Чим небезпечна «Молнія»? Росіяни випробовують у Харкові нову зброю

По місту б'ють безпілотниками "Молнія".

Останніми днями ворог змінив тактику обстрілу Харкова. Замість керованих авіабомб на житлові будинки летять нові безпілотники «Молнія-1». Це фактично фанерний літачок, але він може безперешкодно на великі відстані, довго лишаючись непоміченим.

Два дні поспіль окупанти атакують багатоповерхівки Харкова новими БпЛА «Молнія-1». На відміну від «Шахеда», цей дрон-камікадзе дуже тихо працює, бо оснащений електронним аккумулятором. Він простий, дешевий та досить ефективний, бо працює як з оператором так і без нього. 

Місто як полігон

Близькість до кордону та російських аеродромів робить Харків дуже вразливим для будь-якої зброї, за виключенням польової артилерії — навесні 2022 року її вдалося відкинути на безпечну відстань, а вже у травні 2024-го — не підпустити знову до околиць мегаполісу. Для усіх інших видів зброї Харків став полігоном випробувань. Навесні цього року такою експериментальною зброєю були керовані авіабомби. 20 та 29 жовтня росіяни запускали по місту експериментальну друн-ракету Гром-Е1, зараз окупанти випробовують безпілотники. 

«З перших днів війни на Харків летять усі види озброєння Російської Федерації. Нас обстрілюють і КАБами, і ракетами С-300, і ракетами С-400, і «Іскандерами», і всім, що можливо. Зараз новий вид зброї росіяни дійсно випробовують на місті Харкові. І зараз — оці безпілотні апарати, «Молнія», — розповів міський голова Ігор Терехов в ефірі телемарафону.

Вперше «Молнія» залетіла в місто 12 листопада. Тоді БпЛА впав на землю біля багатоповерхівки на Салтівці, дві місцеві жительки відбулися переляком. 13 листопада росіяни повторили атаку двічі. Перший вдарив вранці біля торгівельного центру на Героїв Харкова, другий — вдень влетів у багатоквартирний будинок на Салтівці. Двоє людей отримали уламкові поранення.

Фото: Сергій Козлов/UA-NEWS.in.ua Фото: Сергій Козлов/UA-NEWS.in.ua Фото: Сергій Козлов/UA-NEWS.in.ua Фото: Сергій Козлов/UA-NEWS.in.ua Фото: Сергій Козлов/UA-NEWS.in.ua Фото: Сергій Козлов/UA-NEWS.in.ua Фото: Сергій Козлов/UA-NEWS.in.ua ПопереднійНаступний

Ця зброя підступна тим, що майже нечутна. на відміну від «Шахеда», що сповіщає про свою присутність гучним гурчанням, «Молнію» можна помітити лише у тому випадку, коли вона дуже близько. 

«Очевидці кажуть, що цей безпілотник має характерний звук електричного двигуна, сам по собі тихий. Ударний заряд цього дрона невеликий, але якщо влучання буде поблизу людини, є потенційна можливість летальних наслідків», — каже директор міського департаменту надзвичайних ситуацій Богдан Гладких.

Військовим цей безпілотник вже знайомий. Росіяни широко застосовують «Молнії» на Курському фронті, подекуди вони з’являються й на інших ділянках.

«Добре з ними знайомі, бо в курській народній республіці вони дуже завзято ними бомбили рАдімую Суджу», — повідомив начальник патрульної поліції Харківської області Віктор Левченко.

За його словами, «Молнія» — це звичайний дрон-камікадзе, який керується оператором. Тобто, житлові будинки та торгівельний центр не стали випадковими жертвами удару. Вони, разом із цивільними, і були ціллю оператора.

Чим небезпечні нові дрони і як з ними боротись?

«Молнію-1» вперше представили Міноборони Росії в 2021 році. Тоді компанія-розробник «Кронштадт» позиціонувала його як розвідувальний безпілотник. Передбачалося також, що БпЛА зможуть вести радіоелектронну боротьбу, перенасичуючи РЕБи.   

Якщо вірити інформації російських пропагандистів, голована перевага «Молнії»  —  її вага, яка складає не більше 10 кілограмів. Троє людей можуть перенести 10 таких безпілотників. Крім того, вони надзвичайно дешеві. Фюзеляж БпЛА складається з двох алюмінієвих трубок, сам корпус зроблений з фанери, живитися може завдяки невеликому аккумулятору як на смартфонах. На носі безпілотника розташована камера, сигнал з якої передається до оператора. Працювати такий пристрій може і в автономному режимі, стверджують Міноборони ворога. Першочергово «Молнії» розроблялися як засіб для розвідки та перенасичення засобів РЕБ, але, як і інші дрони, їх пристосували для перенесення боєприпасів.

«Молнія» може летіти на відстань 40 км. Фото: Міноборони РФ

Безпілотник має дальність польоту до 40 кілометрів. В прокуратурі встановили, що він несе озброєння масою 3-5 кілограмів, не більше. Для порівняння: «Шахед» несе до 50 кілограмів.

«Таким БпЛА якихось військових цілей досягти неможливо, він не може зруйнувати будівлю, зруйнувати якийсь військовий об’єкт. Поранення дістають цивільні, які йдуть по вулицях, знаходяться в своїх квартирах», — розповів речник Харківської обласної прокуратури Дмитро Чубенко.

Тобто, сам по собі один безпілотник не становить великої загрози, але вона буде, якщо в місто одночасно прилетить кілька десятків таких «Молній». Російські джерела стверджують, що безпілотник розроблявся саме для запуску «роєм». Новий БпЛА малий та тихий, тому його важко помітити на радарах. В усіх трьох випадках влучань в Харкові не оголошувалася повітряна тривога. Але в історії українсько=російської війни вже є приклади вдалої боротьби проти «Молній». Наприклад, у серпня цього року поблизу села Новоселівка Донецької області бійці 68-ї окремої єгерської бригади імені Олекси Довбуша збили безпілотник FPV-дроном. 

За словами міського голови Ігоря Терехова, він говорив з військовими про можливі варіанти боротьби проти таких безпілотників. Є кілька варіантів рішення проблеми, щоправда, подробиці оборонці міста поки що воліють не розголошувати. 

Автор: Олена Павленко

Джерело

Новини України