Комплімент чи образа? Пояснюємо, як слова похвали можуть нашкодити більше, ніж допомогти

Комплімент чи образа? Пояснюємо, як слова похвали можуть нашкодити більше, ніж допомогти

Чи можна образити людину, сказавши їй щось, на нашу думку, приємне? Цілком! Багато жінок чули фрази на кшталт "Ти так схудла" або “Ти так погарнішала". На перший погляд, ці слова можуть здатися компліментами. Але чи справді вони позитивні? Часто за ними ховається прихована критика, завуальований осуд або навіть маніпуляція. А якщо навіть ми щирі в своїх словах, то підкреслюємо ними, що людина була раніше “якась не така”.  Чому ми йдемо до людини з непроханими компліментами і як слова можуть завдати емоційної травми, розбиралися журналістка Олександра Ільченко разом з психологинею Інгою Кузнєцовою.

Які “компліменти” роблять жінкам

Готуючи цей матеріал, я написала сімом жінкам із проханням поділитися, чи чули вони на свою адресу сумнівні компліменти. Лише одна з них не згадала таких випадків.

А ось решта все ж знайшли, що відповісти. У цій добірці – чотири кити “класичної” дискримінації жінок: вік, вага, сімейний стан, діти.

"Якось чула дивний комплімент у свій бік: "Пощастило тобі – у тебе немає дітей, тому можеш їздити всюди і проводити тренінги". На це я відповіла, що проводжу, зокрема, тренінги щодо засобів контрацепції та методів планування сім'ї. А в нашій країні кожна доросла жінка може, на щастя, вирішувати, заводити чи не заводити дітей, незалежно від того, "пощастило", чи ні". 

Вікторія

"Коли я схудла, було двоє знайомих, які зробили сумнівні "компліменти". Одна, стишивши голос, спитала, чи не хворію я. А друга сказала, що раніше я була гарна україночка, а зараз така худа, що вже нема, куди худнути. А коли я була вагітна меншою донькою, моя родичка, яка знала про вагітність, зустрівши мене, сказала: "Ого, яка ти велика". Це було за пару тижнів до пологів, мені було так образливо, я ледь не заплакала".

Євгенія

"Дивуюся, коли кажуть: “Така гарна і приємна дівчина, але без другої половини”… В такі моменти виникають думки про те, що це натяк, що все ж недостатньо гарна і приємна".

Тетяна

"Одного разу хлопець на першому побаченні запитав мене, чому така гарна дівчина досі незаміжня. Я сказала, що ще не зустріла людину, з якою хотіла б одружитися. А він сказав, що якщо дівчина не вийшла заміж до 24 років, то у неї з головою “не все добре”.

Валерія

"У мене є шрам над бровою. В дитинстві потрапила під машину. Він трохи синього кольору, чому – не знаю. Чоловіки часто починають знайомство зі словами: “Дєвушка, ви чимось запачкались” і тицяють пальці мені у лоба".

Олена

"Одного разу малознайомий хлопець у соцмережі зробив мені “комплімент”. Написав, що я дуже схудла і тепер, на його думку, маю гарний вигляд. Спитала, чому він так вирішив. А він надіслав мені моє фото тижневої давності і написав “Ось тут ти була така… повненька”.

Анна

Критика, про яку не просять

Звісно, багато залежить від того, як люди сприймають думки інших. Іноді хтось може сказати щось із добрими намірами, не маючи на меті образити, або просто сказати різке слово через невихованість. Але варто пам'ятати: не оцінюйте зовнішність чи поведінку іншої людини, якщо у вас цього не просили. Це може травмувати.

Психологиня Інга Кузнєцова наводить приклад коментарів про вагу: так, якщо людина знає, що її подруга хоче схуднути, її можна підтримати – відзначити успіхи та підбадьорити:

У такому випадку це, ймовірно, буде приємно почути, – пояснює психологиня.

Комплімент чи образа? Пояснюємо, як слова похвали можуть нашкодити більше, ніж допомогти

Однак, якщо ж ви не знаєте цю людину, не знаєте про її цілі чи погляди, то будь-які коментарі на особисті теми можуть викликати неприємні емоції або травмувати:

"Наприклад, деякі жінки хочуть схуднути, інші – набрати або підтримувати вагу. Фраза “Ти худенька” теж може бути сприйнята як образа".

Доповнює – схожа ситуація з розповсюдженим висловлюванням “ “Не зважаючи на свій вік”:

"Не зважаючи на який вік? Який вік можна вважати “не таким”, хорошим або поганим?"

“Століттями жінкам нав’язували думку, що вони мають цінність лише поки молоді”

На думку психологині, ситуація з компліментами та сприйняттям себе набагато глибша, адже суспільство дуже травмоване.

Ми досі живемо в постімперському суспільстві, – пояснює вона.

У такому суспільстві існує ейджизм – дискримінація людини за віком. Виходячи з цих принципів, людина має цінність лише у молодому віці. Тобто тоді, коли вона може працювати:

"Ніби у 55 років людина вже не має цінності – не може працювати, повноцінно жити, подорожувати".

Інга додає – переважно ейджизм стосується саме жінок. Століттями жінкам нав'язували думку, що вони мають цінність, поки молоді. А також, що без чоловіка вони ні на що не здатні, що вони повинні мати гарний вигляд.

Усі ці стереотипи, які виникли у травмованому суспільстві, дійшли й до нас, підсумувала психологиня. До цього ж можна віднести і стереотипи про вагу, зовнішність, інші ознаки.

“Мені некомфортно говорити про це з тобою”, або як реагувати та приймати себе

За словами Інги Кузнєцової, у подібних ситуаціях людям, які чутливо реагують на коментарі щодо себе, навчитися вибудовувати особисті кордони.

У таких випадках можна сказати:

  • “Я не обговорюю свою вагу/особисте життя з іншим людьми”
  • “Мені некомфортно з тобою про це говорити”.

Вона дає також практичну пораду: якщо у людини є помітна особливість, на яку часто звертають увагу, варто підготуватися до подібних коментарів і продумати свою реакцію.

Важливо приймати себе такими, якими ми є. Варто розуміти, що не всі люди звертають увагу на щось із поганими намірами. Якщо ви знаєте, що це повторюється, продумана відповідь допоможе уникнути зайвих переживань.

Інга Кузнєцова пояснює – в суспільстві існує проблема прийняття людини такою, якою вона є, в усіх аспектах. Людина не повинна відповідати чиїмось очікуванням, і оцінювати її зовсім не потрібно.

Підлітки особливо чутливі до непроханої оцінки

Авторка телеграм-каналу “Інга про підлітків” підкреслює, що з підлітками потрібно бути особливо обережними. Будь-які коментарі чи оцінки можуть викликати у них різні підозри щодо себе та інших, а вони дуже чутливі до цього:

У моїй практиці дівчата зверталися через те, що їх зачепило, коли хтось сказав: “Тобі треба схуднути”. Такі слова можуть залишитися в пам'яті на роки. Якщо це говорить близька людина, це боляче, але якщо це говорить стороння особа – це лише погіршує ситуацію.

Підсумовує, суспільство має прагнути до безоцінного прийняття людини, незалежно від її раси, статі, сексуальних вподобань, ваги, зросту, переконань тощо:

"Якщо людина нікому не шкодить, то таке безумовне її прийняття є дуже важливим". 

Матеріал створено у партнерстві з Волинським прес-клубом

Новини України