Що таке остеопороз: визначення, причини та фактори ризику

Більшість людей навіть не знають, що у них остеопороз, доки не трапиться перший перелом. Всупереч поширеній думці, від цього захворювання страждають не лише жінки в постменопаузі, але й чоловіки. Чи можемо ми захистити себе від остеопорозу? І чи небезпечна хвороба остеопороз?

Що таке остеопороз?

Остеопороз – це найпоширеніше захворювання кісток, яке полягає у втраті мінеральної щільності кісткової тканини. Кістки стають крихкими, що часто призводить до переломів. Остеопороз може вразити будь-кого, проте найчастіше його діагностують у:

  • європеоїдів,
  • людей похилого віку,
  • жінок (зазвичай після менопаузи).

Також підраховано, що в Європі та США близько 30% жінок мають остеопороз, а остеопоротичні переломи трапляються у 40% жінок у постменопаузі та 30% чоловіків.

Які причини остеопорозу?

Ріст кісток відбувається найбільш інтенсивно до періоду статевого дозрівання і досягає так званого піку кісткової маси приблизно у віці 30 років. У формуванні кісток беруть участь остеобласти, а в резорбції – остеокласти, тобто клітини, що руйнують кістки. З віком вони вступають у гру ще активніше, але те, наскільки ми дозволяємо їм це робити, також залежить від нас самих. Процес резорбції та демінералізації кісток залежить не лише від статі та гормонального балансу, але й від нашого способу життя та харчування.

Однак, якщо активність остеокластів є більш інтенсивною, ніж остеобластів, то розвивається остеопороз. Нажаль, запущений остеопороз невиліковний, а зміни незворотні. Саме тому профілактика та лікування на ранніх стадіях захворювання є найбільш важливими.

Чи є болі при остеопорозі?

Сам по собі остеопороз не спричиняє болі. Його недарма називають «тихою епідемією». Він не викликає жодних симптомів до перелому, і пацієнт часто не знає, що у нього остеопороз. Однак переломи зазвичай супроводжуються хронічним болем, який перешкоджає нормальному повсякденному функціонуванню. Іноді його лікують опіоїдними знеболювальними.

Як лікувати остеопороз?

Ми знаємо, що профілактика краща за лікування. Оскільки остеопороз є тихим вбивцею і на початку захворювання не дає жодних симптомів, найкраще не допустити його розвитку. Профілактика остеопорозу включає в себе:

  • дієту, багату на кальцій, вітамін D, білок і, зокрема, магній;
  • регулярні фізичні вправи для зміцнення не лише кісток, але й м’язів;
  • підтримання здорової ваги тіла;
  • обмеження вживання алкоголю та куріння.

Потреба в кальції становить від 1 000 до 1 300 мг на добу. Молочні продукти є особливо багатим джерелом цього елемента. Роль кальцієвих добавок у зменшенні кількості переломів у людей з остеопорозом чітко не підтверджена, але підкреслюється роль багатого на кальцій раціону в профілактиці переломів.

Література

1. В.В.Поворознюк, Н.В.Григорьева. Менопауза и костно-мышечная система // К. – 2004. – С.262-263.

2. Sözen T., Özışık L., Başaran N.Ç., An overview and management of osteoporosis, Eur J Rheumatol., 2017.

3. Leach RM, Muenster AM. Studies on the role of manganese in bone formation. I. Effect upon the mucopolysaccharide content of chick bone. J Nutr 1962; 78: 51–6.

Новини України