Далекобійні ракети Storm Shadow. RABIH MOGHRABI/AFP via Getty Images
10 вересня США, Франція, Велика Британія та Німеччина заявили, що Іран передав Росії балістичні ракети Fath-360. В Ірані цей факт то підтверджували, то спростовували, а в Росії — ухилились від прямої відповіді. Світові медіа цього тижня розбиралися, як ці ракети зашкодять Україні, чому Тегеран міг вирішити передати їх і чи стало це вирішальним, аби Захід нарешті дозволив Києву бити далекобійними ракетами по Росії. Суспільне зібрало кілька статей.
Навіщо це Ірану
Запрошений науковий співробітник Німецького інституту міжнародних відносин і безпеки (SWP) Хамідреза Азізі каже в коментарі Al Jazeera, що рішення Ірану відправити ракети до Росії не має стратегічного сенсу для Тегерана з двох причин: новий президент Масуд Пезешкян говорив, що хоче дипломатичного зближення із Заходом, а Росія нещодавно підтримала створення Зангезурського коридоруКонцепція транспортного коридору, за якою Азербайджан отримає безперешкодний доступ до Нахічеванської Автономної Республіки (яка в складі Азербайджану) через Вірменію. Зараз Азербайджан пов'язаний з Нахічеванню через Іран. Зокрема транзитом постачають газ, і це вигідно Ірану, який відрізає важливий для Ірану експортний шлях до Європи.
Проте вигоди в Тегерану можуть бути інші, додає експерт. По-перше, можливо, Іран розраховує отримати від РФ сучасні винищувачі Су-35. Також країна може сподіватися поглибити співпрацю з Кремлем у стратегічних сферах — космічній та ядерній.
Al Jazeera також звертає увагу на те, що технічно в Ірану не було міжнародних правових перешкод, санкцій чи обмеженьЯк-от ядерна угода 2015 року зі США, за якою Тегеран мав обмежити свою ядерну програму та поставки ракет, за якими йому не можна було б надсилати ракети. Іран навіть не вийшов за межі резолюції №2231 Ради Безпеки ООН, за якою країни-учасниці не можуть експортувати ракети та безпілотники з дальністю понад 300 км і корисним навантаженням понад 500 кг — дальність і вага Fath-360 менші.