Металопрокатом заведено називати виріб, що отриманий шляхом гарячої прокатки литих і кованих заготовок. Технологія передбачає значне нагрівання та набула широкого розповсюдження в багатьох господарських галузях. Залежно від сировини, розрізняють кольоровий та стальний металопрокат. Більш популярним є другий вид продукції, купити листовий метал перевіреної якості можна за посиланням.
Види металопрокату
Виготовляють металопрокат шляхом обтиснення гарячих або холодних сталевих листів між валками прокатного стану. Крім різниці в сировині, металопрокат розрізняють залежно від поперечного перерізу. За цим показником виділяють листовий, фасонний, трубний, сортовий, профільний металопрокат та арматуру. Основою в більшості випадків є листова сталь.
Листовий металопрокат
Відмінними рисами листового металу є: висока стійкість до впливу корозії, наявність на зовнішній поверхні матеріалу окалини. Для позбавлення від наявності двох останніх особливостей, застосовують спеціальну обробку матеріалу. Листовий металопрокат набув поширення в машино- та вагонобудуванні. Використовується у виробництві котлів. Всі перераховані вище характеристики належать до гарячекатаного листа.
Холоднокатаний металевий лист має дуже гарну поверхню. Використовується в машинобудуванні, авіабудуванні, а також для створення упаковки для продуктів.
Сортовий металопрокат
Основними видами сортового металопрокату є:
- Круг. Гарячекатані круги, діапазон яких — від 5 до 270 мм. Під замовлення виконуються вироби більших розмірів. Використовується в будівництві будівель і споруд, для розробки елементів машинобудування, а також кріплення. Холоднокатаний і холоднотягнутий круг з діаметром 3-100 мм широко застосовується при створенні електропобутової техніки, в автомобілебудуванні.
- Квадрат. Гарячекатаний квадрат із розмірами 8-200 мм. Використовується при розробці кріпильних виробів, і як заготовка для холоднодеформованої продукції. Калібрований прокат характеризується хорошими зовнішніми рисами й точними параметрами. Діапазон меж сторін дорівнює 3-100 мм. Набув попиту в галузі автобудування. Можливе використання в оформленні інтер’єру, але тільки в разі проведеної обробки.
- Шестигранник. Гарячекатаний металопрокат з розмірами від 8 до 103 мм застосовується при виготовленні кріплень — болтів, гайок, холоднокатаний шестигранник відповідно у розробці кріплень на автоматичних верстатах.
- Смуговий прокат використовується при виготовленні металевих виробів, холодним і гарячим способом, особливо штампуванням гнутого профілю. Розміри: масштаб — 10-200 мм, а повнота — 4-80 мм.
Фасонний металопрокат
До фасонного прокату відносять двотавр, швелер та куточки. Двотавр представлений профілем, що нагадує символ «Н», швелер — “П”. Грані, які знаходяться всередині полиць, розташовуються паралельно або під ухилом. Найчастіше застосовують при будівництві житлових комплексів об’ємних розмірів. При будівництві звичайних будинків, не набув широкого поширення.
Куточок розділяють на рівнополочний і нерівнополочний. Величина сторони першого становить від 2 до 25 мм. Використовується для створення пристроїв, призначених для побуту, при будівництві, а також в машинобудуванні.
Трубний металопрокат
Розрізняють труби круглого перетину та профільні. Труби, що мають круглий перетин, виробляються зварним або безшовним способом. Останні мають високу витривалість. Зварні труби використовуються як водогазопровідні. А ось профільні труби використовуються у зведенні будівель і споруд різних обсягів і розмірів.
Арматура
Арматура являє собою комплект елементів, міцно з’єднаних між собою. Завдяки особливій конструкції при з’єднанні з бетоном у залізобетонних спорудах арматура бере на себе всю передану розтягувальну напругу. Крім цього арматуру часто використовують з метою надати бетонній конструкції більшої міцності, особливо в стислій зоні (під час влаштування колон).
Профільний металопрокат
Холоднокатаний і гарячекатаний профільний металопрокат обробляється на прокатному стані й служить матеріалом для виробництва металевих виробів. Застосовується в машинобудуванні та промисловості. Приватні замовники часто купують цей вид прокату для цілей побутового будівництва.
Сировиною виступає чорна і кольорова сталь листова, але найчастіше використовують чорний метал для виготовлення балок, рейок і колон. У будівельному секторі застосування профільного металопрокату зустрічається при спорудженні міжповерхових перекриттів і металоконструкцій.