Просили гроші від імені чиновників Кіровоградщини. Як не попастись на «схему» шахраїв

Просили гроші від імені чиновників Кіровоградщини. Як не попастись на "схему" шахраїв

"Терміновий збір на ЗСУ!", "Наші хлопці в окопах! Давайте допоможемо їм!", "Не будьте байдужими! Кожен донат – важливий!". Такі і подібного зразка повідомлення ми щодня бачимо у різних соцмережах, які стали невід’ємною частиною життя великої кількості людей. Водночас не усі задумуються над  змістом закликів про допомогу армії і тим, а чи, бува, не шахрайство це все. Люди донатять, підтримують військових, бо розуміють, що війна – нині питання №1. Саме цим і користуються недобросовісні люди, які під закликами "Хто як не ти?" виманюють у людей гроші нібито на армію. Шахраї "просунулись" аж настільки, що надсилають листи і повідомлення від імені чиновників, мовляв, "Не можна стояти осторонь, коли у країні біда!". А ще телефонують, називаючись помічниками керівників органів виконавчої чи законодавчої влади. У цьому матеріалі Точка доступу розповідає, як від імені начальника Кіровоградської обласної військової адміністрації Андрія Райковича і керівниці податкової служби у регіоні шахраї виманювали у людей гроші, на чому «прокололись» і як треба діяти у разі, якщо ви отримали такий лист буцімто від посадовця.

 "Так це ж я! Я!" – запевняв шахрай, який надіслав фейкове смс від імені начальника ОВА

Одного разу головний лікар центру первинної медико-санітарної допомоги у Катеринівській громаді Віталій Пінчук в одному з месенджерів отримав повідомлення такого змісту.

Просили гроші від імені чиновників Кіровоградщини. Як не попастись на "схему" шахраїв

Звертались до мене як до людини, яку дуже добре знають. Я здивувався, чому Андрій Райкович змінив свій номер телефону. Я знаю, що у нього їх декілька, але смс мені відправили з незнайомого номера.

Перетелефонував на нього, відповів чоловік. У ході розмови, каже, відразу зрозумів, що це не начальник ОВА, а інша людина.

Цей чоловік почав говорити "Раптом що, ми допоможемо по будь-якому питанню, "порішаємо", приходьте без черги, все зробимо". Я знаю, що Андрій Павлович взагалі не звертався би по такому питанню. А цей чоловік каже "Так це ж я! Я!". Я сказав, що особисто знаю начальника ОВА, його голос і манеру спілкуватись, на що він відповів "Ну ладно! Разом до перемоги!" і поклав слухавку.

Віталій Пінчук передав інформацію про повідомлення і зміст телефонної розмови в ОВА.

Не всі такі, як Віталій Пінчук

Таких інформаційних "хвиль", коли від імені начальника Кіровоградської ОВА Андрія Райковича надсилали фейкові листи і повідомлення, було декілька, розповіла його помічниця Євгенія Шустер.

Люди, які отримували таке, різними каналами повідомляли нам про це. Переважно усіх "отримувачів" насторожувало те, що гроші нібито Андрій Райкович просив на ЗСУ. Розсилки робили з одних і тих же номерів телефонів.

Попри те, що в ОВА оперативно проінформували, що розсилка від імені начальника – фейк, одна з фермерок все ж перерахувала гроші шахраям, каже Євгенія Шустер.

Зробила це від доброї душі. Перерахувала гроші, а потім подзвонила начальнику ОВА і сказала про це. Андрій Райкович був у шоці, сказав їй "Та ви що? У голові не вкладається, що я міг надсилати такі листи".

Шахраї вимагали грошей у бізнесменів, підприємців, аграріїв і посадовців, додає помічниця начальника ОВА. Коли зрозуміли, що це хвиля фейку, повідомили у кіберполіцію, а Андрій Райкович написав спростування у своїх офіційних каналах інформування населення.

Просили гроші від імені чиновників Кіровоградщини. Як не попастись на "схему" шахраїв

Шахраї навмисне "цілили" у ім’я посадовця

Такі розсилки були неодноразовими і спочатку ми подумали, що шахраї мали намір дискредитувати саме начальника Кіровоградської ОВА. Але згодом з’ясували, що фейкові листи надсилали і від начальників інших ОВА, зокрема, Черкаської і Полтавської, – каже Євгенія Шустер.

Євгенія Шустер зазначила, що люди, які розсилали листи і повідомлення, навмисне персоналізували їх саме від начальника ОВА. Бо його багато хто знає і його ім’я діє.

Ми почали вивчати "документи від ОВА", які вони друкували, певно, у якомусь підвалі, і виявили багато неточностей зі справжніми бланками, якими ведеться кореспонденція і листування у адміністрації. Їхні бланки абсолютно неграмотні. До того ж, у справжніх є певні канцелярські нюанси, згідно протоколів, про які шахраї просто не знали, відтак, ми відразу розпізнали, що це шахрайська схема.

Євгенія Шустер вважає, що нагадувати про шахрайство у соцмережах необхідно систематично, щоб люди усвідомили, як важливо перевіряти сумнівну інформацію, і навіть ту, яка може здаватись достеменною.

Люди повинні розуміти і знати, що шахрайство у соцмережах – актуальне і нікуди не поділось, попри те, що зараз проводиться потужна робота щодо протидії дезінформації на державному рівні. "Хвилі" фейків повторюються, тому треба бути готовими адекватно реагувати на них.

