Не все однознано: стосовно обмежень прав людини

Підготувала Маргарита СИТНИК.

4 квітня Постійне представництво України при Раді Європи вербальною нотою повідомило генерального секретаря від імені уряду та надало оновлену інформацію про заходи щодо відступу від своїх зобов’язань за Конвенцією про захист прав людини і основоположних свобод (ЄКПЛ) у зв’язку із запровадженням воєнного стану. Ця новина зчинила певний резонанс в інформпросторі, про що варто розповісти докладніше.

ОТЖЕ, Україна, як член Ради Європи, зобов’язана дотримуватись прав людини, передбачених ЄКПЛ, у разі порушення яких особи чи організації можуть подати позов до Європейського суду з прав людини у Страсбурзі. Водночас конвенція надає державам право заявити про аргументоване відхилення від виконання окремих зобов’язань через особливі обставини, зокрема через військову агресію.

У листі від 4 квітня, про який донедавна не повідомлялося, Україна сповістила Раду Європи, що надалі на її територію не поширюватимуться зобов’язання стосовно дотримання статей 8 (право на повагу до приватного та сімейного життя), 10 (свобода слова) та 11 (свобода зібрань та об’єднань), статті 2 протоколу 4 (право на вільне переміщення людей), а також трьох статей із першого протоколу — №1 (захист приватної власності), №2 (право на освіту), №3 (право на свободу виборів).

Слід зазначити, що це не перше повідомлення України про можливе обмеження певних прав громадян через російську агресію. Наша держава ще у 2015 році призупинила зобов’язання стосовно дотримання деяких статей ЄКПЛ на території Донецької та Луганської областей у зв’язку з веденням Антитерористичної операції. «Ця регулярна практика продовжилася і з лютого 2022 року в зв’язку з початком повномасштабного вторгнення і введенням у нашій державі воєнного стану. Інформування здійснюється на регулярній основі після продовження строку дії воєнного стану в Україні. У квітні 2024-го Україна вчергове уточнила перелік існуючих обмежень і зменшила його. Це інформування стало вже двадцятим з 2015 року», — повідомили в Міністерстві закордонних справ.

Це підтверджують і в Раді Європи. Згідно з офіційним роз’ясненням від 4 квітня, обсяг відступів України від зобов’язань цього разу був значно скорочений. Зокрема, вони не поширюватимуться на статті щодо примусової праці; свободи думки, совісті та релігії; права на ефективний засіб правового захисту; заборону дискримінації; обмеження на політичну діяльність іноземців.

Ця тема досі широко не висвітлювалась, отож у суспільстві виникла певна стривоженість відступами від дотримання зобов’язань за ЄКПЛ. Своє роз’яснення надає юрист, правозахисник Ростислав Кравець. Згідно з його позицією, попри все вищезазначене варто знати, що відповідно до ст. 6 Основного Закону конституційні права і свободи людини та громадянина не можуть бути обмежені, крім випадків, передбачених Конституцією України. В умовах воєнного або надзвичайного стану дозволяється встановлювати окремі обмеження прав і свобод із зазначенням строку їх дії. Однак вони не можуть поширюватися на норми, що регулюються статтями 24, 25, 27, 28, 29, 40, 47, 51, 52, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63 Конституції України. А це рівність прав, позбавлення громадянства, право на життя, на повагу до гідності, на свободу та особисту недоторканність, на звернення, на житло, на шлюб, права дітей, право на відшкодування шкоди, право знати свої права, погіршення прав, право на професійну правничу допомогу, виконання злочинних наказів, подвійна відповідальність, презумпція невинуватості, відмова свідчити проти себе.

— Інші права можуть бути обмежені тільки законом, — наголошує експерт. — Щодо всіх цих відступів від зобов’язань за ЄКПЛ, які було продовжено, хочу всіх заспокоїти. Така вербальна нота вже була від 28 лютого 2022 року. В самій Україні всі ці обмеження не мають жодної сили, поки не будуть врегульовані відповідним законом. Повідомлення ж МЗС мають виключно значення, і то не дуже велике, для розгляду позовів громадян України до ЄСПЛ. У нашій державі це не більше ніж папірець без жодної юридичної сили та обов’язків для громадян. Усі повідомлення уряду з вищезазначеного приводу — лише спроба уникнути відповідальності за порушення прав людини, але не дуже вдала.

       Всеукраїнська газета захисту інтересів і прав селян України "СІЛЬСЬКІ ВІСТІ"

Новини України