Фіцо у відкритому листі поскаржився керівництву ЄС на Зеленського

Прем’єр-міністр Словаччини Роберт Фіцо. AP

Прем'єр-міністр Словаччини Роберт Фіцо у відкритому листі до керівництва Європейського Союзу поскаржився на відмову України продовжувати транзит російського газу після 2024 року.

Відповідне звернення до голови Європейської ради Антоніу Кошти і президентки Європейської комісії Урсули фон дер Ляєн Фіцо оприлюднив у соцмережах.

Фіцо заявив, що президент України Володимир Зеленський оголосив, що після 1 січня 2025 року Україна не буде забезпечувати транзит газу через свою територію в напрямку Словацької Республіки та для інших споживачів у Західній Європі “в односторонньому порядку, без будь-яких відкритих консультацій з органами Європейського Союзу або зацікавленими державами-членами”.

Фіцо скаржиться на “односторонній характер цього рішення” і наголошує, що “укладення контрактів на постачання або транзит російського газу не заборонене законодавством ЄС на даному етапі, оскільки воно не підпадає під санкції ЄС, а імпорт російського газу наразі не заборонений іншими положеннями законодавства Союзу”.

За його словами, “українським партнерам були представлені інші варіанти транзиту газу, ніж російський, але вони також були відкинуті українським президентом”.

Фіцо заявив, що рішення Зеленського матиме “значний негативний вплив на спільні європейські зусилля, спрямовані на те, щоб йти в ногу з країнами світу, які швидко розвиваються”.

Він назвав “нечітким” підхід Європейської Комісії та більшості держав-членів до цього питання. Він припустив, що “економічні наслідки припинення транзиту російського чи іншого газу через Україну взагалі не були проаналізовані на професійному рівні і все це оцінювалося суто ідеологічно, чи такий аналіз був проведений, але не обговорювався відкрито з державами-членами, і вплив рішення українського президента на європейську економіку недооцінюється”.

У листі Фіцо наводить експертний висновок словацької компанії SPP щодо впливу припинення транзиту газу через Україну на ціну газу в Словаччині та на європейських ринках.

“Хоча обсяг газу, що фактично транзитується через Україну, становить лише близько 3,5% від обсягу споживання газу в ЄС-27, цей обсяг має велике значення з точки зору загальної ситуації на ринку і може перетворити сприятливу ситуацію з точки зору задоволення попиту на напружену”, — написав словацький прем’єр.

Він додав, що доходи РФ від продовження транзиту газу через Україну становитимуть приблизно "лише 2 мільярди євро”.

“Збитки, завдані Російській Федерації, складуть лише близько 2 мільярдів євро, тобто лише близько 3% від усіх збитків, завданих 27 країнам-членам ЄС. Не кажучи вже про те, що такий невеликий обсяг газу може бути легко розміщений Російською Федерацією на інших ринках, що може зробити суму втрат для РФ близькою до нуля. Я навіть не хочу коментувати вплив на конкурентоспроможність ЄС”, — заявив Фіцо.

На завершення свого відкритого листа він заявив, що “мовчазне прийняття одностороннього рішення українського президента є абсолютно ірраціональним і неправильним, і призведе до напруженості і заходів у відповідь”.

“Я також висловлюю переконання, що в інтересах усіх громадян ЄС європейські зусилля на підтримку України мають бути раціональними, а не у формі саморуйнівних і вкрай шкідливих для ЄС жестів. З цієї причини я також хотів би попросити вас, не тільки від імені Словацької Республіки, але, перш за все, від імені всього Європейського Союзу, звернути належну увагу на цю безпрецедентну ситуацію і надати їй невідкладного значення”, — йдеться у листі.

Раніше президент Володимир Зеленський заявив, що Україна не продовжуватиме транзит російського газу. За його словами, це "мільярди на крові".

1 січня 2025 року завершується термін дії угоди України з Росією про транзит газу.

У листопаді Reuters писало, що "Газпром" у своєму внутрішньому плануванні на 2025 рік вийшов з припущення, що транзит газу до Європи через Україну припиниться після 31 грудня 2024 року.

27 грудня Фіцо заявив, що його країна може припинити постачання електроенергії до України з 1 січня 2025 року, якщо Київ зупинить транзит російського природного газу через свою територію.

Новини України