Мінфін Німеччини пропонує новий правовий статус для українських біженців

Міністр фінансів Німеччини Крістіан Лінднер під час пленарного засідання нижньої палати парламенту Бундестагу, Берлін, Німеччина, 25 вересня 2024 року. REUTERS/Liesa Johannssen

Міністр фінансів Німеччини Крістіан Лінднер вважає за доцільне змінити правовий статус для українців, які знайшли у ФРН прихисток від війни. Урядовець також хоче скоригувати допомогу з житлом для українців, щоб зекономити мільярди євро.

Про це Ліндер заявив в інтерв'ю WirtschaftsWoche, яке вийшло 23 жовтня. Статтю цитують DW, Spiegel та німецький суспільний мовник ZDF.

"Треба розглянути окремий правовий статус для біженців з України", – запропонував політик.

На думку Ліндера, можна не виділяти українським біженцям соціальні виплати з безробіття, як робиться зараз, а ввести нову систему, яка буде поєднувати пільги для шукачів притулку з інструментами політики залучення до ринку праці. Ці інструменти мають бути призначені для одержувачів пільг для громадян.

Крім того, Крістіан Лінднер хотів би зекономити мільярди євро завдяки змінам у відшкодуванні на житло українцям.

Одержувачам мають бути відшкодовані витрати на житло за фіксованою ставкою, а не на основі фактичних витрат.

"Одержувачі допомоги можуть вирішити, чи хочуть вони переїхати в меншу квартиру і як вони її опалять. Я вірю, що тут ми можемо заощадити мільярди євро", — зазначив урядовець в інтерв'ю.

Раніше DW звертало увагу, що більшість лікарів-біженців з України все ще не можуть працювати в Німеччині через бюрократичні процеси. Із 1674 тих медиків, які подали заявку, схвалили лише 187.

Федеральний уряд Німеччини в червні цього року відкинув примусове повернення біженців з України, які не погодяться на роботу у ФРН. Раніше таке запропонував представник правоцентристської партії "Християнсько-соціальний союз" (ХСС).

Канцлер Німеччини Олаф Шольц 7 вересня закликав сотні тисяч українців, які втекли від війни у ФРН, іти на роботу.

Українські біженці за кордоном

Після повномасштабного вторгнення РФ в Україну ЄС активував Директиву тимчасового захисту, яка надала українцям право легально перебувати на території Євросоюзу та отримувати базові соціальні послуги. Мовиться про охорону здоров’я, освіту та право на працевлаштування. Термін дії документа — до березня 2025 року із можливістю продовження.

Рада Європейського Союзу у вівторок, 25 червня, ухвалила рішення про продовження тимчасового захисту до 4 березня 2026 року для українських біженців.

За даними Євростату, статус тимчасового захисту в країнах ЄС отримали 4,3 мільйона людей, які залишили Україну унаслідок повномасштабного вторгнення Росії. Це дані станом на 31 травня. 98% з них – громадяни України.

Новини України