Президентка ЄК Урсула фон дер Ляєн. AP/Fermin Rodriguez
Президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн запропонувала конкретні кроки щодо підтримки українського енергосектору, який Росія систематично знищує під час повітряних атак. За її словами, йдеться про три напрямки: ремонт, підключення та стабілізація. Завдяки цьому ЄС зможе забезпечити 25% від загальних потреб України під час майбутнього опалювального сезону.
Про це вона розповіла під час пресконференції Ukraine's energy security, передає кореспондент Суспільного.
"З наближенням зими ми повинні зігріти українців, а також забезпечити роботу економіки. Наша мета — задовольнити нагальні потреби населення, а також зробити енергетичну систему України більш стійкою в довгостроковій перспективі. Наразі Україна потребує 17 гігаватів енергетичних потужностей для проходження цієї зими. Сьогодні я хочу запропонувати дії у трьох напрямках. Це ремонт, підключення та стабілізація", — сказала очільниця ЄК.
Вона нагадала, що 80% теплових електростанцій в Україні зруйновано, а це — третина гідроенергетичних потужностей.
"Саме тут ми сконцентруємо наші ремонтні зусилля, щоб відновити 2,5 гігаватів потужності цієї зими. Це приблизно 15% потреб України. І ми продовжимо координувати всю можливу підтримку з боку наших держав-членів через механізм", — пояснила фон дер Ляєн.
Другим елементом, який допоможе покрити енергетичні потреби України взимку, є експорт електроенергії, розповіла президентка ЄК:
"Ми називаємо це connect. Ви, мабуть, пам'ятаєте синхронізацію української енергосистеми з нашою, яку ми розпочали в лютому 2022 року, якраз тоді, коли почалася війна з Росією. Тоді ми планували зробити це з'єднання української енергосистеми з європейською протягом наступних двох років, але коли Росія напала, ми зробили все можливе, щоб пришвидшити процес. І замість двох років, українська мережа була підключена до європейської за два тижні".
За її словами, завдяки цьому ЄС експортує в Україну 2 гігавати електроенергії, що також покриває приблизно 12% потреб на зимовий період.
"Це компенсує, наприклад, еквівалент втрати виробництва електроенергії на Запорізькій атомній електростанції, яка, як ви знаєте, зараз перебуває під російським контролем. Отже, якщо взяти в цілому, з нашими двома опорами, ремонтом і підключенням, ми покриваємо понад 25% потреб України на зиму. Більша частина, звичайно, має бути вироблена в Україні", — сказала вона.
Третім пунктом фон дер Ляєн назвала роботу з боку ЄС над стабілізацією української енергосистеми.
"Це включає розгортання більшої кількості відновлюваних джерел енергії в Україні. Як відомо, сонячні електростанції на дахах будинків важче пошкодити та легше відремонтувати, ніж велику централізовану інфраструктуру. І хоча це допомагає забезпечити стабільний потік енергії в країні, це також сприяє енергетичній незалежності України та "чистому переходу". Наприклад, ми відправляємо сонячні панелі до 21 лікарні в країні, щоб забезпечити безперебійне енергопостачання. 8 з них мають бути повністю обладнані до цієї зими", — сказала вона.
На початку липня цього року Міжнародний валютний фонд (МВФ) оцінив збитки української енергетики через російські обстріли у 56,5 мільярдів доларів.
Ще раніше у ДТЕК повідомляли, що Росія з початку повномасштабного вторгнення атакувала теплоелектростанції компанії понад 180 разів, через що було втрачено 90% потужностей.
Що відомо про відключення світла з травня 2024
Після кількох масованих обстрілів Росії по енергосистемі України "Укренерго" було вимушене запровадити контрольовані аварійні відключення світла в усіх регіонах України. Компанія ввела аварійні вимкнення з 14 травня, а з 16 — запровадила графіки відключень, довівши до всіх областей ліміт споживання.
Згодом відключення призупинили завдяки активній роботі сонячних електростанцій та збільшенню обсягів виробництва атомних станцій після виходу з планового ремонту 2 блоків. Але голова правління НЕК "Укренерго" Володимир Кудрицький заявив, що це лиш тимчасове покращення.
16 серпня заступниця міністра енергетики Світлана Гринчук сказала, що через спеку, яку синоптики обіцяють із 17 серпня, в Україні можуть повернутися до стабілізаційних відключень світла. З 19 серпня Укренерго повернуло графіки відключень світла.
23 серпня в роботу достроково повернувся атомний блок однієї з АЕС, який додав 1000 МВт потужності та стабільності та мав би сприяти тому, щоб в Україні не вимикали світло для споживачів. З 25 серпня Україна планувала відновити експорт електроенергії до країн-сусідів.
Обстріл України 26 серпня
Росія вранці 26 серпня атакувала Україну 109 дронами та 127 ракетами, зокрема "калібрами" з військових кораблів у Чорному морі та ракетами з бомбардувальників Ту-95МС. Пізніше Росія підняла також три літаки МіГ-31К — носії "Кинджалів". Відомо про щонайменше 7 загиблих та 47 постраждалих, повідомили рятувальники ввечері. В декількох областях вимкнули водопостачання, також "Укренерго" заявило, що застосовує екстрені відключення світла через обстріл.
Член наглядової ради НЕК "Укренерго" Юрій Бойко сказав, що після обстрілу енергетики скоригують плани з підготовки до зими. Щодо відключень світла на наступні місяці — поки немає якихось прогнозів.
Прем'єр-міністр Денис Шмигаль сказав, що 26 серпня Росія вперше застосувала касетні боєприпаси, коли атакувала розподільні підстанції.