Бюро економічної безпеки підозрює переплату у закупівлі великої партії дронів проведеної Департаментом з питань цивільного захисту та оборонної роботи Полтавської міської ради у лютому цього року в рамках програми «Полтавський спротив»
Минулого тижня правоохоронці провели обшуки в Полтавській міській раді. Детективи БЕБ разом із контррозвідкою СБУ обшукали помешкання фігурантів та приміщення міськради. Вилучили документи, комп’ютерну техніку, мобільні телефони тощо.
Згодом правоохоронці публічно повідомили про те, що вбачають переплату у закупівлі 170 дронів трьох типів на 39 млн грн, яка була проведена наприкінці минулого року. Наприклад, тоді «ЗЕД-Мобайл» підприємця Юрія Коновальчука продавало DJI Mavic 3T по 304 511 грн. Аналітики БЕБ порахували переплату у 5,3 млн грн.
Після обшуків секретар міської ради Катерина Ямщикова наголосила на тому, що дану закупівлю провів вже колишній керівник департаменту Сергій Сириця, який є членом команди «За Майбутнє». Команда Ямщикової отримала вплив на оборонний департамент у перші дні 2024 року, коли його очолив ветеран Олександр Сороковий.
Проте у правоохоронців виникли запитання й до закупівель Олександра Сорокового. 1 березня оборонний департамент за результатами тендера з одним учасником підписав договір на закупівлю 118 дронів для потреб військових. Придбали безпілотники у ТОВ «Сайберф» за 19,9 млн грн. Фактично, замовлення отримав той самий Юрій Коновальчук, але вже через інше підконтрольне йому товариство. Днями ми написали окремий матеріал, як підприємець замітав за собою сліди, щоб отримувати нові підряди.
«Сайберф» поставив Полтаві дрони за наступними цінами:
- DJI Mavic 3 Pro Fly More Combo with DJI RC (19 шт) — по 112 000 грн/шт.
- DJI Mavic 3T у кількості (65 шт) — по 222 300 грн/шт.
- DJI Mavic 3E у кількості (3 шт) — по 133 812 грн/шт.
- DJI Mavic 3 Pro with DJI RC (31 шт) — по 94 990 грн/шт.
Тоді ж «Полтавщина» розкритикувала цю закупівлю за відсутність альтернатив постачальника і завищену вартість техніки. У якості прикладу раціонального використання коштів ми наводили висококонкурентний конкурс на дрони у Рівному.
У відповідь на цю статтю Олександр Сороковий образився і оголосив «тролінговий» тендер, який мав стати провальним, осоромити журналістів та відбити бажання писати про корупцію. Натомість закупівля, не без допомоги все тих же журналістів стала зразковою. Придбані тоді дрони досі видаються військовим, а Сороковий залюбки влаштовує з ними фотосесії.
Правоохоронці підтримали наші спостереження й у липні цього року відкрили кримінальним провадженням за ч. 5 ст. 191 ККУ (розтрата майна). Суддя надав доступ слідчим до речей та документів. Їх або вже вилучили, або міськраді слід очікувати ще на один візит правоохоронців.
Слід зазначити, що саме розслідування не впливає на передачу обладнання військовим, а стосується лише вивчення супутніх документів.
Щоб оцінити, чи мала місце корупція раніше, просто порівняйте ціни на техніку тоді і сьогодні. Останній серпневий тендер на закупівлю 24 безпілотників з очікуваною вартістю 2,9 млн грн. На нього заявилося дві компанії: державний «Укрспецекпорт» та приватна «Житомирська торгова компанія». Наразі департамент розглядає пропозицію ТОВ «ЖТК»:
- DJI Mavic 3T (11 штук) — по 151 000 грн/шт.
- DJI Mavic 3 Pro with DJI RC (13 штук) — по 72 000 грн/шт.
Порівнюючи з цінами грудня 2023 року, Полтава може придбати Mavic 3T буквально удвічі дешевше. Які ще докази потрібні, що у Полтаві крали гроші на оборонних закупівлях?
Микола ЛИСОГОР, «Полтавщина»