Чому росіяни бомблять житлові квартали Харкова?

Щомісяця авіабомби руйнують кілька багатоповерхівок у місті.

Від початку повномасштабної війни в Харківській області від рук окупантів загинули понад 2700 цивільних.

Мало коли у Харкові буває день без загиблих та поранених цивільних жителів, які страждають від атак російських бомб на місто. Якщо на початку 2022 року окупанти виправдовували удари по житлових кварталах тим, що в них нібито розміщуються українські військові та «найомники», то зараз пропагандисти мовчки скидають тонни вибухівки на житлові будинки.

КАБів стало більше

Коли минулого року Силам оборони України вдалося знищити пускові установки С-300 в Бєлгородській області, Харків зітхнув з полегшенням. Ракетні обстріли, які тероризували місто з початку війни, стали винятком, а не правилом. Але все змінилися відтоді, як росіяни навчилися модернізувати фугасні авіабомби системами наведення. Перший КАБ долетів до Харкова 27 березня 2024 року. З того часу житлові будинки стали мішенями. 

У жовтні обстрілів побільшало. Про це повідомили і в поліції, і в міськраді. Почалися страшні «рекорди». Наприклад, 24 жовтня росіяни скинули на територію Харківської області 50 КАБів за добу. Загалом з початку жовтня станом на 25 число їх вже було понад 300. Не всі з цих сотень бомб впали в Харкові, більша частина припадає на Куп’янський район. Але саме ті, які б’ють по обласному центру, спричиняють найбільшу кількість жертв серед цивільного населення, бо в Харкові й досі проживає більше мільйона жителів, які переважно скупчені у багатоповерхових будинках.

Наприклад, 2 жовтня росіяни вдарили бомбою по п’ятиповерхівці на вулиці Нескорених (колишня Героїв Праці). Постраждало 12-ро людей, зокрема трирічна дитина.

2 жовтня, КАБ на п’ятиповерхівку на вулиці Нескорених. Фото: Сергій Козлов/UA-NEWS.in.ua

4 і 6 жовтня ворог знову бомбив місто, але тоді пощастило, всі КАБи упали в лісосмузі.

8 жовтня був комбінований удар: ракетою по підприємству та КАБом по Кітлярчиному яру. Через ракетний удар було поранено 21 людину, зокрема 16-річного підлітка, авіабомба вбила двох цивільних харків’ян, які гуляли біля озера, та поранила ще п’ятьох у сусідніх багатоповерхівках. Імовірно, ворог цілився саме в житлові будинки.

20 жовтня КАБи та авіабомба-ракета Грім-Е1 прилетіли одразу в три райони міста. 12 людей отримали поранення, зокрема одна дитина. 

27 жовтня ворог скинув на Харків чотири бомби. Поранені троє людей. 

28 жовтня — КАБ пошкодив 9-поверхівку на Холодній горі. Там постраждали семеро людей, зокрема неповнолітня, в інших районах постраждало шестеро людей. Також у цей день росіяни пошкодили пам’ятку архітектури  — Держпром. У центрі поранення отримали семеро цивільних.

29 жовтня ворог атакував приватний сектор на околиці Основ’янського району та убив чотирьох людей.

30 жовтня — знову Салтівка. Бомба потрапила в багатоповерхівку на Нескорених. 36 людей поранені, щонайменше троє загиблих — пошукові роботи тривають.

Більшість бомбових ударів росіяни наносять уночі — і це не випадково.

«Це для них найбільш зручний час, щоб максимально чинити терор місцевого населення, коли люди знаходяться вдома», — розповів начальник Харківської обласної військової адміністрації Олег Синєгубов.

Обстріли за останній тиждень стали набагато інтенсивнішими. У поліції підрахували, що окупанти бомбардують Харків кожні дві-три години, але більшість КАБів падають в передмісті. У середу 30 жовтня повторного авіаудару чекали приблизно з 4 до 6 години ранку, але обійшлося.

Навіщо Путін нас лякає?

Від початку війни харків’яни задаються питанням: навіщо росіяни витрачають вартісні ракети та бомби на обстріли житлових кварталів? Яким чином смерть дітей ( за даними прокуратури, з початку повномасштабного вторгнення станом на 22 жовтня в Україні загинула 581 дитина) допоможуть окупаційній армії здобути успіхи на фронті?

«Тому що вони кончені», — так лаконічно відповів на ці питання голова Нацполіції у Харківській області Володимир Тимошко.

Військові, чиновники та експерти вважають, що зв’язок між обстрілами багатоповерхівок та справами на фронті є. Терористичне залякування цивільних рано чи пізно матиме вплив і на перебіг війни. Російський диктатор Владімір Путін сподівається, що українці втомляться від постійних обстрілів та вийдуть на протести, аби змусити владу капітулювати — вважає колишній голова Служби зовнішньої розвідки Микола Маломуж.

«Путін намагається придушити настрій та помститися. Він атакує житлові будинки, торгові центри, лікарні та енергетичні ресурси, зокрема перед зимою. Його тактика полягає у підтриманні людей у напрузі, завдаючи великого руйнування та нейтралізуючи інфраструктуру. Це призводить до серйозних проблем для українського народу. І він сподівається, що люди вийдуть на протести проти війни та вимагатимуть миру, але за умов Росії», — сказав генерал армії України у коментарі для телевізійного марафону новин.

Мета бомбових ударів — залякування. Фото: Сергій Козлов/UA-NEWS.in.ua

Ще одна причина для терористичних ударів — бажання змусити населення виїхати з Харкова зокрема і з України в цілому. Знелюднення погано позначиться на економіці, адже платників податків поменшає.

«Росія залякує українське населення. Тут нічого нового не відбувається. Якщо ми говоримо, що Путін робить ставку на багаторічну війну, йому потрібно, щоб на території країни, з якою війн веде війну, залишилося якомога менше людей. Удари по цивільних об’єктах — це певний сигнал. Ну що ви тут робите в Києві, Харкові чи Одесі, чекаєте нового ракетного удару? Краще виїхати. Це не тільки питання залякування, якщо люди виїжджають, зменшуються податки до бюджетів, зменшується економічна спроможність», — розповів публіцист Віталій Портніков в ефірі «Радіо Свобода». 

Як показує практика, посилення обстрілів цивільних об’єктів у росіян завжди співпадає зі спробами йти в атаку на відповідному напрямку. Коли 10 травня 2024 року ворог почав повторний наступ на півночі Харківщини, то також почав обстрілювати Харків інтенсивніше. За даними Моніторингової місії ООН із прав людини, за 16 днів цього наступу росіяни вбили 45 цивільних жителів області і 189 поранили. 

Зараз росіяни активно наступають на Куп’янському напрямку. З 1 до 25 жовтня, за даними Нацполіції, в Харківській області загинули 24 цивільних мешканця області, ще 140 отримали поранення. За тиждень, що минув відтоді, кількість загиблих перевищила 30 чоловік — і це при тому, що достеменно невідомо, чи є жертви серед людей, що лишилися на лівому березі Осколу, де зараз ідуть бойові дії. Більшість цих цивільних вбили модифіковані авіабомби. На жаль, способу збивати їх не існує. Єдиний метод боротьби — атакувати російські аеродроми, збивати російські літаки, що несуть смерть для дорослих та дітей. Але для цього Україна не має достатньо ані власних літаків, ані систем ППО. Тож терор, скоріше за все, триватиме доти, доки йде війна.   

Автор: Олена Павленко

Джерело

Новини України