На Кіровоградщині дружина захисника Тетяна Карпенко започаткувала стартап – у мальовничому куточку області відкрила акваферму. Вирощує креветок Розенберга та Австралійського блакитного рака. Задумала бізнес, коли чоловік добровольцем пішов на фронт. Так дні очікування, ділиться, швидше минають. Про особливості бізнесу, підтримку коханого та подальші плани підприємиця розповіла журналістці Точки доступу Лілії Кочерзі.
Від жарту до бізнесу
Це Австралійський блакиткий рак, от він такий гарний. Він досягає розмірів до пів кілограма. Це досить рідкісний вид, — Тетяна Карпенко показує рака незвично блакитного кольору.
Тетяна Карпенко — з Жовтих Вод. До повномасштабної війни була вчителькою англійської мови. Її чоловік — підприємцем. Разом вони розвивали службу таксі. Нині Сергій боронить країну. А Тетяна займається репетиторством та опікується кол-центром з пасажирських перевезень.
Сергій потрапив на фронт з перших днів великої війни — 12 березня. Був у гарячих точках. Отримав два поранення, але продовжує службу. Сподіваємося, що буде перемога, він повернеться додому і допоможе нам у наших справах.
В один з приїздів захисника, веде далі Тетяна, пара жартома задумала бізнес.
Ми просто з чоловіком дуже любимо креветки. Коли він приїжджає додому, ми завжди купуємо кілограм. І одного разу Сергій каже: Ти знаєш, мені простіше відкрити ферму, ніж кожен раз тобі купувати креветки". Потім поїхав на фронт, телефонує й говорить: "Слухай, так а чого б нам і справді не відкрити ферму?
Відтоді почалися пошуки підходящої локації. На Кіровоградщині, в екологічно чистій місцевості, півтора роки тому знайшли занедбану хатину для акваферми. Якийсь час вирішували питання з документами. Коли купили будинок і оформили землю, почали втілювати план у життя. Навесні, каже Тетяна, тут неймовірно гарно – це чудова місцина і для зеленого туризму.
Розчистили захаращену територію, облаштували у будинку басейни. Багато чого Сергій тут зробив власноруч, коли приїжджав у відпустку. Нині, пояснює Тетяна, лише початковий етап. Вони лише вчаться працювати з креветками і раками. Приносити прибуток, сподівається, бізнес почне за пару років.
По-перше, нам треба було екологічно чисте місце, це раз. По-друге, воно мало бути поблизу водойми. Бо маємо в планах задіяти і її.
Особливості вирощування
Щоб вирощувати креветки та раків, чоловік з дружиною вивчили попит та пройшли навчання, займалися самоосвітою та зверталися за консультаціями до людей з досвідом.
"Це актуально, тому що зараз ресторанний бізнес розвивається. І зараз дуже популярний здоровий спосіб життя. Спортсмени, люди, які притримуються дієти, знають, що раки і креветки – це відмінне джерело білка".
Мешканці ферми дуже войовничі, — показує Тетяна. Борються за простір у басейнах та домівці. Харчуються двічі на день, люблять чистоту. Дубове листя у воді слугує за антисептик. Найперша задача нині – виростити малька. У басейнах вже є перші малюки.
"Зараз в них період розмноження, тому вони ховаються поглибше. Ось така креветочка досягає розміру 110 грамів, – показує креветку".
А найбільша складність, – ділиться підприємиця, – відключення світла. Але і з цієї ситуації вихід є.
"Ми знайшли альтернативні способи вирішення цієї проблеми – це генератори, інвертори і зараз починаємо працювати з сонячними батареями. Тому що потрібна висока температура в приміщенні, відповідна температура води і, звичайно, повітря, кисень – це все прив’язано до електрики".
Розвинути бізнес допомогла й підтримка держави. Як дружина військового Тетяна отримала 500 тисяч гривень в рамках програми "Власна справа". Ця підтримка – грант від Державної служби зайнятості. Підприємиця купила шість басейнів та комплектуючі, взяла на роботу двох працівників. Вони чистять басейни, годують їхніх мешканців, займаються фільтрацією креветок та раків за розміром. До слова, малюки їдять корм, який виготовляє технолог акваферми. Це суміш, завдяки якій вони швидко ростуть і добре почуваються. Що цікаво, ростуть мешканці акваферми і від стресу.
"Я думаю, що за кілька років буде багато басейнів. Це будуть і зовнішні, і внутрішні басейни, і будуть не лише креветки й раки. Планую, що в нас будуть якісь партнерські відносини з зацікавленими. Допомагатимемо у супроводі з отриманням гранту, консультаціями".
Підтримка на відстані
Навіть будучи на фронті, Сергій підтримує родину. Дистанційно вирішує справи, вивчає особливості бізнесу, консультує. Тим часом його дівчата моляться за повернення захисника та всі сили вкладають у сімейну справу.
Я хочу передати привіт своєму татові, який зараз на війні. Я хочу йому сказати, щоб він швидше повертався додому, тому що я хочу з ним гратися і розмовляти, – каже донька оборонця Ніколь Кравченко.
Ніколь Кравченко
До слова, дівчинка дала імена усім ракам. Тут, зокрема, є Льоха, Валерій, Сергій, Джастін, Бібер, Пупик.
Нині на аквафермі 30 басейнів. Креветки підприємиця планує продавати свіжими як кращу альтернативу замороженій продукції. У такої продукції, переконує, зовсім інший смак. А у водоймі близ будинку хоче розводити рибу. Вже запустила осетра "на пробу".
Тетяна певна, що лише той, хто готовий ризикувати і пробувати себе в нових сферах, може домогтися результату. Крім того, цікавий бізнес допоможе чоловікові адаптуватися до мирного життя після повернення з фронту.
Фото Олександра Козловського