У цю пору рівняни починають активно купувати продукти для прийдешніх свят. Хтось запасається заморською червоною рибою, хамоном та копченостями або ж сподівається придбати за акційною ціною баночку червоної ікри. А хтось взагалі не впевнений, що зможе дозволити собі традиційні святкові салати, як-от «Олів’є», «Мімозу» чи «Оселедця під шубою» — хіба що пісний вінегрет. І те — з оглядкою на цінники, бо харчі дорожчають з кожним днем. Особливо помітно зросли в ціні яйця, масло та молочні продукти. Але й овочі також не пасуть задніх: навіть на ринку важко знайти картоплю дешевше 20 гривень за кіло, а преміальні сорти у супермаркетах продають і по 50–60 грн. А які ж салати без городини?
Андрій Кузьмич, голова Асоціації фермерів та приватних землевласників у Рівненській області:
— Попит на картоплю уже стабілізувався. Частково завдяки тому, що люди тепер повернули стару звичку скуповуватися на зиму. Я помітив, що до початку повномасштабної війни ця традиція майже зійшла нанівець: споживачі звикли, що в будь-який момент можна придбати у супермаркеті потрібну кількість. Та цієї осені багато хто знову зацікавився купівлею овочів мішками, щоб було про запас. Через погодні умови картопля не усюди добре вродила і якість бажає кращого, але дефіциту немає. Адже є ще імпортна, яку привезли з Латвії, Польщі, навіть грузинська бульба є. Якщо говорити про гуртові ціни, то йдеться про 18–24 гривні за кілограм, залежно від сорту, розміру та кондиції.
Загалом, лідерами у «борщовому наборі» зі зростання цін цьогоріч є білоголова капуста та морква. Особливо це помітно, якщо порівнювати з минулим роком. Скажімо, минулої осені морква гуртом коштувала 5–6 грн за 1 кг, а нині — уже по 18–20 грн. Так само й гуртова ціна на капусту стартує від 22 грн. Не досить добре вродив і буряк, у когось вимок, у когось висох. Та якщо у фермерів його можна придбати по 11–15 гривень за кілограм, то у роздрібній мережі зустрічав ціни від 16 до 30 грн… Більш-менш тримає ціну ріпчаста цибуля — від 12 грн. Тобто виробника ціни тішать, а от покупців — не дуже. З огляду на це, можна прогнозувати, що наступного року люди садитимуть більше цих овочів, бо є попит. Чи подешевшає городина після свят? Навряд чи, бо професійне зберігання коштує чимало, великі затрати на електроенергію для обладнання. Залиште-но у теплій сухій квартирі моркву на три дні — швидко зіпсується без спеціальних умов. Так само й тут: найдорожче овочі коштуватимуть навесні, коли старий врожай майже з’їдять, а нового ще не привезуть. А от вартість продуктів, які входять до традиційної куті, — пшениці, маку, горіхів, меду поки більш-менш стабільна.
Так, нині овочі та деякі інші продукти в Україні коштують дорожче, ніж у сусідній Польщі. Але не варто забувати, що у нас з поляками кардинально різні реалії — через війну по селах садять менше городини, бо працездатного населення меншає, а ще зростають ціни на пальне, добрива та все інше. Та якщо говорити про ситуацію по країні загалом, то приводу для паніки немає: запаси є, продуктів у нас вдосталь.
Якщо ж почати рахувати, скільки нині коштуватиме той самий олів’є, то результат вражає. Щоб зробити півтора кілограма цього салату, треба віддати близько 240 гривень, а ще торік можна було вкластися у 190 грн.
Олена РАКС.