Як жителям Кіровоградщини отримати вакцину від сказу,якщо вкусила тварина

Як жителям Кіровоградщини отримати вакцину від сказу,якщо вкусила тварина

Як жителям Кіровоградщини отримати вакцину від сказу,якщо вкусила тварина

На Кіровоградщині зростає кількість випадків, коли люди звертаються до лікарів через укуси тварин і отримують щеплення від сказу. «Гречка» дізналася, чи забезпечена область відповідними вакцинами та куди слід звертатися у випадку, якщо людину вкусила тварина.

На Кіровоградщині збільшується кількість звернень через укуси тварин

Як розповіла «Гречці» головна державна санітарна лікарка області Надія Оперчук, станом на 1 листопада до лікарень Кіровоградщини звернулися 1888 людей з укусами тварин. З них 622 людям призначили курс протирабічних (протисказових) вакцин.

Для порівняння, за весь 2023 рік на Кіровоградщині до лікарень з подібними зверненнями приходили 1835 людей, з них 519 отримали щеплення.

«Сказ — це особливо небезпечна інфекція. Без належної профілактики сказ у людини завжди закінчується летально. Людям він передається через укуси заражених тварин, причому у більшості випадків сьогодні це собаки, коти (домашні і безпритульні), рогата худоба, лисиці», — пояснила Надія Оперчук.Випадки підтвердженого сказу у тварин на Кіровоградщині також збільшується у порівнянні з попередніми роками.

У 2023 році в області підтвердили загалом 100 випадків цього захворювання у тварин. У 2024 році станом на 1 листопада зареєстровано 97 випадків сказу.

Нагадаємо, що від початку повномасштабного вторгнення росії  Україну використання авіації у цивільних цілях було заборонено — а саме нею зазвичай розкидали їстівну вакцину від сказу для диких тварин.

За інформацією Держпродспоживслужби в Кіровоградській області, наразі вакцини для диких тварин розкладають вручну. 

В Україні і на Кіровоградщині зокрема за період повномасштабного вторгнення кампанія з пероральної імунізації диких тварин відбулася вперше восени 2023 року. Станом на 4 листопада 2024 року на Кіровоградщині розклали 482 138 таких приманок-брикетів з вакциною, охопивши так територію у 19 285,53 кілометра квадратних.

Коли людей вакцинують від сказу

Як пояснила Надія Оперчук, сказ є смертельною хворобою, і без належної і вчасної імунізації для людей воно закінчується летально.

«У випадку укусу тварини першою домедичною допомогою є ретельно промити рану водою з милом, накласти стерильну повʼязку і негайно звернутися до найближчого медичного закладу», — розповіла вона.

Лікар має зібрати анамнез і ухвалити рішення, чи потрібне профілактичне щеплення від сказу. 

«Це не 40 уколів у живіт. Зараз ще курс з пʼяти щеплень, які проводяться у перший, третій, сьомий, 14-й і 21-й дні під наглядом лікаря», — додала посадовиця.

Через несвоєчасне звернення за медичною допомогою в Україні загалом у 2022 році померло дві людини від сказу — у Житомирській та Харківській областях. У 2023 зареєстрували один летальний випадок людини від сказу у Вінницькій області.

«За перші пів року 2024 в країні вже зафіксували два летальних випадки від сказу. У Харківській області людина заразилася через укус кішки, у Дніпропетровській області — через укус зараженого собаки», — розповіла Надія Оперчук.

Чи вистачає на Кіровоградщині вакцин від сказу для людей

За інформацією Міністерства охорони здоровʼя, станом на 4 листопада Україна у рамках співпраці з Всесвітньою організацією охорони здоров’я отримали 38 500 доз протирабічної вакцини.

За словами Надії Оперчук, вакцинами проти сказу для людей на Кіровоградщині забезпечені всі медзаклади.

«У нас сьогодні в області в наявності майже 1200 доз вакцини проти сказу і 450 флаконів антирабічного імуноглобуліну», — уточнила вона. 

Антирабічний імуноглобулін призначається лікарем тим пацієнтам, які мають складний анамнез і відповідні показання.

Санітарна лікарка Кіровоградщини зазначила, що з червня 2023 року Центр контролю і профілактики хвороб отримує на обласний склад всі вакцини. Вони передаються до області як гуманітарна, благодійна допомога або закуплені коштом державного бюджету.

«Вся вакцина, яка надходить до Центру контролю профілактики хвороб, надається закладам охорони здоров’я безкоштовно. Тому щеплення повинні проводитися безоплатно», — підкреслила Надія Оперчук.Інформує gre4ka

Новини України