Місто Кропивницький, область – Кіровоградська: розповідаємо про перейменування міста та чому область досі не отримала нову назву

Місто Кропивницький, область – Кіровоградська: розповідаємо про перейменування міста та чому область досі не отримала нову назву

“Де ти живеш?” – “У Кіровограді”. Такі фрази досі можна почути від пересічних містян, жителів Кропивницького. Чимало кропивничан та гостей міста досі асоціюють назву обласного центру та області з радянським діячем Кіровим. Російська пропаганда використовує це у своїх наративах. 

Хоч 8 років тому обласний центр Кіровоградської області перейменували на Кропивницький, проте область досі не змінила свою назву.  Краєзнавець Володимир Поліщук розповість, як місто змінювало свою назву впродовж свого існування, а юристка Євгенія Захарченко пояснить, чому область досі не отримала нову назву.

Місто, яке 5 разів змінювало назву

7 обласних центрів України за час існування змінювали свої назви. Чотири з них мали по дві назви: Станіслав – Івано-Франківськ, Проскурів – Хмельницький, Олександрівськ – Запоріжжя, Ворошиловград – Луганськ. Два міста мали потрійну назву: Єкатиринослав – Дніпропетровськ – Дніпро, Юзівка – Сталіно – Донецьк. Нинішній Кропивницький в плані перейменування унікальний, за час свого існування він 5 разів змінював назву: Єлисаветград – Зінов’євськ – Кірово – Кіровоград – Кропивницький. 

Традиційно вважають, що місто бере свій початок від фортеці святої Єлисавети, яка була закладена у червні 1754 року. Офіційної ж дати, коли місто отримало свою першу назву, немає. 

Краєзнавець Володимир Поліщук розповідає, що у 1924 році місто змінило назву на Зінов’євськ. Григорій Зінов’єв – уродженець Єлисаветграда, у подальшому – соратник Леніна:

Потім Зінов’єв потрапив в опалу, адже виступив проти зростання впливу Сталіна у комуністичній партії.

Місто Кропивницький, область – Кіровоградська: розповідаємо про перейменування міста та чому область досі не отримала нову назву

Краєзнавець Володимир Поліщук

Після вбивства Сергія Кірова (Сергія Кострікова, організатора масових репресій та голодомору в Україні, автора “Закону про 5 колосків”) 27 грудня 1934 року Зінов’євськ перейменували в Кірово.

Звісно, Кіров тут ніколи не був, він, можливо, і не знав про існування такого міста. Просто потрібна була якась назва. Кіров був ніким і місту дали назву на його честь, це було традиційно для того часу. Якщо ми подивимось в історичному аспекті, то в той час багатьом містам давали назву на честь убієнних друзів Сталіна. А в підсумку всі ці друзі ставали його ворогами, – зазначає краєзнавець.

У 1936 році на центральній площі міста встановили пам’ятник Кірову. За словами краєзнавця, його декілька разів змінювали.

У 1939 році створили Кіровоградську область і місто отримало назву Кіровоград. Упродовж XVI – ХІХ століть територія нинішньої області належала до різних адміністративних одиниць. На початок ХХ століття її землі входили до складу Єлисаветградського і Олександрійського повітів Херсонської губернії Російської імперії.

Вже 14 липня 2016 року Верховна Рада ухвалила постанову про перейменування Кіровограда на Кропивницький. Місто назвали на честь українського драматурга, актора, режисера та засновника професійного українського театру Марка Кропивницького.

Питання перейменування обласного центру викликало чимало дискусій, міська влада організовувала голосування та опитування. Люди обирали нову назву обласного центру серед таких назв як Єлисаветград, Інгульськ, Кропивницький, Златопіль та Ексампей. Прихильники “руского мира” активно просували та пропагували назву Єлисаветград. Вони виходили на акції протесту та заперечували наявність російського імперського сліду в історичній назві. 

Місто Кропивницький, область – Кіровоградська: розповідаємо про перейменування міста та чому область досі не отримала нову назву

Акція на підтримку назви Єлисаветград

Професор Національного університету “Києво-Могилянська академія”, доктор філологічних наук Володимир Панченко говорив, що, ні російська імператриця Єлизавета Петрівна, ні Кіров не варті того, щоб їх ушановувати в назві українського міста, та ще й у самісінькому центрі України: 

І не треба мені казати, що Єлисаветрадом воно колись стало завдяки “Святій Єлисаветі”! Нічого подібного: варто лишень подивитися на колишній герб міста з вензелем імператриці, щоб пересвідчитися, що назва Єлисаветград покликана була утверджувати на наших землях “русский мир".

Є такі люди, що свідомо працюють проти України, є просто “зітхальники” за історичною назвою і всім хорошим, що вони пов’язують з історією Єлисаветграда, є ті, кому за останні роки навіяли думку про його “святі” корені…”

Ще до офіційного перейменування Кіровограда у2014 році містяни вирішили позбутися згадки про Кірова на центральній площі міста та демонтували пам’ятник. Де він зараз знаходиться невідомо. Дехто говорить, що його вивезли на переплавку. 

Місто Кропивницький, область – Кіровоградська: розповідаємо про перейменування міста та чому область досі не отримала нову назву

Володимир Поліщук зазначає, що хоч з часу перейменування Кіровограда на Кропивницький пройшло вже 8 років, людям властиво називати його за старою назвою. Це говорить не про якусь принципову позицію, а більше про звичку. 

До прикладу, Новоархангельськ люди тривалий час за старою звичкою називали Архангород. Так само і з Кропивницьким. Це не означає, що містяни не сприймають нову назву, це просто в народі вкорінилася така звичка. З часом вона зникне. Не треба сприймати це агресивно, – говорить краєзнавець Володимир Поліщук.

Чому місто Кропивницький, а область Кіровоградська?

Юристка Євгенія Захарченко зазначила, що адміністративно-територіальний устрій України закріплений в Конституції України (стаття 133), в якій зазначено перелік назв областей. Відповідно, для зміни назви нашої області потрібно внести зміни до Конституції.

Процедура внесення змін зазначена в статтях 154, 155 Конституції. Так, для того, щоб перейменувати область, Президент має подати законопроєкт, який має позитивний висновок Конституційного Суду України. Або ж такий законопроєкт мають подати дві третини народних депутатів. Далі проходить процедура голосування у Верховній Раді: 

Перше голосування – не менше однієї другої від кількісного складу Верховної Ради України (226 депутатів “за”), друге – дві третини депутатів (300 голосів “за”), – розповіла юристка. 

Однак, наразі ці зміни неможливо внести, адже Конституцію не можна змінювати в умовах воєнного стану.

Тому чекаємо на закінчення воєнного стану і внесення Президентом чи народними депутатами законопроєкту з позитивним висновком Конституційного Суду щодо перейменування нашої області. Тоді має відбутися два голосування у Верховній Раді, після чого Кіровоградська область отримає нову назву, – підсумовує Євгенія Захарченко.

Варто зазначити, що у 2018 році Комiтeт Верховної Ради з питань пpавової полiтики та пpавосуддя пiдтpимав пepeймeнування Днiпpопeтpовської та Кipовогpадської областeй.

У 2019 році Кoнcтитуцiйний cуд Укpaїни визнaв кoнcтитуцiйним зaкoнoпpoeкт пpo пepeймeнувaння Кipoвoгpaдcькoї oблacтi у Кpoпивницьку. Проте тоді голосування у Верховній Раді так і не відбулося.

Новини України