“Шукаємо в молоду команду вчительку від 30 до 35 років, приємної зовнішності” або “В енергійну штурмову бригаду потрібен охайний танкіст” – ні, це не реальні вакансії у Кропивницькому. Це приклади того, як незграбно може виглядати дискримінація за віком чи зовнішністю під час пошуку кандидатів та кандидаток на посаду в тій чи іншій сфері.
Яка ймовірність того, що “неохайний” на чиюсь думку танкіст або 37-річна вчителька на чиюсь думку “неприємної зовнішності” будуть працювати гірше, ніж інші? Погодьтеся, мінімальна. Але можна уявити, скільки професійних людей навіть не дійдуть до етапу особистої співбесіди через такі вимоги у вакансіях.
Звісно, на таких яскравих, спеціально вигаданих прикладах абсурдність ейджизму (дискримінації за віком) та лукизму (дискримінації за зовнішністю) є очевидною.
Втім, в реальному житті теж зустрічаються оголошення про роботу з такими ж абсурдними вимогами.
Ми проаналізували 300 вакансій на одному з найпопулярніших сайтів для пошуку роботи і виявили випадки дискримінації кандидатів та кандидаток за віком та зовнішністю.
Чи всі роботодавці вдаються до дискримінації
Зазначимо, що переважна більшість вакансій є інклюзивними для усіх людей. Вони містять інформацію про те, що роботодавці та роботодавиці готові до працевлаштування студентів і студенток, ветеранів та ветеранок війни та людей з інвалідністю.
Ось приклад одного з таких оголошень:
Втім, серед проаналізованих вакансій ми знайшли й близько 20 таких, що мають ознаки ейджизму та лукизму.
Вакансії аналізували за категоріями, які представлені на сайті. Для аналізу ми обрали оголошення, які публікували в категоріях протягом 30 днів.
Зазначимо, що у деяких категоріях ми не виявили жодного випадку дискримінації за віком чи зовнішністю. Це категорії “IT, комп’ютери та інтернет” і “Бухгалтерія та аудит”, де були розміщені 23 та 56 вакансій відповідно.
“Приємна зовнішність” та “доброзичливий голос”
У категорії “Адміністрація, керівництво середньої ланки” проаналізували 67 вакансій та зафіксували три випадки оголошень з ознаками дискримінації.
Один із медичних центрів Кропивницького шукає оператора відділу координації та турботи.
На другій позиції у переліку компетенцій, якими має володіти потенційний працівник/працівниця, зазначають “Доброзичливий голос”. Серед іншого – гарна пам’ять і готовність вчити медичну термінологію, аналітичні здібності для того, щоб запропонувати людям те, що їм потрібно.
Чи є для вас важливим, хто запропонує вам необхідну послугу – людина, яка має необхідні знання чи людина, яка матиме доброзичливий голос?
Один із барбершопів міста розмістив оголошення про пошук кандидатки на посаду адміністраторки салону краси. Тут першочерговою вимогою вказують вікові обмеження для жінки та приємну зовнішність.
Схожі вимоги й у вакансії адміністратора студії краси. Мабуть, на думку роботодавців, 31-річна жінка не зможе консультувати й записувати клієнтів та контролювати чистоту в салоні.
У категорії “Будівництво та архітектура” з 56 вакансій знайшли дві з ознаками дискримінації.
Так, на завод для роботи з металовиробами шукають різноробочого.
У вакансії зазначають, що розглядають кандидатури чоловіків та жінок. Втім, першочерговою вимогою позначають вікові обмеження – до 50 років.
У цьому випадку варто зазначити, що робота з металовиробами може бути фізично важкою. Але кожна людина працездатного віку може визначити, чи вистачить їй сили та здоров’я працювати на такій роботі. Адже стан здоров’я не завжди залежить від віку.
А от інше підприємство шукає на аналогічну посаду різноробочого виключно чоловіків, хоча в описі обов’язків зазначають, що працівники виконуватимуть ремонтно-будівельні роботи.
Естетичні кухарі, красиві лікарі та презентабельні сомельє
Найбільше випадків дискримінації ми виявили у категорії “Готельно-ресторанний бізнес, туризм”. Тут дослідили 85 вакансій.
