«Найкращий вік військового – 25 років»: чи потрібне Україні зниження мобілізаційного віку – матеріал «МБ»

«Найкращий вік військового – 25 років»: чи потрібне Україні зниження мобілізаційного віку – матеріал «МБ»

Дедалі більше дискусій точиться навколо теми зниження мобілізаційного віку в Україні. Посадовці в США закликають Україну мобілізовувати чоловіків віком від 18 до 25 років, натомість у Києві відмовляються. Думки розділися і в суспільстві. Одні вбачають у цьому шлях до посилення обороноздатності, інші – ризик втрати молодого покоління.

«Психологічно їм буде важко»

Військовослужбовцю Ігорю Павуку було 22 роки, коли він вступив до лав Збройних сил України.

«Чому пішов у військо? Я ніколи не ховався і говорив: прийде повістка – піду. Я з військовою справою ніяк пов’язаний не був: не закінчував військову кафедру, не проходив строкову службу. Так сталося, що півтора року тому я мобілізувався. Після базової військової підготовки пройшов курс підготовки офіцерів. Зараз я вже командир взводу в 128 окремій гірсько-штурмовій бригаді», – розповідає І. Павук.

Попри те, що Ігор у молодому віці долучився до ЗСУ, до мобілізації чоловіків віком від 18 до 25 років ставиться негативно.

«Я бачив 18-річних хлопців. З них, на мій погляд, лише одиниці можуть тут працювати, інші ще, так би мовити, нічого в житті не бачили. Фізично, можливо, вони й будуть працювати, проте психологічно їм буде важко. Вони – не дорослі. Уявіть: хлопчина тільки закінчив школу і йде на фронт. З хлопців такого віку лише одиниці можуть думати по-дорослому. Нещодавно був у відпустці і бачив призовників. Можу сказати, що вони не готові йти. А я як командир не готовий брати їх у свій підрозділ. Як на мене, найкращий вік військового – 25 років. Він вже свідомий і не буде говорити щось на кшталт «я того робити не буду», «я не можу». Потрібно, щоб людина вміла миттєво адаптовуватися до тих обставин, у які потрапить. Тут ти не можеш думати пів години. Буває, що на роздуми є всього кілька десятків секунд», – каже Ігор.

«Потрібні якісні кадри»

Заступник командира 33 окремої механізованої бригади, підполковник Руслан Сакало каже, що кожен повинен працювати на армію.

«Для мене у вікових обмеженнях питання не стоїть. Мобілізуватися повинні всі, якщо потрібно перемогти ворога. Від малого до великого, від чоловіків до жінок. Просто кожному треба знайти свій напрям роботи, де він буде корисним», – говорить військовий.

Пан Руслан каже, що раніше молоді хлопці служили в армії, і саме вони мали б захищати країну в разі небезпеки.

«Раніше в нас скасували строкову службу, яку проходили молоді люди віком від 18 до 25. Для чого вони приходили в армію? Щоб здобути військові навички та за потреби вміти застосувати їх на полі бою. Їх вчать стріляти, щоб знищувати живу силу противника. Тобто вони б першими в разі агресії ворога мали б нищити загарбника. Тому логічно, що всі чоловіки мають брати в руки зброю і захищати країну, – говорить підполковник. – Щодо прохань західних партнерів, то, гадаю, нам більше потрібно захистити та зберегти державу, ніж їм. Західні партнери рекомендують: у вас складна ситуація, тому вживайте заходів. Я нічого страшного в цьому не бачу. Мобілізацію треба здійснювати вже, але мобілізованим треба дати якісну підготовку за сучасними зразками. Хай це буде пів року чи рік, але потрібні якісні та вмотивовані кадри, які виконають завдання без втрат».

Президент проти зниження мобілізаційного віку

Влада поки що не розглядає варіант зниження мобілізаційного віку. Про це заявив глава держави Володимир ЗЕЛЕНСЬКИЙ. Також президент вважає, що пріоритетом має бути постачання ракет і зниження військового потенціалу Росії.

«У медіа багато говорять про зниження призовного віку для відправлення на фронт. Ми повинні зосередитися на забезпеченні наявних бригад технікою та на підготовці особового складу для використання цієї техніки. Ми не повинні компенсувати брак обладнання й підготовки молодістю солдатів», – заявив В. Зеленський.

Заява президента була відповіддю на слова речника Держдепартаменту США Метью Міллера, який повідомив, що партнери готові оснастити та навчити українських рекрутів, якщо Київ готовий розширити мобілізацію.

Водночас у Генштабі ЗСУ хочуть впровадити мотиваційні контракти для молоді. Чоловік від 18 до 25 років зможе підписати контракт, відслужити рік та мати відстрочку до 25 років. Окрім виплат, військовим запропонують спеціальний соціальний пакет.

Новини України