві у відповідь на запитання кореспондентки Суспільного.
"Я дуже часто характеризував ситуацію на ЗАЕС як дуже крихку. Є певна стабільність протягом декількох днів, а наступного дня відбувається якась подія, наприклад, зіткнення з безпілотником, або, як сьогодні, одна з двох ліній електропередач вийшла з ладу, що означає, що станція знову опинилася на межі знеструмлення", — заявив Гроссі.
Він додав, що протягом повномасштабної війни вже було вісім таких випадків, коли ЗАЕС опинялася на межі відключення.
"Тому я схильний погодитися, коли ми говоримо, що ситуація дійсно дуже серйозна", — додав посадовець, водночас не підтвердив заяву "Енергоатома" про те, що обстановка на Запорізькій АЕС — на межі катастрофи.
"Енергоатом" заявляв, що 2 вересня через російські обстріли сталося пошкодження однієї з двох зовнішніх повітряних ліній, через яку окупована ЗАЕС отримує живлення від української енергосистеми для забезпечення власних потреб. Таким чином ЗАЕС перебуває в зоні підвищеного ризику небезпеки, вона зʼєднана з українською енергосистемою лише однією лінією електропередачі.
Про Курську АЕС
Гроссі сказав, що ситуації на ЗАЕС та Курській АЕС, де він був 27 серпня, — дуже різні.
"Спільним знаменником є небезпека на атомній електростанції, і я сказав дуже, дуже чітко і без сумніву, що атомна електростанція ніколи, за жодних обставин і незалежно від країни або місця, де вона знаходиться, не повинна піддаватися нападу або бути військовою ціллю", — наголосив директор МАГАТЕ.
За словами посадовця, побувавши на Курській станції, Гроссі та його технічні експерти склали уявлення про те, якою є ситуація з погляду готовності, рівня готовності станції до ситуації, коли вона, можливо, може опинитися без електропостачання або за інших обставин.
Також Рафаель Гроссі розказав, що в Курчатові йому показали "деякі докази впливу на об'єкт, які вказують на те, що існує проблема з безпекою та ядерною безпекою станції".
З українським урядом Гроссі обговорював безпеку Курської АЕС.
На тлі операції ЗСУ в Курській області Росії МАГАТЕ ще 9 серпня закликало Росію та Україну проявити "максимальну стриманість", щоб "уникнути ядерної аварії з потенційними серйозними радіологічними наслідками", бо вже тоді бойові дії потенційно наближалися до АЕС.
16 серпня російські ЗМІ поширили інформацію про те, що ЗСУ нібито готують "провокацію на російських ядерних об'єктах", зокрема, "мають намір атакувати Курську та Запорізьку АЕС" з використанням так званих "брудних бомб". Україна спростувала повідомлення російської пропаганди.
27 серпня Гроссі на чолі місії Агентства відвідав Курську атомну електростанцію (КАЕС) у РФ і заявив, що станція експлуатується в режимі, "дуже близькому до нормального".