Провели друге засідання робочої групи Полтавської ОВА з питань деімперіалізації та деколонізації топонімії
У Полтавській ОВА відбулося друге засідання робочої групи з питань деімперіалізації та деколонізації топонімії під головуванням заступника начальника Полтавської ОВА Антона Чубенка.
Про це повідомили у Полтавській ОВА.
До участі в ньому долучилися директор Департаменту інформаційної діяльності та комунікацій з громадськістю ОВА Вікторія Пилипенко, заступник директора – начальник управління з питань внутрішньої політики Департаменту інформаційної діяльності та комунікацій з громадськістю ОВА Олександр Отич, директор Юридичного департаменту ОВА Тетяна Кожевнікова, представники Департаменту культури і туризму ОВА, Українського інституту національної пам’яті, громад області, архівісти.
«Сьогодні ми проводимо друге засідання робочої групи обласної військової адміністрації з питань деімперіалізації та деколонізації. Наше завдання – дійти спільного консенсусу щодо перейменування тих місцевих топонімів, які не були перейменовані громадами відповідно до Закону України «Про засудження і заборону пропаганди російської імперської політики в Україні і деколонізацію топонімії» на Полтавщині, – зауважив Антон Чубенко. – Попередньо група провела вагому роботу, долучилися представники громадськості, УІНП, науковці, краєзнавці, історики, культурологи. Процес тривав відкрито і прозоро. Робоча група тісно контактувала з громадами, розглядали й враховували всі їхні пропозиції відповідно до норм чинного законодавства. До норм Закону та визначених термінів приймемо відповідні рішення».
За словами Антона Чубенка, тема є досить важливою як для громад області, так і для суспільства загалом.
«Пріоритетом у перейменуванні, безумовно, є події, пов’язані з україно-російською війною. Кожен топонім, назва вулиці були детально вивчені. Назви аналізували і робоча група, і УІНП, і науковці, – зауважив Антон Чубенко. – Вибудовуємо роботу, відкидаючи наративи комуністичної агітації та пропаганди, яка насаджувалася роками. Ми не повинні триматися за назви, які є такими. Маємо розуміти, хто насправді є видатними діячами в нашій державі та за що боремося нині».
Департамент інформаційної діяльності та комунікацій з громадськістю ОВА спільно з представником УІНП, РВА та громадами працювали за списками місцевих топонімів Полтавської регіональної філії державного підприємства «Національні інформаційні системи» (НАІС).
Протягом усього періоду дії зазначеного Закону в області перейменовано понад 3000 місцевих топонімів. Також за кампанію 2016 року – майже 3500 урбанонімів. Усього місцевих топонімів в області – 19370.
Із них відсутніх в натурі, за інформацією НАІС та повідомленнями громад, – понад 130. Протягом 2022-2024 рр. громадами перейменовано 3157 топонімів. Залишилися неперейменованими 367.
«Фактично в публічному просторі немає цих 130 топонімів, вони є на папері в реєстрі. Прохання до громад – зняти назви з обліку та спільно з НАІС із реєстру в законний спосіб, – зауважив Олександр Отич. – Також, приміром, маємо вулиці, назви яких не відповідають правилам правопису (Лісна, Степна). Вони мають бути перейменованими на підставі Закону «Про місцеве самоврядування» та статті 41 ЗУ «Про забезпечення функціонування української мови як державної».
У межах другого засідання робочої групи заслухали та обговорили пропозиції щодо перейменування місцевих топонімів та за підсумками роботи прийняли відповідні рішення.