У Луцьку активісти громадської організації «Семиярусна гора» провели акцію
У Луцьку активісти громадської організації «Семиярусна гора» провели акцію проти забудови на вулиці Кафедральній, 13.
Акція відбулася у понеділок, 21 жовтня. Подію відвідала й журналістка Район.Луцьк.
Нагадаємо, що на цій ділянці розпочали будівельні роботи – залишки підзмелель залили бетоном. Як повідомили у Луцькій міській раді, «залишки фундаментів підземель консервуються для майбутніх досліджень».
На Кафедральній, 13 проводилися археологічні дослідження Державним підприємством «Науково – дослідний центр «Охоронна археологічна служба України» Інституту археології НАН України.
«Щонайпізніше з кінця XVIII століття на Кафедральній, 13 існував гральний дім «Пекло». Тут лучани грали в більярд і азартні ігри. Є припущення, що таку назву заклад отримав через свою погану репутацію серед місцевих. Як би там не було, до наших днів збереглися частини втраченої забудови XVI–XVII століть», – зазначили в «Семиярусній горі».
Читайте також: У Старому місті бетоном заливають старовинні підземелля: що відомо
Активісти розпочали акцію одразу після закінчення повітряної тривоги. На місце прибули представники поліції та журналісти місцевих видань. Працівники, які виконують роботи, були на ділянці впродовж усього перформансу, але не виявили бажання спілкуватися.
«Ми вважаємо, що це будівництво є незаконним, оскільки це є охоронна зона археологічного культурного шару. Перед такими роботами мали бути проведені клопіткі дослідження. Вони проведені не були, відповідно пам’ятка не була збережена і не була законсервована. В міській раді це називають консервацією. Ми вважаємо, що бетонування підземель не є консервацією, тому ми виступаємо проти», – висловив свою позицію очільник ГО «Семиярусна Гора» Любомир Дмитришин.
Активісти громадської організації «Семиярусна гора»
Учасники вийшли з плакатами «Розкопки, а не забудова», «Тут зникає історія», «Ганьба», «Тут руйнують пам’ять», «Пекло – забудовнику, пам’ятку – громаді!».
«Також нагадаю, що відповідно до проведених ще в 2012-2014 роках археологічних розвідок, тут було встановлено, що ці підвали підлягають консервації. Замість того, щоб їх законсервувати, забудовник їх забетонував, і ми вважаємо, що це є і абсолютно неприпустимо», – додав Любомир Дмитришин.
Любомир Дмитришин
Активістів підтримували лучани, які проїждали повз на автівках.
«Ситуація почалася з того, що на території, де розміщені історичні підзмемелля почалися будівельні роботи і почалися дуже грубо, без будь-якої консервації. По факту всі тунелі були залиті бетоном, що повністю блокує вхід до них та будь-які майбутні розкопки, які могли бути тут проведені. Ми вимагаємо припинити це будівництво і передати цю пам’ятку на археологічні розкопки, щоб історія Луцька далі продовжила досліджуватися. Ми не хочемо, щоб подібні території стали позитивним процендентом для забудовників, що вони можуть робити будь-що на будь-якій частині історичної землі Луцька. Але для цього потрібно пряме втручання громадськості і прямий доступ до ділянки, що тут блокується незаконно», – розповів активіст ГО «Семиярусна гора» Роман Корчак.
Читайте також: Кафе і літній майданчик: як виглядатиме реставрований Гостинний двір
Роман Корчак
До слова, представники міськради, за виключення кількох депутатів, на подію не прийшли.
«Хочу зауважити, що як тільки надійшли сигнали про те, що тут розпочинаються земляні і будівельні роботи, минулої п’ятниці ми з колегою Андрієм Лучиком приїхали сюди, викликали поліцію і відповідних фахівців, які мали б зафіксувати порушення закону. Ми подали заяву поліцію про нищення пам’ятки архітектури. Ми переконані, що за цими забудовами стоять люди, які є фактично тими, хто поставив міського голову на посаду і він безпосередньо покриває ці незаконні дії забудовників. Ще раз хочу подякувати небайдужим громадянам за активну позицію. Разом ми здатні не допустити знищення архітектурних пам’яток міста Луцька. Зрозуміло, що в даному випадку зруйновано залишки підземель, але ми знаємо, що такі підземелі є на цій території», – розповів депутат Михайло Наход.
