ФАКТЧЕК Російська пропаганда у Курській області намагається створити образ жертви після атаки ЗСУ
Російська пропаганда активно намагається сформувати образ Російської Федерації як жертви після атаки Збройних сил України на Курську область. Використовуючи різноманітні маніпулятивні техніки, медіа та офіційні особи Росії спотворюють факти, намагаючись виправдати свої агресивні дії та звинуватити Україну у створенні загрози для мирного населення.
Російська пропаганда від початку війни намагалася «вдягнути» на РФ образ жертви. Мовляв: «Ми не нападали, нас змусили. Ми напали задля оборони своєї країни». Такі й подібні наративи інформаційні посіпаки Кремля просували у перші тижні й місяці повномасштабної війни. Ті ж кліше вони використовують і сьогодні, намагаючись створити образ жертви з Росії після атаки ЗСУ Курської області. Далі у матеріалі про заяви представників Кремля та приховану у них маніпуляцію.
Після атаки Збройними силами України Курської області Росії, кремлівська верхівка вдалась до наступних заяв. Так, омбудсмен Москалькова, як повідомляють російські ЗМІ, «обратилась к Верховному комиссару ООН по правам человека с требованием осудить «терроризм» Украины в связи с атаками на Курскую область. Она отметила, что в результате украинской атаки пострадали тысячи мирных жителей.
Їй в унісон понеслися заяви речниці МЗС РФ Захарової:
«в свою очередь, официальный представитель МИД РФ Мария Захарова заявила: «Нападения на жилые дома, взрывы спящих мирных людей в их квартирах – это несмываемое уродство терроризма», – заявила пропагандистка.
Щодо слів Москалької, то їй слід було перед своєю заявою почитати той же звіт ООН про кількість постраждалих українців від російскої агресії.
Понад 6,5 мільйона українців стали біженцями, а 3,5 мільйона – ВПО. Це зазначено в аналітичному звіті щодо України в умовах збройного конфлікту від кластеру з питань захисту, який очолює УВКБ ООН. З лютого 2022 року зафіксовано понад 32,1 тисячі жертв серед цивільного населення в Україні. 92% смертей спричинені вибуховою зброєю, 4% – підривом на мінах та вибухових пристроях.
Щодо меседжу Захарової, від якого тхне радянщиною про «мирно спящих людей в их кварирах», то відповідно оновленому звіту ООН у липні 2024 року в Україні внаслідок воєнних дій загинуло щонайменше 219 мирних жителів, ще 1018 отримали поранення. Це найбільше жертв серед цивільного населення з жовтня 2022 року.
Звіт ООН підкреслює, що більшість жертв серед цивільного населення (90%) та пошкоджень освітніх і медичних установ (86%), як і раніше, припадає на територію, підконтрольну уряду України. І це якраз відповідь на ще один російський наратив про «восемь лет бомбили Донбас».
ООН також зауважує, що в червні та липні найінтенсивніші наступальні військові операції армії Росії перемістилися з півночі Харківської області на Донеччину. Як наслідок, кількість підтверджених жертв серед цивільного населення в Донецькій області зросла зі 125 загиблих або поранених у травні до 224 у червні та 269 у липні 2024 року.
У звіті виокремлено масовану російську атаку по Україні 8 липня, яка призвела до загибелі щонайменше 43 цивільних, 5 із яких — діти, та поранення 147 осіб (з них семеро дітей) у Києві та на Київщині, у Дніпрі та Кривому Розі на Дніпропетровщині.
У січні 2024 року ООН на Радбезі звітувала, що від початку повномасштабної війни загинули 10 233 цивільних українців, ще 19 289 отримали поранення. Понад 100 мирних українців загинули в російському полоні, з них одна дитина.
Тож питання про «немыслимое уродство тероризма» – явно не за адресою.
Матеріал підготовлено в межах проєктної співпраці з проєктом із протидії дезінформації «БезБрехні».