«Герої без зброї»: у Полтаві відкрили виставку фотографій, що репрезентують роботу рятувальників Полтавщини
27 серпня в Полтавському художньому музеї (галереї мистецтв) ім. Миколи Ярошенка відбулося урочисте відкриття виставки під назвою «Герої без зброї», що в 44 світлинах представляє широкому загалові роботу рятувальників нашого регіону.
Участь у заході взяли представники обласної та міської влади, працівники підрозділів Державної служби з надзвичайних ситуацій на Полтавщині, закладів освіти, культури, журналісти, громадськість.
«На моє глибоке переконання, не існує жодного українця, який би не знав про ті ризики, у яких ми нині живемо. Але в цій темряві завжди є світло й добро. Ви – та сильна рука, яка завжди допомагає, дозволяє усвідомлювати, що попри ризик є надія», – звернулася до присутніх рятувальників заступниця директора Департаменту культури й туризму обласної військової адміністрації Лілія Федорченко.
Подію приурочили одразу до двох дат: Дня незалежності України, у межах відзначення якого відкрили експозицію, та Дня рятівника. Останній в нашій державі відзначають 17 вересня. Виставка в музеї працюватиме до 15-го. Потім її планують розмістити на іншій локації, щоб побачити світлини могло якомога більше людей.
«Цей рік ми будемо відзначати День рятівника нетипово. Почнемо з цієї виставки «Герої без зброї». Хочемо, щоб полтавці розуміли наш професію, розуміли, що в нас немає ні дня, ні ночі, ні години, коли можемо вимкнути телефон і повністю розслабитися. Я хочу, щоб містяни побачили вашу роботу, як це важливо й насправді важко. Кожен надзвичайник робить свій внесок у безпеку нашої країни, її перемогу. Цього року на Полтавщині ми будемо дякувати за проведену роботу кожному рятувальнику, починаючи від сьогодні, на бордах, сіті-лайтах, телебаченні, радіо», – сказав начальник Головного управління ДСНС України в Полтавській області Андрій Хижняк.
Героїв треба вміти цінувати за життя, зазначила секретар Полтавської міської ради Катерина Ямщикова.
«Люди будуть приходити на виставку: хтось пізнає свого сусіда, хтось – свого хрещеного, хтось – того, із ким щойно розминувся на вулиці, їхав разом у громадському транспорті… Важливо бути вдячними. Ви дійсно герої без зброї. У нас (представників влади та різних служб – прим. автора) є протокол, за яким ми діємо під час надзвичайних ситуацій. Коли зустрічаємося на них, завжди говоримо: «Так хочеться бачитися й вітатися не за таких умов». Але ви від початку й до кінця – поруч. І тоді навіть, коли вже не палає пожежа, обвуглені, втомлені, мокрі, ви лишаєтеся до кінця ліквідації всіх наслідків, підставляєте плече, підставляєте драбину, подаєте склянку води. Ви дуже людяні. Ці світлини – неймовірні, дуже чуттєві. За ними – горе, трагедії. Але й надія. Коли на місці події вже є машина з проблисковими маячками, це означає, що хтось уже бореться за те, щоб усе владналось. Дякую вам щиро за людиноцентричність», – вклонилася рятувальникам за роботу очільниця громади.
Врятувати людей, врятувати життя під час ліквідації наслідків кожної надзвичайної події – це найважливіше, чого прагнуть працівники ДСНС, виїжджаючи на виклики.
«Зараз трохи змінилася специфіка роботи, стало ще важче, але ми стараємося виконувати все на 100%. Усі пожежі по-своєму важкі: десь це нафтобаза, десь торговий центр… Різні технологічні процеси. Але основне – це врятувати людей», – зауважив провідний фахівець відділу пожежогасіння та роботи з об’єктовими підрозділами управління реагування на надзвичайні ситуації Головного управління ДСНС України в Полтавській області Павло Слюсар.
За кожною представленою на виставці світлиною стоїть певна людина, подія, історія. Начальник 14-ї державної пожежно-рятувальної частини Кременчука Іван Мелеховець, наприклад, навіть не пам’ятає, хто та в який момент зробив фото, на якому він сидить на бордюрі неподалік колони. Знає лише, що тоді працював на гасінні пожежі та ліквідації наслідків ворожої атаки по торговому центру «Амстор».
«Це була друга або третя доба розбирання будівельних конструкцій, завалів, пошуку потерпілих. Я не пам’ятаю, як мене сфотографували. Але пам’ятаю, що було важко фізично, тому що ми працювали в бойовому одязі та спорядженні, а це було літо, червень, була дуже сильна спека. Був неприємний сморід від парфумерії та побутової хімії, яку продавали в ТЦ. Знаєте, я досі не можу знайти для себе відповіді на питання: це ж ким треба бути, щоб нанести удар по абсолютно цивільному об’єкту, у якому ніколи не перебували військові?! Я сам житель Кременчука, прожив усе життя тут, незадовго до трагедії відвідував цей торговий центр, там люди ходили по своїх справах, купляли дітям іграшки, побутову техніку…», – із гіркотою розповів про фотографію, на якій зображений, і події тих днів рятувальник.
Через велику завантаженість, зокрема роботу з ліквідації наслідків російської агресії в Полтавській області останніми днями, на підготовку виставки «Герої без зброї» у фахівців ДСНС було не дуже багато часу, тому в експозиції представлено лише 44 роботи. Наступного разу обіцяють відібрати більше, адже матеріалів – надзвичайно багато.
У представлених світлинах відображені події переважно 2024 року, також є торішні, є архівні фото. На них – робота на об’єктах критичної інфраструктури, ліквідація наслідків ворожих обстрілів. Також в експозиції можна побачити фотографії з тих акцій, у яких брали участь рятувальники, наприклад, із акції з тваринами, яку проводили для того, щоб прилаштувати їх у добрі руки.
«Усе, що було в нашому житті, роботі, те, що ми відчували, фотографували, намагаємося нині показати громадськості. Авторами цих світлин є працівники нашої пресслужби, а також журналісти, фотографи. Наприклад, мене сфотографував Олег Журавльов під час ліквідації наслідків влучання російською ракетою по торговому центру «Амстор». Це все пам’ять. Ми сьогодні про неї говоримо. Якщо наступного року теж буде така виставка, сподіваємося, будемо бачити щасливі обличчя рятувальників. Тут їх, на жаль, немає», – поділилася речниця Головного управління ДСНС України в Полтавській області Світлана Рибалко.
Під час відкриття виставки заслужена журналістка України, поетеса, педагог, співачка, волонтерка Наталія Святцева зізналася, що на цьому заході вперше за 29 років своєї журналістської діяльності вона стоїть перед рятувальниками, говорячи їм вітальні слова. Але ці слова, що вилилися віршову форму, поетичний експромт, зачепили душу кожного, хто був присутній у залі. Власне, як і чарівні мелодії, які подарували надзвичайникам викладачі Полтавської дитячої музичної школи №1 ім. Платона Майбороди…