Чому не вдався контрнаступ-2023 — звіт британського аналітичного центру RUSI

Навчання українських військових, Донецька область, 23 травня 2024 року. Getty Images/The Washington Post/Ed Ram

Британський аналітичний центр із проблем безпеки RUSI визначив, що ключовими перешкодами контрнаступу України у 2023 році були брак техніки та озброєння, розподіл досвідчених солдатів, розрахунок, що росіяни втечуть, як роком раніше. Центр також вважає неможливим наступ ЗСУ найближчим часом.

Про це йдеться у звіті Королівського об'єднаного інституту оборонних досліджень (Royal United Services Institute, RUSI).

Документ має назву "Попередні уроки з наступальної операції України 2022-23". Звіт підготували Джек Вотлінг, Олександр Данилюк та Нік Рейнольдс. Як пише BBC, автори виокремили такі причини невдачі на Запоріжжі (де проходив контрнаступ):

  • Захід постачав недостатньо техніки та озброєнь; на відміну від Росії, вони не встигли перевести промисловість на військові рейки. Також на освоєння нової техніки в ЗСУ було мало часу;
  • українські військові командири вирішили кинути на прорив менш підготовлені частини, а більш досвідчені тримали лінію фронту. Серед іншого таким чином сили розпорошилися;
  • на думку аналітиків, найбільша помилка українського командування — воно розраховувало, що армія РФ не витримає наступу і втече, як це було на Харківщині у 2022 році. Коли цього не сталося, Сили оборони України втратили темп;
  • Росія, очевидно, точно знала, куди припадатиме основний український удар.

"Початкова концепція операцій для українського наступу була обґрунтованою. Вона вимагала 12 бронетанкових і механізованих бригад для досягнення прориву на 30 км фронту, ізоляції Токмака протягом 7 днів, а потім прориву на південь до Мелітополя. Темп мав завадити Росії залучити більшість своїх сил, тож стороні, що атакувала, потрібно було б подолати лише 6 полків в обороні", — ідеться в підсумку звіту.

RUSI також робить висновок, що Україні потрібна ефективна контррозвідка, щоби бачити плани росіян, ефективні засоби РЕБ та високоточні удари.

Для України відновлення наступальних операцій "не є життєздатним в осяжному майбутньому", додають автори аналітичного звіту.

"З огляду на це, Україна має змінити пріоритети на нанесення якомога більшої шкоди Збройним силам Російської Федерації, щоб виграти необхідний час", — кажуть фахівці.

Що говорили про контрнаступ України у 2023 році

12 грудня секретар Ради нацбезпеки Олексій Данілов визнав, що плани українського контрнаступу були "надто оптимістичними".

Згодом керівник спеціального штабу з питань України в німецькому Міністерстві оборони Крістіан Фрейдінг вказав, що з військової точки зору, під час контрнаступу ЗСУ досягли успіху.

Президент Зеленський визнав, що контрнаступ не дав результатів, на які багато хто сподівався, але це не привід здаватися. "Ми не відступаємо, я задоволений", — говорив президент.

Начальник Головного управління розвідки Кирило Буданов заявив, що стримані результати українського контрнаступу в 2023 році не можна називати "катастрофою".

28 листопада голова латвійського МЗС Кріш'яніс Каріньш заявив, що Україна не змогла створити блискавичного контрнаступу через брак техніки і зброї, яка "не обов'язково дуже швидко надходила".

Тодішній головнокомандувач ЗСУ Валерій Залужний у статті для The Economist написав, що війна в Україні переходить у нову фазу, перетворюючись на позиційну на виснаження.

Новини України