Перший погляд на Wi-Fi 8 — та ж пікова та краща реальна швидкість

Перший погляд на Wi-Fi 8 — та ж пікова та краща реальна швидкість

До релізу Wi-Fi 8 ще багато часу, але підрозділ бездротового зв’язку MediaTek розповів деякі деталі. Вперше оновлення не гнатиметься за піковою швидкістю.

Стандарт Wi-Fi 8, відомий зараз як IEEE 802.11bn Ultra High Reliability, прийде на зміну Wi-Fi 7, який ще навіть офіційно не затверджений. Остаточна специфікація Wi-Fi 8 очікується приблизно у вересні 2028 року. Головний принцип нового стандарту: не пікова, а ефективна пропускна здатність.

MediaTek вважає, що Wi-Fi 8 буде ідентичним Wi-Fi 7 у кількох ключових характеристиках: максимальна швидкість фізичного рівня (PHY) буде такою самою — 2880 Мбіт/с x8, або 23 Гбіт/с. Він використовуватиме ті ж чотири діапазони частот (2, 4, 5 і 6 ГГц) і ту саму модуляцію 4096 QAM у максимальній смузі пропускання каналу 320 МГц.

Перший погляд на Wi-Fi 8 — та ж пікова та краща реальна швидкість

Звичайно, маршрутизатор Wi-Fi 8 не матиме пропускної здатності 23 Гбіт/с. За даними MediaTek, фактична пікова пропускна здатність у «чистому» середовищі становить лише 80% від гіпотетичної максимальної пропускної здатності, а реальні результати можуть бути набагато меншими.

Простіше кажучи, Wi-Fi 8 дасть таку ж пропускну здатність, що й Wi-Fi 7, використовуючи ті самі канали та ту саму модуляцію. Кожен стандарт Wi-Fi був зворотно сумісний зі своїми попередниками. Однак Wi-Fi 8 змінить спосіб взаємодії клієнтського пристрою з кількома точками доступу. Для цього є кілька можливостей.

Координоване просторове повторне використання (Coordinated Spatial Reuse Co-SR) — технологія вперше була реалізована в Wi-Fi 6 як просторове повторне використання. Ця технологія мала проблему різниця в потужності передачі між точкою доступу, яка «розмовляла» з пристроєм поблизу, та одночасним зв’язком із другою точкою доступу на великій відстані. Якщо перша точка зменшувала свою потужність для зв’язку з пристроєм поблизу, її не «чула» інша віддалена.

За словами MediaTek, Co-SR Wi-Fi 8 — це «дозріла» технологія Spatial Reuse, яка не має цього недоліку та, дозволяє точкам доступу координувати вихідну потужність. Попередні випробування показали, що Co-SR може підвищити загальну пропускну здатність на 15–25%.

Динамічна робота підканалу (Dynamic Sub-Channel Operation, DSO) — відомо що найновіші пристрої підтримують останні стандарти бездротового зв’язку. Але деякі мають кращі антени Wi-Fi, які забезпечують вищу пропускну здатність. Раніше ця інформація передавалась на маршрутизатор та зберігалася там. Це не проблема за більшості умов, але коли кілька різних пристроїв завантажували той самий файл, DSO створюватиме динамічний сценарій, щоб швидший пристрій отримував би додатковий підканал для завантаження.

Різниця між старим підходом та DSO у Wi-Fi 8 у тому, що точка доступу зможе краще маршрутизувань цей трафік, покращуючи результат для швидших пристроїв. MediaTek вважає, що DSO може збільшити пропускну здатність на 80%.

Кращий розподіл швидкості індексом MCS — схема кодування модуляції Wi-Fi допомагає маршрутизатору визначити, якою має бути швидкість з’єднання для передавання даних без помилок. Якщо пропускна здатність сповільнюється під час пересування, це частково це пов’язано з тим, що пристрій та маршрутизатор «вирішують», з якою швидкістю має працювати пристрій.

Проблема, на думку MediaTek, полягає в тому, що «крок» до нижчої швидкості занадто великий, і слід ввести додаткові градації. Менші кроки MCS можуть підвищити загальну швидкість передавання даних на 5-30%.

Перший погляд на Wi-Fi 8 — та ж пікова та краща реальна швидкість

Розробка бездротових стандартів займає приблизно шість років, але виробники обладнання прагнуть швидшого впровадження нових технологій. Пристрої Wi-Fi 7 постачаються з кінця 2023 року, хоча стандарт поки не офіційний. Частково це тому, що комітет IEEE рідко вносить кардинальні зміни між затвердженням проєкту та остаточним стандартом. Очікується, що перші пристрої Wi-Fi 8 з’являться на початку 2028 року.

Новини України