Низка депутатів отримують виплати із Пенсійного фонду України. Ми не можемо стверджувати за що саме, але це певною мірою може вказувати на наявність інвалідності
З ініціативи Служби безпеки України та за її матеріалами у 2024 році в Україні скасували 4106 фіктивних висновків про інвалідність. 64 посадовці МСЕК отримали підозру. Про це повідомила пресслужба СБУ з посиланням на заяву керівника Василя Малюка.
Цьогоріч за матеріалами СБУ 64 посадовці МСЕК отримали підозри, а ще 9 людей уже отримали вироки суду. Окрім того, за ініціативою СБУ скасовано 4106 висновків про інвалідність, яку призначали на підставі фіктивних документів.
Безпеківці перевіряють і факти того, що деякі українські чиновники незаконно оформили інвалідність. Василь Малюк зазначив, що на сьогодні ці перевірки охоплюють майже 2400 посадовців.
«Полтавщина» вирішила перевірити, хто із полтавських депутатів може мати групу інвалідності.
У публічній площині про свій статус особи з інвалідність публічно заявив у судах депутат Полтавської облради Андрій Удовиченко (Рідне місто), який у квітні заявив про сфабриковані справи стосовно нього.
10 липня поточного року депутат подав позов до Полтавського окружного адміністративного суду з проханням:
- визнати протиправним та скасувати рішення Державного закладу «Центральна медико-соціальна експертна комісія Міністерства охорони здоров’я України» від 18.10.2023 про скасування Удовиченку другої групи інвалідності з 23.11.2023
- визнати протиправними дії Державного закладу «Центральна медико-соціальна експертна комісія Міністерства охорони здоров’я України» щодо підготовки та видачі довідки від 18.10.2023 №84 про невизнання Удовиченка інвалідом на підставі рішення від 18.10.2023.
Суд встановив, що на засіданні Центральної МСЕК МОЗ України 18.10.2023 заочно проведена медико-соціальна експертиза за документами стосовно Андрія Удовиченка, якою скасована II група інвалідності, позивач не визнаний інвалідом, починаючи з дати встановлення інвалідності 23.11.2022.
Позивач із вказаним висновком не погодився та звернувся до суду із даним позовом.
Колегія суддів вирішила адміністративний позов задовольнити частково — визнати протиправним і скасувати висновок ДЗ «Центральна Медико-соціальна експертна комісія Міністерства охорони здоров`я України» від 18.10.2023.
14 жовтня відбулося засідання Другого апеляційного адміністративного суду, який розглянув апеляцію на рішення суду першої інстанції та залишив її без задоволення. Таким чином, депутат набув статусу особи з інвалідність, в рамках кримінальної справи його позбули цього статусу, але невдовзі він через суд повторно став особою з інвалідністю.
Щодо інших посадовців та депутатів Полтавської обласної та міської рад
У нагоді стали їхні щорічні декларації, де вони мають вказати пенсійні виплати, призначені для виплат інвалідам. Ми не стверджуємо, що ця пенсія саме по інвалідності. А якщо навіть і так, то не стверджуємо, що вона призначена з порушеннями закону. Це мають перевірити фахівці в рамках вище зазначених всеукраїнських заходів.
У Полтавській облраді за 2023 рік пенсії з ПФУ отримали депутати:
- Сергій Бєлашов (Батьківщина) — 143 869 грн;
- Костянтин Копотун (Довіра) — 53 604 грн;
- Володимир Куцовол (Довіра) — 95 825грн;
- Сергій Жук (Слуга народу) — 125 193 грн (а також його дружина Ольга Жук — 42 969 грн).
З керівництва міської ради у 2023 році пенсію в сумі 64 786 грн отримала Леся Марталішвілі.
Із складу депутатів міської ради пенсії отримали:
- Євген Дикань (За Майбутнє) — 35 461 грн;
- Ігор Еренбург (За Майбутнє) — 51 480 грн
- Віктор Булат (За Майбутнє) — 115 575 грн (а також дружина Віра Булат — 42 890 грн);
- 67-річний Олександр Удовіченко (Рідне місто) — 416 945 грн;
- Євген Ніколаєнко (Рідне місто) — 42 504 грн;
Окремо зазначимо, що невелику пенсію у 8464 грн отримала дружина депутата Олександра Калуцького — Ельвіра.
Більшість декларантів отримували пенсію й у 2021 році, ще до початку повномасштабного вторгнення. У Ігоря Еренбурга в декларації про доходи за 2022 рік пенсійних виплат не значиться.
Якщо перевірки і знайдуть якісь порушення при оформленні інвалідності, то скасувати рішення МСЕК правоохоронцям буде складно — і фізично, і організаційно і юридично. Так організоване законодавство, яке прописане, щоб служити людям та захищати їхні права. Щоправда у реальності ці закони служать лише обраним громадянам.
Довідково. Розмір пенсії по інвалідності обчислюється залежно від групи інвалідності у відсотках розміру пенсії за віком:
- 100% пенсії за віком — особам з інвалідністю I групи;
- 90% пенсії за віком — особам з інвалідністю II групи;
- 50% пенсії за віком — особам з інвалідністю III групи.
Мінімальні розміри пенсійних виплат по інвалідності:
- для осіб з інвалідністю І групи — 2 760 грн;
- для непрацюючих осіб з інвалідністю ІІ і ІІІ груп — 2 520 грн;
- для працюючих осіб з інвалідністю ІІ і ІІІ груп — 2 093 грн.
Ян ПРУГЛО, «Полтавщина»