ІНФОРМАЦІЙНА ПАНОРАМА ДНІПРОПЕТРОВЩИНИ

Микола ЯСЕНЬ

Для розмінування полів

ІНЖЕНЕРИ та конструктори одного з місцевих машинобудівних заводів щойно передали замовникам перший сертифікований мінний тральщик вітчизняного виробництва. Спершу для розмінування територій було створено хендмейд-машину, яку випробували на мінних полях визволеного правобережжя Херсонщини. Тепер на її основі почався серійний випуск українських мінних тральщиків, утричі дешевших порівняно із зарубіжними.

Тонна каштанів для захисників

ДИТЯЧИЙ екологічний центр міста Кам’янське організував акцію «Каштани для ЗСУ». На заклик Центру відгукнулися школярі, вихованці дитсадків та їхні батьки, причому не тільки з міста, а й із довколишніх сільських і селищних громад. Протягом двох тижнів вони зібрали понад тонну каштанів. Але навіщо Збройним Силам каштани? Їх відправили луцькій фармацевтичній компанії, котра виготовить із каштанів цілющі мазі від варикозу, зрозуміло, насамперед для наших захисників. До речі, компанія викупила каштани, зібрані дітьми, які перерахували отримані кошти на потреби ЗСУ.

Муніципальна няня

ЧЕРЕЗ війну дитсадки працюють не скрізь. Батькам, яким нема на кого залишати дітей дошкільного віку, стануть у пригоді послуги добровільних нянь, найманих погодинно. Таким няням держава виплачує зарплату, щоправда, не більше ніж за 165 годин на місяць, до того ж за умови укладання батьками угод із ними.

Кінець боргам?

ІЗ ПОЧАТКОМ опалювального сезону населення краю довідалося, що заборгувало постачальникам 1 мільярд 326 мільйонів гривень за раніше використане тепло. На жителях обласного центру «висять» ще і понад 10 мільйонів гривень боргу за водопостачання. В області відкрито більш ніж 100 000 судових проваджень щодо примусового стягнення боргів за комуналку, що становить майже 15 відсотків від їх загальної кількості в Україні, тобто найбільше.

Як відомо, на час воєнного стану оголосили мораторій на «силовий» вплив стосовно злісних неплатників, котрий скасували у перші дні 2024-го. У жовтні «Дніпроводоканал» перекрив водопостачання у житлові помешкання Самарського та Дніпровського районів, жителі яких завинили непомірні суми і не поспішають їх погасити. Нині така практика не оминає й інші райони обласного центру, сільські і селищні приміські громади. Зі свого боку і КП «Дніпротеплоенерго» повідомило, що дістало право перекривати подачу тепла «затятим» боржникам. Іншого варіанта не дано, позаяк астрономічні борги за комунальні послуги загрожують великими неприємностями для всіх.

Задля збереження водних ресурсів

НА ДНІПРОПЕТРОВЩИНІ заборонили вилов риби з ополонок на річках, озерах і ставках, точніше, на так званих зимувальних ямах. Мета — зберегти якомога більше живих водних ресурсів і забезпечити їхню популяцію. Заборона триватиме довше ніж пів року і буде продовжена до завершення наступної у 2025 році заборони на період весняно-літнього нересту риби. Таким чином, на рибалок чекає «сувора» зима, оскільки за порушення передбачено штрафи небувалих раніше великих розмірів.

Не вистачило трьох мільярдів років

НЕПОДАЛІК Дніпра поблизу села Аполлонівка нині тільки пагорби та глибоке провалля, які місцевий люд колись називав скелями, потім кар’єром. Насправді це Аполлонівський палеовулкан — найдавніший у Європі і чи не найдавніший у світі згаслий вулкан. Йому 3 мільярди 200 мільйонів років! Виверження гарячої лави тут відбувалися ще тоді, коли на планеті не існувало нічого живого, крім бактерій. Як свідчить кандидат геолого-мінералогічних наук Володимир Манюк, вулкан свідок того, як віками зароджувалося життя на Землі. Проте у ХХ столітті українці чомусь забули про нього. Геологічну структуру вулкана дослідили випадково чи й принагідно, оскільки бурили свердловини, шукаючи золото. Місцевою суперсенсацією аполлонівський палеовулкан став тільки тепер, коли раптом прозріли, що він не має статусу геологічної пам’ятки. Не вистачило трьох мільярдів літ?

                                            (Всеукраїнська селянська газета "СІЛЬСЬКІ ВІСТІ")

Новини України