Зокрема, один із закладів, який шукає кухаря, вказав у побажаннях до потенційного кандидата, “гарний естетичний смак”. Що малося на увазі, зрозуміти складно. Втім, зазначимо, що аналогічні посади такої вимоги не мали. Натомість вказували не особисту характеристику претендента, а його професійну навичку, наприклад, вміння робити сучасні презентації страв.
Один із пабів Кропивницького в оголошенні про вакансію офіціанта першим пунктом зазначив вимогу про “приємний та охайний вигляд”. Переліку ознак приємності та охайності у вакансію не додали. Тож, за якими критериями, оцінюватимуть кандидата або кандидатку – невідомо.
Мобільна кав’ярня, яка розмістила вакансію для бариста, уточнила, що робота тільки для тих, кому від 18 до 35 років. Невже людина, старша за 35, не може “якісно і коректно” готувати напої, бути комунікабельною та працювати за графіком, відповідно до інших вимог вакансії?
Ресторан у Кропивницькому шукає сомельє, який/яка матиме “презентабельний зовнішній вигляд”. Які якості передбачає це трактування, в оголошенні не уточнили, тому ми не можемо чітко порадити кандидатам – скільки ювелірних прикрас, годинник якого бренду чи телефон якої моделі їм треба взяти на співбесіду, щоб мати достатньо “презентабельний вигляд”.
Зазначимо, що для порівняння ми переглянули десяток вакансій сомельє в різних регіонах України і у жодному не знайшли побажання щодо зовнішнього вигляду фахівця.
Готель у Кропивницькому шукає покоївку. Але рекомендує приходити кандидаткам віком від 28 до 50 років. Судячи з обов’язків, які варто буде виконувати, люди до 28 та після 50 років не вміють замінювати, прати і прасувати білизну, а також не в змозі прибирати готельні номери.
Як ми зазначили раніше, саме у цій категорії було найбільше випадків ейджизму та лукизму. Ось приклади вакансій для усміхнених, молодих, харизматичних та сильних офіціантів і барменів:
У категоріях “Дизайн та творчість” і “Краса, фітнес і спорт” (у сумі 27 вакансій) теж знайшли ознаки дискримінації в оголошеннях про роботу.
Так, студія флористики у Кропивницькому шукає флориста або флористку від 25 до 40 років. Які обов’язки не зможе виконати людина іншого віку, у вакансії не зазначили.
Салон краси шукає лікаря дерматолога-косметолога. Серед бажаних навичок, якими має володіти працівниця/працівник – приємна зовнішність.
Для порівняння ми проаналізували низку аналогічних вакансій в інших регіонах і не знайшли такої чи аналогічної вимоги до кандидаток та кандидатів.
Цей салон краси має ще одну вакансію. Окрім красивого лікаря, потрібен і красивий мастер манікюру.
Ми також проаналізували шукачів роботи, які розміщували на цьому ж ресурсі свої резюме протягом трьох місяців та з’ясували, що серед майже трьох тисяч шукачів:
- 1672 кандидатів – від 18 до 35 років. З них 1060 жінок та 604 чоловіка.
- 675 кандидатів – від 36 до 45 років. З них 375 жінок та 298 чоловіків.
- 586 кандидатів – від 46 до 65 років. З них 255 жінок та 331 чоловік.
Фаховість важливіша за вік чи стать
У коментарі Точці доступу Тетяна Кеслер, начальниця управління реалізації політики зайнятості Кіровоградського обласного центру зайнятості повідомила, що роботодавці, які подають вакансії в обласний центр зайнятості, заповнюють форму, в якій немає інформації про гендерну приналежність чи вік.
Певні роботодавці в приватних оголошеннях можуть висувати такі вимоги. Виходячи із мого досвіду, зазвичай такі вимоги висувають на початку. Ми ж працюємо з роботодавцем шляхом презентації шукача роботи. Можливо, за віком він не зовсім підходить, але має інші преференції, зокрема досвід роботи, багатофункціональність. Такі речі впливають на те, що підхід роботодавців змінюється. І вони беруть на посаду людину, яку раніше навіть не розглядали, – зазначила вона.