"Інтернет-мародери"

Скільком людям надійшли фейкові повідомлення і листи, достеменно невідомо, але близько десяти людей звернулись у ОВА за роз’ясненнями з приводу отриманої від шахраїв інформації, додала Євгенія Шустер. Усім, хто отримуватиме такі листи в майбутньому, радить однозначно "не вестись".

Начальник обласної військової адміністрації не є тією посадовою особою, яка просить гроші. Такого не було ніколи. Якщо треба узгодити план дій щодо надання певної допомоги, він телефонує особисто. Він ніколи, жодним чином не буде надсилати письмових прохань.

Додала, що нині ділків, на кшталт тих, які надсилають такі повідомлення, багато.

Зараз у людей мислення і увага прикуті до війни, а ті шахраї, які спекулюють на цьому, виманюючи гроші, не інакше як негідники. Інтернет-мародери.

"Вам дзвонять із податкової. Перерахуйте гроші на ЗСУ"

Керівниця головного управління державної податкової служби у Кіровоградській області Юлія Мороз розповіла, що орієнтовно півтора місяці тому бізнесменам і пересічним жителям області шахраї телефонували з трьох різних номерів телефону.

Номери швидко змінювали. Наприклад, одного дня телефонують з одного номеру, потім його відключають і він неактивний. Вони роблять це для того, щоб правоохоронці не могли ідентифікувати місце сигналу та час, коли виконувались дзвінки.

Так само на один день, каже, шахраї відкривають банківський рахунок у банку, який не ідентифікує особу отримувача.

За один день назбирали гроші, картку викинули у смітник. А коли правоохоронці починають аналізувати ці номери, щоб встановити людину, яка відкрила рахунок, це дуже важко зробити.

Розкривати такі злочини непросто, каже посадовиця, шахраї знають про це, тому і користуються такими способами виманювання грошей.

Вони називалися моїми помічниками, казали "Ми збираємо гроші на армію, для третьої штурмової бригади", вже не пам’ятаю, на який пристрій. Наші юристи згодом повідомили, що дехто з бізнесменів все ж перерахував гроші шахраям. Сума незначна, але факт у тому, що людина повірила у фейк.

Каже, побачила, що колеги з інших регіонів публікували інформацію, що від імені працівників податкової шахраї виманюють у людей гроші.

Я попередила усіх працівників нашого відомства, щоб були готовими, бо розуміла, що фейкові атаки йдуть "хвилями" і наступна буде у нас. І буквально через 2-3 дні у нас відбулась уся ця історія. Від імені працівників податкової дзвонили жителям Компаніївського, Олександрівського і Голованівського районів. У той же день ми зафіксували цей факт – подали заяву в поліцію. А на офіційному сайті і у сторінках в соцмережах попередили людей про такий вид шахрайства.

Просили гроші від імені чиновників Кіровоградщини. Як не попастись на "схему" шахраїв

Просили гроші від імені чиновників Кіровоградщини. Як не попастись на "схему" шахраїв

Юлія Мороз наголошує: жоден державний орган не має повноважень телефонувати і вимагати гроші. 

Той, хто це знає, ніколи не "попадеться" на вимагання шахраїв, – підсумовує вона.

Що каже експертка?

Це шахрайська розсилка, побудована на можливості легкої анонімності в інтернеті та на маніпуляції довірою до офіційних структур та ЗСУ, пояснює директорка Інституту масової інформації Оксана Романюк.

Ми можемо припустити, що таким займаються організовані злочинні групи, які працюють за певними схемами видурювання грошей. Ми вже бачили чимало випадків, коли шахраї спекулюють на найболючіших темах, таких як підтримка ЗСУ, допомога жертвам обстрілів чи хворим дітям, бо люди емоційно відгукуються на такі заклики.

Додає, шахраї розуміють, що використання імен відомих осіб і назв офіційних структур додає правдоподібності проханням задонатити.

Як відрізнити реальне прохання про донат від шахрайства?

Оксана Романюк називає декілька способів перевірки такої інформації.

  1. Якщо йдеться про запит від ОВА чи іншої держструктури, то адреса листа має закінчуватись на gov.ua, тобто має бути офіційна електронна адреса. Офіційні структури зазвичай використовують свої домени.
  2. Зайдіть на офіційний вебсайт організації чи установи, і перевірте чи є там інформація про збір коштів..
  3. Шахраїв часто видає стиль написання ("негайно, терміново задонатьте!") і граматичні помилки.
  4. Шахраї також можуть просити ваші персональні дані, номер картки, пінкод чи іншу приватну інформацію. Офіційні структури не запитують таких персональних даних для донатів, це вже дзвіночок, що щось тут не те.

Також, у разі, якщо ви підозрюєте, що повідомлення є шахрайським, зверніться до поліції та повідомте установу, від імені якої збирають гроші. І ніколи не надсилайте гроші на вказані реквізити без детальної перевірки. Також варто зв’язатися із медіа і поширити інформацію про можливе шахрайство, щоб запобігти іншим жертвам, – додає директорка ІМІ.

В умовах війни інформаційна безпека є не менш важливою, ніж фізична. Довіряйте лише перевіреним джерелам.

Новини України