RMF24: ЄС змінить підхід щодо допомоги Україні, аби обійти вето Угорщини

Прем’єр Угорщини Віктор Орбан на зустрічі за круглим столом на саміті ЄС у Брюсселі, Бельгія, 14 грудня 2023 року. AP/Omar Havana

Європейський Союз (ЄС) відмовиться від військової підтримки України через Європейський фонду миру, щоб обійти блокування з боку Угорщини. Готують альтернативний план.

Про це повідомляє польське радіо RMF24.

Як повідомляє кореспондент видання з Брюсселя, 9 жовтня посли Євросоюзу зберуться на обговорення правил надання Україні кредиту в 50 млрд євро, які хочуть виплачувати доходами із російських заморожених активів.

За його словами, проєкт рішення передбачає, що переважна більшість грошей спрямують на програми військової допомоги Україні, які фінансуються з бюджету ЄС, і тільки 5% перерахують до Європейського фонду миру. Таке рішення не вимагатиме одноголосного рішення і таким чином можна обійти блокування (вето) з боку Угорщини, пояснює RMF24.

Журналісти пояснюють, якщо 95% доходів із заморожених активів РФ спрямують на українські програми, що фінансуються з бюджету ЄС, то це означатиме різке зменшення грошей у самому Європейському фонді миру.

"І хоч Київ зможе виділити частину цієї макрофінансової допомоги, наприклад, на зміцнення своєї оборонної промисловості, система передачі зброї зі складів країн-членів, за яку Брюссель відшкодовує гроші, відходить у минуле. На це просто не вистачить ресурсів", — йдеться у матеріалі.

Кредит Україні у 50 млрд доларів від G7 та ЄС

З початку повномасштабного вторгнення РФ в Україну закордоном виявили заморожені активи Банку Росії на майже 280 млрд євро — понад дві третини з них в Євросоюзі.

Бельгійська компанія Euroclear тримає близько 191 млрд євро, що належать російському Центробанку, яка у 2023 році заробила на них близько €4,4 млрд, пише Financial Times із посиланням на фінансовий звіт Euroclear.

Представниця Мінфіну США заявила, що Україна не зможе одразу отримати всю суму у разі конфіскації заморожених російських активів. Проте союзники Києва заявили, що знайдуть спосіб їх використання.

У липні 2024 року лідери країн G7 та ЄС домовилися використати відсотки від заморожених російських активів для виділення Україні 50 мільярдів доларів. Проте США вимагають від ЄС чітких гарантій, що кредит для України можна буде повністю "погасити" активами в ЄС, оскільки спливає термін санкцій Євросоюзу проти Росії.

Згодом у Вашингтоні заявили, що не розблокують російські активи, допоки Москва не виплатить Києву репарації в повному обсязі.

Наприкінці липня 2024-го єврокомісар з економіки Паоло Джентілоні заявляв, що G7, ймовірно, завершить рамкову угоду про надання Україні кредиту в розмірі 50 мільярдів євро у жовтня цього року.

Новини України