- Михайло Федоров розповів про причини затримки з ухваленням закону про регулювання цифрових активів в Україні.
- За словами глави Мінцифри України, консервативні сили у вищих ешелонах влади заблокували документ, який розробляло відомство.
- Федоров також поділився планами щодо розвитку ШІ-галузі в Україні.
Міністр цифрової трансформації України Михайло Федоров назвав причину, через яку країна досі не має своєї нормативно-правової бази щодо криптоактивів. Цьому протягом кількох років перешкоджають консервативні сили у владі, заявив він під час інтерв’ю «Суспільне Новини».
Інновації проти закостенілості
Глава відомства знову підкреслив, що виступає за ліберальний підхід до регулювання галузі. Мінцифра давно розробила свою версію законопроєкту, який покликаний встановити справедливі правила для передової сфери, сказав Федоров.
Детально про цей документ ми розповідали в окремому матеріалі:
Однак варіант, запропонований міністерством, не влаштовує деяких представників влади, зазначив він. Весь цей час Україна втрачає значні фінансові ресурси, які могла отримувати у вигляді податків, підбив підсумок Федоров.
«Тому ми 5 років живемо в повній “тіні” і недоотримуємо мільярди гривень до бюджету», — сказав глава Мінцифри.
Водночас керівник відомства висловив сподівання, що незабаром ситуація зрушиться з «мертвої точки». При цьому Федоров не став уточнювати, як скоро прогрес у цьому питанні стане помітним українській громадськості.
Зазначимо, що раніше Incrypted отримав коментар від директора директорату цифрової економіки Міністерства цифрової трансформації Юлії Пархоменко щодо можливого ухвалення законопроєкту про криптоактиви в першій половині 2025 року.
Ці терміни відносно недавно озвучив голова Комітету Верховної Ради з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетманцев. Представниця Мінцифри не стала підтверджувати висловлювання чиновника, однак зазначила, що до кінця 2024 року буде представлено фінальний текст майбутнього законопроєкту.
Пархоменко також сказала, що міністерство відстоює версію документа, в якому максимально враховано інтереси криптовалютного бізнесу. При цьому майбутній законопроєкт складуть на основі двох раніше представлених варіантів регулювання галузі — №10225 та №10225-1.
Штучний інтелект в Україні
У рамках інтерв’ю Михайло Федоров торкнувся ще однієї актуальної теми — технології штучного інтелекту. Керівник міністерства вважає, що люди, які освоїли можливості ШІ, стають більш конкурентоспроможними.
«Або ти почнеш використовувати штучний інтелект, або він замінить тебе», — сказав Федоров.
Україні необхідно зробити «стрімкий стрибок» у цьому напрямку, упевнений він, і на державному рівні створити умови для розвитку сфери ШІ. За його словами, посісти перше місце у світі за цифровізацією країна може саме завдяки штучному інтелекту.
Проте Федоров зазначив, що законопроєкт про регулювання має успішно конкурувати з європейськими та американськими аналогами. Він має вирізнятися високим рівнем демократичності в плані свобод і умов для роботи ШІ-компаній, сказав міністр.
«Ми плануємо ухвалити законопроєкт наступного року. Зараз ми оголосили конкурс на посаду глави ШІ-служби — людини, яка відповідатиме за штучний інтелект у країні», — заявив керівник Мінцифри.
Команда відомства спершу має намір реалізувати кілька конкретних кейсів із застосуванням ШІ в різних сферах. Після цього міністерство зможе ухвалити фінальну версію законопроєкту про регулювання галузі, підсумував Федоров.
Раніше в Мінцифрі України представили «Білу книгу», яка роз’яснює підхід до регулювання сектору ШІ. У відомстві заявили, що керувалися інтересами громадян, але також враховували потенціал технології.
Нагадаємо, у серпні 2024 року Ілон Маск і Віталік Бутерін підтримали законопроєкт про безпеку ШІ.