Полтава зробила крок в бік децентралізації енергосистеми та вже цього року планує встановлювати електростанції на дахах комунальних підприємств, освітніх і медичних закладів
23 липня депутати на сесії ПМР затвердили програму підвищення енергоефективності у Полтавській міській територіальній громаді на 2024-2026 роки в новій редакції. Переглянути повний текст можна за посиланням. Програму реалізують у кілька етапів.
Перший етап програми — встановлення сонячних електростанцій на дахах комунальних підприємств наступної потужності:
- ПЕЗО «Міськсвітло» — 40 кВт (максимальна потреба), 12 кВт (критичний мінімум);
- Полтавське КАТП-1628 — 60 кВт;
- КП «Декоративні культури» — 78 кВт;
- КП «СК ПРО» — 100 кВт;
- КП «Полтаваелектроавтотранс» — 50 кВт (адміністративні потреби), 200 кВт (забезпечення роботи депо);
- КП «ЖЕО №2» — 40 кВт;
- Управління житлово-комунального господарства — 30 кВт.
Встановлення сонячних електростанцій дасть змогу комунальникам працювати під час вимкнення світла. Запускати генератори дуже дорого через високу вартість палива. Сонячні панелі звільнять частку енергії, яку можна буде перенаправити на потреби мешканців.
— Ми запускаємо одне-два підприємства і дивимося, що буде. Залежно від стану дахів вирішуємо, де ще можна встановити сонячні електростанції, — розповів депутат Юрій Бражник.
На 2024 рік на закупівлі необхідного обладнання передбачили 12,8 млн грн. Також планують встановити сонячні панелі на світлофорних об’єктах, які будуть заряджати батареї.
Другий етап — це встановлення сонячних панелей на дахах лікарень, дитячих садочків, міської ради. Відповідні заходи передбачені на 2025 рік.
Третій етап — облаштування полів із сонячними панелями. Генерацію електроенергії із полів запропонував розглянути депутат Ігор Скляр. Для початку потрібно віднайти вільні земельні ділянки та визначити необхідну потужність електростанції.
У разі доведення лімітів Полтава зможе знайти додаткову енергію і перенаправити її для споживачів. Подібні інновації вже запровадили у Вінниці та Житомирі.
Пікове споживання усієї Полтавської області становить близько 850 МВт, а у Полтаві приблизно 100-200 МВт, в залежності від сезону та погоди. Маючи власні маленькі електростанції, обласний центр може зробити крок до енергонезалежності, а це значно зменшить негативний влив під час дефіциту електроенергії.
Нагадаємо, паралельно «Полтаватеплоенерго» планує цього року встановити на своїх котельнях три когенераційні установки загальною потужністю 4 МВт, які були надані в рамках співпраці з USAID. Також підприємство «Прем’єр Сокс» оголосило про плани власним коштом побудувати в районі картодрому сонячну електростанцію на 1 МВт.
Микола ЛИСОГОР, «Полтавщина»