НАТО на саміті запропонує Україні пакет заходів як місток до Альянсу

Пані посол США при НАТО Джуліанна Сміт, Брюссель, 15 лютого 2022 рік. AP/Virginia Mayo

Пані посол США при НАТО Джуліанна Сміт сказала, що на липневому саміті у Вашингтоні НАТО запропонує Україні пакет заходів безпеки, які "слугуватимуть мостом" до членства в Альянсі.

Про це Сміт заявила під час круглого столу Defense Writers GroupАсоціація кореспондентів з питань оборони та національної безпеки 3 червня, передає DefenseNews.

"Члени Альянсу запропонують цілий пакет документів, які слугуватимуть мостом до членства в Альянсі. Частиною цього пакету буде мова, якою ми опишемо прагнення України до членства в самій декларації. Частково це буде інституціоналізація певної двосторонньої підтримки, яка зараз надається Україні, і передача її під командування НАТО", — деталізувала політикиня.

Раніше британське видання The Telegraph писало, що міжнародні партнери попросили президента України Володимира Зеленського уникати тиску на окремих союзників щодо графіку вступу України в НАТО.

Сміт зазначила, що липневий саміт на честь 75-річчя НАТО також буде зосереджений на регіональних планах оборони та стримування для північної, центральної та південної Європи.

"Це означатиме суттєву зміну в Альянсі в тому, як країни інвестують, закуповують, співпрацюють над впровадженням і виконанням цих регіональних планів", — сказала пані посол.

Саміт також буде зосереджений на розподілі видатків на оборону. Сміт очікує, що трохи більш як 20 країн витрачатимуть щонайменше 2% свого ВВП на оборону — таку мету поставило НАТО.

Саміт НАТО 2024 року відбудеться у Вашингтоні, округ Колумбія, з 9 по 11 липня.

Перспективи вступу України в Альянс

30 вересня 2022 року президент Володимир Зеленський, голова Верховної ради Руслан Стефанчук та прем’єр-міністр Денис Шмигаль підписали заявку на вступ України в НАТО за пришвидшеною процедурою. Відповідна процедура передбачає вступ до НАТО без ПДЧ.

Генсек НАТО Столтенберг того ж дня заявив, що вступ України в НАТО залежить від згоди усіх 30 союзників. Глави низки країн Центральної та Східної Європи офіційно підтримали членство України в НАТО.

За результатами саміту 11-12 липня у Вільнюсі країни НАТО прийняли пакет із трьох частин, щоб наблизити Україну до Альянсу, і відмовилися від Плану дій щодо членства (ПДЧ), проте Київ так і не отримав повного запрошення.

Українська делегація вернулася додому з саміту НАТО у Вільнюсі із безпековими гарантіями на шляху до Альянсу. Генсек НАТО Єнс Столтенберг заявив, що Україна зможе приєднатися, коли "союзники погодяться і умови будуть виконані".

Рада Україна-НАТО

Створення Ради Україна-НАТО є одним з трьох елементів пакета, щоб Україна ще більше наблизилася до НАТО і до членства в Альянсі.

Генеральний секретар Єнс Столтенберг під час саміту у Вільнюсі пояснив, чим робота Ради Україна-НАТО буде відрізнятися від попередньої комісії. За його словами, члени Ради зможуть ухвалювати рішення на рівні союзників по Альянсу.

За словами генсека, такі зустрічі можуть відбуватися на різних рівнях.

Перше засідання Ради Україна — НАТО на рівні міністрів закордонних справ країн Альянсу відбулося у Брюсселі 29 листопада 2023 року. На засіданні затвердили "амбітну" програму роботи на 2024 рік, яка включає енергетичну безпеку, інновації та взаємодію. Крім того, НАТО надало рекомендації щодо пріоритетних реформ в Україні.

Новини України