Любомир Дмитришин намався зробити графіті на паркані ділянки, однак його зупинили поліціянти.
Депутатка Волинської обласної ради Юлія Вусенко вважає проведення робіт незаконним та вимагає їх зупинити. З цією метою Вусенко на місці події написала заяву до поліції.
«Мені сказали, що обласна військова адміністрація дозволів не погодила. Тобто вони почали будівництво без погодження обласної військової адміністрації. Я розмовляла з Катериною Чуєвою, яка була заступницею міністра культури, яка мені роз’яснила, що ці роботи можуть проводитися у випадку, коли у них є відповідні дозвільні документи, такі як проєкт реконструкції, реставрації, музеєфікації, і вони ці документи мали би показувати. Вони нічого не показують, не дають дозволу зайти, навіть представник військової адміністрації, керівник департаменту обласного не зайшов на місце. І тому мною була написана заява про те, що роботи проводяться незаконно без відповідних дозвільних документів, уже з порушенням дозволу військової адміністрації. Я прошу відкрити кримінальне провадження», – сказала депутатка.
Юлія Вусенко пише заяву
Згадана земельна ділянка розташована одразу в кількох охоронних зонах:
- історичному ареалі № 1 міста Луцька «Старе місто» (межі та режими якого визначені науково-проєктною документацією «Історико-архітектурний опорний план м. Луцька з визначенням меж і режимів використання історичних ареалів та зон охорони пам’яток», затвердженою наказом МКСК від 01.04.2021 № 242);
- на території поширення археологічного культурного шару щойно виявленого об’єкта культурної спадщини «Поселення Луцьк-V»;
- на території Державного історико-культурного заповідника м. Луцьк.
«Міська рада на сайті виставила пояснення про те, що це відбувається консервація. Але в міністерстві культури і інформаційної політики пояснили, що консервація в будь-якому разі повинна відбуватися на основі проєкту консервації, проєкту реконструкції або проєкту музеєфікації пам’ятки історичної. І представники, які перебувають тут, не показують ніяких документів», – додала Юлія Вусенко.
В дискусію вступив й чоловік, який проходив повз учасників акції.
«Я підтримую, щоб тут був будинок. Рєбята, я не розумію за що ви боретеся! Тут будуть робочі місця, якесь кафе. Туристи хоча б зайдуть подивитися на що? Подивитися на мусорник? Тут десять років мусорник! Рєбята, ви мусорник підтримуєте? Якби зробили будинок, всередині залишили, частину того підземелля, було б класно. Може вони щось неправильно зробили. Треба знайти консенсус! Хай зроблять ці підземелля доступними», – прокоментував Юрій.
На Кафедральну, 13, прибув очільник Луцького районного управління поліції Володимир Костанюк, який повідомив, що кримінальне провадження у цій справі уже зареєстрували. У межах перевірки, яку проводять правоохоронці, досліджуватимуть усі документи, на підставі яких проводять будівельні роботи.
«Зараз ми вивчимо питання призупинення (робіт,- ред.), як воно має бути правильно, і на підставі чиїх розпоряджень мають бути призупинений ці роботи. Тоді будемо приймати рішення. Точно зараз дослідимо всі обставини», – сказав поліцейський.
Примітно, що на акцію прийшли активісти, представники луцьких ЗМІ, кілька депутатів, поліціянти і кілька лучан, яким небайдужа доля культурної спадщини міста. Студенти, які йшли додому з пар, з подивом спостерігали за тим, що відбувається. Читайте також: У Луцьку презентували урбаністичні ідеї відродження Старого міста