Голова партії «Слуга Народу» та Комітету ВР з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку і містобудування, Олена Шуляк зустрілася під час Zoom-конференції з регіональними журналістами. У зустрічі взяли участь майже 100 представників регіональних медіа.
Серед них був і головний редактор видання «Новини Вінниці».
Під час конференції, яка тривала півтори години, обговорювали питання, що стосувалися безпосередньої профільної діяльності Олени Шуляк, як очільниці парламентського комітету. Це питання, що стосувалися відновлення територій, пільгових кредитів для ВПО. Про те, як впроваджуються та реалізуються програми єВідновлення та єОселя.
Вінниччина – п’ята по єОселі
Олена Шуляк зазначила, що держбюджет-2025 передбачає на програму єВідновлення лише 4 млрд грн, тоді як «робочі цифри» починаються з 10-12 млрд грн. Для порівняння: у 2024 році більше 90 тис. українських сімей отримали компенсації в рамках єВідновлення на загальну суму 17,3 млрд грн.
Щодо програми пільгового кредитування житла, то Олена Шуляк повідомила, що Вінниччина на п’ятому місці за кількістю виданих кредитів за програмою єОселя: кредитів видано на понад мільярд гривень, їх отримали 655 заявників.
«Програма єОселя дає можливість всім, хто потребує окремого житла або покращення умов проживання, отримати іпотечні кредити за пільговою ставкою. За весь час дії програми 13 579 родин отримали кредити на суму понад 21,8 млрд грн. Зокрема, найбільше кредитів взяли у Київській області та місті Києві, Львівській, Одеській, Вінницькій, Рівненській та Волинській областях», – зазначила вона.
Ребрендинг, префекти та Крупа
Проте, журналістів цікавили й питання політичні, які стосуються безпосередньої партійної роботи та політичних перспектив на найближчий час.
Одним із цікавих запитань було, чи не збирається партія «Слуга народу» зробити ребрендинг назви.
На це Олена Шуляк відповіла, що партійна робота нині в умовах війни майже вся партійна робота зосереджена на підтримці Сил оборони та допомозі ВПО, громадянам та бізнесу постраждалим від російської агресії та активізація міжнародної діяльності.
«А питання ребрендингу, як й інші питання, які стосуються політичного стану партії «Слуга народу» розглядатимемо після війни».
Щодо завершення процесу децентралізації та введення в дію інституту префектів, то Олена Шуляк відповіла більш детально. Реформа децентралізації, однак невирішеним залишається питання нагляду за рішеннями органів місцевого самоврядування, який мають здійснювати префекти. І від запровадження інституції префектів залежатиме підтримка України міжнародними донорами.
Йдеться про законопроєкт №4298. Цей документ потрапив до переліку індикаторів Ukraine Facility – програми фінансової підтримки до 2027 року, в рамках якої Україна отримає 50 млрд євро. Від реалізації вказаних у переліку індикаторів реформ залежить надання цієї допомоги.
«Кожен індикатор має певну “грошову вагу”. І одним із цих індикаторів прописано ухвалення відповідного законопроєкту, який стосується запровадження в Україні інститут префектів, які будуть здійснювати нагляд за законністю рішень органів місцевого самоврядування. Стоїть часовий маркер – це перший квартал 2025 року», – – сказала народна депутатка.
Також Олена Шуляк, відповідаючи на запитання, щодо скандально відомої керівниці Хмельницької МСЕК Тетяни Крупи, яка була депутаткою Хмельницької облради від «Слуги народу» повідомила про практику застосування імперативного мандату в місцевих радах.
До Тетяни Крупи, яка у 2020 році пройшла у Хмельницьку облраду від партії “Слуга народу”, було застосовано імперативний мандат.
«Про це не дуже приємно говорити, але партія повинна очищатися. І з людьми, які себе проявили негідно, потрібно обов’язково прощатися», – додала Олена Шуляк.
Після виборів у 2020 році було відкликано 64 місцевих депутатів, які обиралися від партії «Слуга народу». Щодо них була застосована процедура імперативного мандату.
Мажоритарки та мобілізації з 18 років не буде
Декілька питань журналістів стосувалися майбутніх виборів, про які багато є різної інформації в медіа, соцмережах, політичних кулуарах різного рівня. Олена Шуляк зазначила, що вибори в Україні будуть тільки післявоєнними. Тобто, під час дії воєнного стану ніхто вибори не проводитиме. А щодо методики їх проведення, то є багато невирішених проблем, від недостовірного на сьогодні реєстру виборців, реальної відсутності мільйонів виборців за місцем реєстрації до фізичного знищення росіянами сотень приміщень, які використовувалися, як виборчі дільниці. Та й питання участі у виборах мешканців з тимчасово окупованих територій – далеко не вирішене.
«Перші післявоєнні вибори мають мати абсолютну довіру до їхньої легітимності. Тому виклики щодо їх проведення потребують широкої громадської дискусії, інформаційної кампанії з роз’яснення, і, звісно ж, адаптації виборчого законодавства», – зазначила голова партії.
На запитання, чи планується під час виборів до майбутнього парламенту та місцевих рад повернення до змішаної системи, і чи йдуть про це розмови у парламенті, Олена Шуляк відповіла, що виборчу систему не змінюватимуть, на цей час немає жодних законопроєктів про це.
«Ну а щодо розмов, то у парламенті завжди є депутати, які прагнуть повернути мажоритарку та вибори за змішаною системою. Але наразі про це не йдеться», – зазначила Олена Шуляк.
Також очільниця партії «Слуга народу» відповіла й на питання, яке розкачується у медіа та соцмережах: щодо зменшення віку мобілізації.
На це Олена Шуляк відповіла, що про це не йдеться наразі.
«Мені здається, що і президент відкоментував щодо недоцільності цього. Я не думаю, що Верховна Рада буде ухвалювати відповідне рішення. Хоча з ЗМІ та Телеграм-каналах цьому питанню приділяється значна увага, але мені здається, що з цього приводу не треба хвилюватися батькам 18 річних. Це точно не те рішення, яке буде ухвалювати парламент та військово-політичне керівництво країни».
Зазначимо, що такий Zoom-діалог – це перше під час війни спілкування очільників партій з широкою аудиторією українських медійників. До інших партій – питань не менше.
Також Олена Шуляк подякувала представникам ЗМІ за участь у заході:
«Шановні колеги, дуже дякую за діалог. Скажу чесно: це той випадок, коли подякувати хочеться не просто формально, не тому, що «так треба». А тому, що я дійсно оцінила наше спілкування. Вдячна, що навіть гострі питання ви ставили не з метою «вколоти» представників влади, а через щире бажання вирішити ті чи інші проблеми. Тому працюємо і до нових зустрічей!»
Запрошуємо підписуватись на «Новини Вінниці” в соцмережах:
Telegram
TikTok
YouTube
WhatsApp ⚫️Х